FOTO: Smer na 17. novembra zvolal snem strany na hrade. „Nechutná provokácia,“ odkázal expert

  • Smer zorganizoval 17. novembra snem strany
  • Smeráci sa tak v pamätný dátum stretli na bratislavskom hrade
  • Politológ stretnutie poriadne zvozil
Robert Fico, Ľuboš Blaha, a Robert Kaliňák
Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Smer zorganizoval 17. novembra snem strany
  • Smeráci sa tak v pamätný dátum stretli na bratislavskom hrade
  • Politológ stretnutie poriadne zvozil

Smer Roberta Fica zvolil na zvolanie svojej straníckej schôdzi netradičný dátum, a to 17. november. Teda pamätný deň Nežnej revolúcie, ktorý sa do histórie zapísal ako začiatok konca bývalého režimu a postupného pádu Sovietskeho zväzu.

Robert Fico
zdroj: Startitup/Juraj Pajdlhauser

Smeráci okrem zaujímavého dátumu zvolili aj kuriózne priestory aristokratického rázu, a to Zimnú jazdiareň na Bratislavskom hrade. Stranícku „poradu“ tak navštívilo vedenie Smeru, ale aj známe smerácke špičky ako Robert Fico či exminister vnútra Robert Kaliňák. Podľa politológa Radoslava Štefančíka práve zvolenie 17. novembra ako oficiálneho dátumu pre snem je doslova provokáciou.

Tanec, Fico, snem

Okrem dvojice známych tvárí Smeru tak snem navštívili napríklad poslanci strany ako Dušan Jarjabek či Ľuboš Blaha v minulosti známy ako autor kontroverzných statusov na sociálnej sieti Facebook. Práve Blahovi prednedávnom dala spoločnosť Meta na Facebooku stopku.

Do priestorov zimnej jazdiarne ešte dorazil napríklad aj exminister práce a súčasný poslanec parlamentu Ján Richter či europoslankyňa za Smer Monika Beňová. 

„Začneme trochu netradične,“ otvoril stranícku schôdzu Robert Fico s tým, že porada nezačne klasicky schvaľovaním programu snemu. Snem tak v írečitom slovenskom duchu otvorili smeráci vystúpením folklórneho súboru Topľan, na ktorý mal Smer naraziť na svojich potulkách po Slovensku. „Vrcholom“ straníckeho snemu malo byť vystúpenie niekoľkonásobného exšéfa vlády Roberta Fica, ale aj podpredsedov strany.

Smeráci zasadali na sneme 17. novembra

Fico si počas snemu už klasicky kopol napríklad do prezidentky Zuzany Čaputovej a premiéra Eduarda Hegera označil za neschopného. Hlavu štátu už tradične kritizoval za to, že sa ohľadom referend týkajúcich sa konca súčasnej vlády obrátila na ústavný súd. 

Zaútočil taktiež aj na kritikov, ktorí poukázali na bizarnosť zorganizovania snemu Smeru počas 17. novembra. „Ihneď sa ozvalo sklamanie médií a rôznych pochybných osôb,“ povedal na úvod Fico.

Sexujúce slony či popradská tragédia

Fico taktiež počas svojho úvodného prejavu presviedčal smerákov v publiku, že strana má potenciál uspieť vo voľbách. „Nestojím tu ako gazda Procházka či popradská tragédia Kiska,“ podčiarkol svojsky Fico.

Fico a jeho obľuba dvojzmyselných hlášok sa pretavila aj do dnešného snemu Smeru. Vládnutie strany totiž prirovnal k slonom. Podľa neho je jedno, či sa slony bijú alebo sexujú: „Výsledok je vždy rovnaký. Trpí tráva.“

Štefančík: nechutná provokácia

Startitup zaujímalo, ako vnímajú novembrový smerácky snem odborníci na slovenskú politiku. „Nechutná provokácia,“ otvorene skritizoval smerácku iniciatívu politológ Radoslav Štefančík. Ďalej pre Startitup vysvetľuje, prečo si myslí, že ide o čistú provokáciu Smeru.

Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha
zdroj: Startitup/Juraj Pajdlhauser

„Mali medzi sebou predstaviteľov, minimálne jedného vysokopostaveného, ktorí tvrdili,  že na 17. novembra kachličkovali kúpeľňu a iní zo Smeru si 17. november ani nevšimli. Nakoniec ale pre bývalých komunistov to je tragédia, pretože prišli o veľa, ale rýchlo sa po 17. novembri zorientovali a nakoniec bol aj pre nich 17. november víťazstvo. Je to ale z ich strany provokácia pre tých ľudí, ktorí si 17. november pripomínajú ako deň slobody,“ opísal Štefančík.

Odborník tak naráža na vyjadrenie Roberta Fica z minulosti, keď vyhlásil, že si november ani nevšimol. Politicko-spoločenskými kuloármi svojho času zarezonovala ikonická hláška o kachličkovaní dnes už zosnulého Pavla Pašku.

Ten v minulosti vo farbách Smeru dvakrát šéfoval národnej rade a preslávila“ ho aj kauza ohľadom predraženého CT-čka. neskôr sa svoj výrok snažil bagatelizovať s tým, že: Vtedy žili milióny ľudí, ktorí cítili, že zmena musí prísť. Ale každý z nich mal svoj každodenný život. Aj ja.“

Čítajte viac z kategórie: Politika

Najnovšie videá

Trendové videá