„Fico mal nepriestrelnú vestu.“ Konšpiračným teóriám o atentáte veria desaťtisíce ľudí (ANALÝZA)

  • Po atentáte na premiéra sa informačným priestorom začali šíriť konšpiračné teórie
  • Analýza hodnotí, kto im verí a kto ich šíri
Atentát na Roberta Fica
Fotografia z atentátu na premiéra Roberta Fica TASR/Radovan Stoklasa
  • Po atentáte na premiéra sa informačným priestorom začali šíriť konšpiračné teórie
  • Analýza hodnotí, kto im verí a kto ich šíri

Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa odohral 15. mája 2024 v Handlovej, otriasol slovenskou politickou scénou a rozpútal vlnu konšpiračných teórií. Tento incident, ktorého motív bol rekvalifikovaný na teroristický čin, sa stal predmetom intenzívneho vyšetrovania s podozrením na politickú motiváciu.

Prieskum agentúry Ipsos pre CEDMO odhalil, že 16 % respondentov uverilo teórii o zinscenovanom atentáte s použitím slepých nábojov. Táto viera sa rozšírila naprieč politickým spektrom, zasahujúc voličov opozičných aj vládnych strán. Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby v analýze skúma, kto atentát spochybňuje a aké konšpiračné teórie sa v informačnom priestore vyskytujú.

Teóriám veria aj voliči koalície

Konšpiračnej teórii o tom, že atentát bol zinscenovaný, verí podľa prieskumu 16 % Slovákov. Náchylnejší sú voliči niektorých opozičných strán, no oslovili aj podporovateľov vládnej koalície.

„Našou analýzou sme identifikovali viacerých aktérov s odlišným pozadím, ktorí šíria konšpiračné teórie o útoku na predsedu vlády SR. Ide o aktérov, ktorí kritizujú súčasnú vládu, skupiny, ktoré rozvíjajú rôzne sociologické teórie sovietskych autorov, až po skupiny, ktoré vznikli ako súčasť odporu proti pandemickým opatreniam,“ uvádza sa v analýze.

Odborníci pritom upozorňujú, že tieto teórie môžu viesť k prehlbovaniu polarizácie slovenskej spoločnosti. Mala by sa podľa nich zvýšiť informovanosť verejnosti o priebehu vyšetrovania udalosti a predchádzať takto vzniku a šíreniu podobných tvrdení.

Vyšetrovanie atentátu zatiaľ nie je dokončené. Opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) viackrát vyzývala na zodpovedanie viacerých otázok, ktoré verejnosti nie sú jasné, napríklad či nezlyhala ochranka a kto bude niesť zodpovednosť. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) však ešte koncom mája povedal, že ochranka pri atentáte na premiéra urobila maximum v daných podmienkach a svojím zásahom mu zachránila život. Potvrdil, že inšpekcia naďalej prešetruje zásah a pokiaľ toto vyšetrovanie preukáže pochybenie, je pripravený vyvodzovať zodpovednosť.

Atentát sa nestal

V analýze konšpirácií atentátu identifikovali odborníci 3 hlavné naratívy:

  • atentát sa v skutočnosti nestal a je len zámienkou na potlačenie demokracie a obmedzenie slobody na Slovensku,
  • atentát bol zinscenovaný vládou ako zásadná udalosť, ktorá má vyvolať pocit solidarity verejnosti s premiérom a jeho vládou, aby mohli byť prijaté radikálne opatrenia,
  • atentát bol tzv. operáciou pod falošnou vlajkou a je súčasťou plánu na zavedenie totality Svetovou zdravotníckou organizáciou v súvislosti s pandemickou zmluvou.

Analýza sa zamerala na preskúmanie motívov šíriteľov týchto teórií a spôsobov ich šírenia. Ako prvý vybrali odborníci blog Petra Bolebrucha na stránke blog.sme.sk, v ktorom autor hovoril, že pri atentáte boli použité slepé náboje. Autor podľa analytikov predpokladal, že atentát bol zinscenovaný, aby takto vládni predstavitelia potlačili demokraciu a obmedzili slobodu.

Počas 48 hodín mal blog viac ako 400-tisíc prečítaní a na sociálnych sieťach zaznamenal vo verejne dostupných príspevkoch viac ako 16-tisíc videní, čo viedlo denník SME k zmazaniu článku pre porušenie kódexu blogera.

Na mieste bol aj druhý strelec

Na webovej stránke ksbforum.info šíria autori napríklad teórie o elitných skupinách, ktoré podľa nich tajne riadia globálne procesy. Práca autorov je často prepojená aj s ruským národným záujmom a ideou posilnenia ruského postavenia vo svete.

Na tejto stránke sa objavila domnienka, že na mieste atentátu sa objavil aj druhý strelec. Autori pritom hovoria o rozdieloch medzi fotografiami pred a počas útoku na premiéra. „V Handlovej bolo v čase atentátu podľa dostupných obrázkov zamračené. (…) Je potrebné udržiavať kontinuitu, t. j. ak záber číslo jedna končí v chládku, nemôže po strihu na záber číslo dva zrazu na tom istom mieste svietiť slnko,“ zamýšľajú sa autori tejto konšpiračnej teórie.

Zároveň však priznávajú, že sa s určitosťou nedá povedať, čo sa v Handlovej stalo, no určite nie to, čo „sa nám snažia nahovoriť“. Na rovnakej stránke sa objavila aj ďalšia teória, že atentát by mal zabezpečiť podporu vláde.

Fico mal nepriestrelnú vestu

Na stránke inenoviny.sk, ktorú portál konspiratori.sk vyhodnotili ako webovú stránku s neserióznym hodnotením 8,7 z 10, sa objavilo k téme atentátu na premiéra viac ako 20 článkov. Ich autori pritom spochybňujú atentát a hovoria o tom, že mal zakryť schvaľovanie pandemickej zmluvy so Svetovou zdravotníckou organizáciou.

V iných príspevkoch tiež „označuje atentát na premiéra najmä ako operáciu pod falošnou vlajkou, spochybňuje strelné poranenie premiéra, ktorý mal údajne nepriestrelnú vestu, prítomných občanov označuje za hercov, využíva svedectvá lekárov na spochybnenie atentátu, no zároveň spochybňuje lekárov v nemocnici, kde bol premiér ošetrovaný,“ uvádza sa v štúdii.

V máji 2024, keď na stránke tieto teórie o atentáte pribudli, jej narástla návštevnosť o viac ako 130-tisíc. Analytici zároveň uviedli, že analyzované konšpiračné teórie zatiaľ nie sú veľkým fenoménom. Neprenikli do širšieho povedomia verejnosti a okrem blogu nezaznamenali ani významné šírenie v informačnom priestore. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby, TASR, SME, Kbsforum, Ine noviny

Najnovšie videá

Trendové videá