Fico miesto rúška nosí len plastový štít, experti vysvetľujú, prečo nerobí dobre

  • Epidemiológovia dôrazne neodporúčajú nosenie ochranných plastových štítov namiesto rúšok
  • Aby plnili ochrannú funkciu pred šírenim nového koronavírusu, musí človek pod nimi nosiť aj klasické rúško
TASR/AP/Michael Probst
  • Epidemiológovia dôrazne neodporúčajú nosenie ochranných plastových štítov namiesto rúšok
  • Aby plnili ochrannú funkciu pred šírenim nového koronavírusu, musí človek pod nimi nosiť aj klasické rúško

Bývalý premiér zo strany Smer-SD Robert Fico v poslednom čase vystupuje na tlačových konferenciách bez rúška, no s ochranným plastovým štítom prekrývajúcim horné dýchacie cesty. Na brífingoch je s takouto ochrannou pomôckou spravidla jediný, jeho stranícky kolegovia nosia klasické rúška.

Epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva upozorňujú, že plastové štíty neplnia ochrannú funkciu pred šírením COVID-19, najmä, ak pod nimi človek nenosí aj klasické rúško.  Odborníci ich bežné nosenie neodporúčajú.

Riziko nákazy koronavírusom sa dá vypočítať. V Košiciach hackli pandémiu

„Keď dýchame, rozprávame, spievame či kričíme, z tela nám unikajú drobné kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy. Zmyslom rúška je vytvoriť bariéru medzi našimi dýchacími cestami a okolitým svetom,“ objasňuje ÚVZ.

Epidemiológovia upozorňujú, že rúško účinne chráni vtedy, ak jeho okraje priliehajú na pokožku tváre, ak je suché a zakrýva ústa aj nosové dierky. Cez tkaninu prekĺznu molekuly vzduchu, no podstatne väčšie kvapôčky s vírusom sa zachytia na povrchu rúška. 

Nosením rúška takto podstatne znižujeme riziko, že infekčné kvapôčky uniknú do prostredia a vdýchne ich iný človek, alebo že dopadnú na okolité povrchy a roznesieme ich na rukách.

korona,covid,rusko
zdroj: TASR/DPA/Axel Heimken

„Plastové rúška či štíty však neprekrývajú dýchacie cesty tak, aby účinne zabránili šíreniu vírusu do okolia. Neposkytujú ochranu porovnateľnú s rúškami. Plastová bariéra pred ústami a nosom zachytí iba väčšie kvapky, ktoré smerujú priamo na jeho povrch, no drobné kvapôčky môžu po stranách naďalej unikať do prostredia,“ vysvetľujú.

Navyše, plastový materiál nemôže tesne obopínať horné dýchacie cesty, lebo by sme sa udusili. Nie je porézny – nefiltruje vzduch a nedá sa cez neho dýchať.

Ochranný štít tváre je v prvom rade určený pre ochranu očí. Využíva sa aj pri komunikácii s osobami s poruchou sluchu, ktoré potrebujú odčítať z pier. 

„Dýchacie cesty sú chránené až vtedy, ak si pod štítom nasadíte aj rúško. Plastové rúška a štíty z týchto dôvodov nespĺňajú požiadavky na vhodné prekrytie horných dýchacích ciest a preto ich nenájdete ani v našich odporúčaniach pre širokú verejnosť,“ dopĺňajú.

Pripomínajú, že  vhodné sú jednorazové zdravotnícke rúška alebo bavlnené rúška z husto tkanej bavlny. Ak pochybuješ o účinnosti klasických rúšok, mal by si mať na pamäti fakt, že  mnohí ľudia sa cítia zdraví, majú žiadne alebo len mierne symptómy, ale napriek tomu sú prenášačmi vírusu. Práve preto je dôležité, aby rúška nosilo čo najviac ľudí, pretože v skutočnosti nemusíme vedieť, že sme prenášačom vírusu.

„Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nielen pred nákazou koronavírusmi, ale aj inými mikróbami, keďže zabraňujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú. Ak má rúško človek, ktorý je chorý, automaticky chráni pred nákazou svoje okolie keďže pri rozprávaní, kašľaní alebo kýchaní neuvoľňuje žiadne infekčné kvapôčky. Ak má rúško zdravý človek, chráni pri tom pred nákazou sám seba a tým aj svojich blízkych a okolie,“ uzatvára rezort zdravotníctva.

Zdroje: MZSR, ÚVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá