Fico: Nelegálnu migráciu môžeme vybaviť do 2 týždňov. Kollár chce na ochranu hraníc nasadiť vojsko
- V dnešnej politickej diskusii sa stretol Robert Fico a Boris Kollár
- Zhodli sa na riešení, ktoré sa týka náporu nelegálnych migrantov aj na naše hranice
- V dnešnej politickej diskusii sa stretol Robert Fico a Boris Kollár
- Zhodli sa na riešení, ktoré sa týka náporu nelegálnych migrantov aj na naše hranice
Poslednýkrát pred voľbami sa dnes v relácii V politike stretol Robert Fico (Smer-SD) a Boris Kollár (Sme rodina).
Postoj k migrantom
„Ak necháme na Slovensko ďalej vpúšťať ďalších migrantov, tak sa nám tu zhromaždí niekoľko tisíc migrantov, o ktorých nič nevieme,“ tvrdí Fico. Títo ľudia podľa neho vôbec nie sú zo Sýrie, ako deklarujú.
Kollár hovorí, že jeho hnutie je solidárne a poukazuje na príklad prijímania migrantov z Ukrajiny, ktorí utekali pred vojnou.
„Sme ale proti ekonomickým migrantom. Nemecko živí 82 % migrantov.“ Niečo podobné odmieta aj na Slovensku. Na hranici malo podľa neho byť už dávno vojsko a policajti. „Naši vojaci sedia v kasárňach. Nebojujú vo vojne.“
Fico hovorí, že máme všetky nástroje na zvládnutie nelegálnej migrácie. Máme 13- až 14-tisíc vojakov plus policajný zbor. Je presvedčený, že sa dá zabezpečiť, aby cez zelenú hranicu neprešiel ani jeden migrant. Odmieta argumenty Hamrana, že nemá kapacity. Nelegálnu migráciu môžeme vybaviť do 2 týždňov, tvrdí Fico.
Reaguje aj premiér
Robert Fico dnes vyhlásil, že Nemci idú prijať mimoriadne vážne rozhodnutie, ktoré bude ovplyvňovať Slovensko. Ako vysvetlil, z nemeckého prostredia majú informácie, že Nemecko pripravuje v súvislosti s nelegálnou migráciou zavedenie hraničnej kontroly s Českou republikou.
„Hovoril o tom príslušný minister, začínajú to hovoriť najvyšší predstavitelia Nemecka, preto očakávame, že Nemecko zavedie hraničné kontroly s Českom, čo znamená, že Česká republika zavedie hraničné kontroly so Slovenskom,“ uviedol Fico a dodal, že bude tým pádom pre migrantov problém prejsť na druhú stranu.
Nie je pravda, že Nemecko uvažuje o uzavretí hraníc s Českom. Uviedol to predseda vlády Ľudovít Ódor v relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že je v kontakte aj s ministrom vnútra Českej republiky a s nemeckými partnermi, ktorí ho ubezpečili, že nič také zatiaľ nie je v pláne.
Ako uviedol premiér, Nemecko neuvažuje o tom, že zavedie hraničné kontroly s Českom, ale o tom, že s českými partnermi vytvoria hliadky na českej strane hranice, a budú robiť presne to, čo slovenskí policajti s Maďarskom.
Uviedol to Ľudovít Ódor s tým, že aj Nemcom je jasné, že hermetické uzavretie hraníc je extrémne nákladné, a nie vždy pomôže. „Strašiť je jednoduchá vec, ale zatiaľ všetky krajiny hľadajú riešenia. To, čo treba urobiť, je lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ,“ uviedol Ódor.
Konflikt s prezidentkou
Predstavitelia Smeru-SD plánujú po parlamentných voľbách podať na prezidentku návrh na obžalobu za porušovanie Ústavy SR. Strana ju kritizuje za stretnutie so Žilinkom z augusta 2021, na ktorom chcela podľa Fica ovplyvňovať prípad stíhania bývalého policajného prezidenta, Petra K. Žilinka o stretnutí hovoril na nedávnej tlačovej konferencii.
Podľa Fica ide o dôkaz priameho zasahovania najvyšších predstaviteľov štátu do práce orgánov činných v trestnom konaní v najcitlivejších veciach.
Boris Kollár v TA3 povedal, že Ficova reakcia je prehnaná, a hovorí, že z tejto témy sa „nik nenaje“.
Prezidentka Zuzana Čaputová odmieta akékoľvek ovplyvňovanie trestnej kauzy prostredníctvom generálneho prokurátora. Vyjadrenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica považuje za klamstvo a jeho predvolebnú kampaň. Prezidentská kancelária priblížila, že dôvodom stretnutia prezidentky so špeciálnym a následne aj generálnym prokurátorom v auguste 2021 boli napäté vzťahy medzi nimi.
„Je to iba jedno z ďalších klamstiev Roberta Fica, pre ktoré na neho prezidentka prednedávnom podala žalobu, a potvrdzuje, kam je až schopný zájsť pre mobilizáciu svojich voličov,“ uviedol pre TASR riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie, Jozef Matej.
Prezidentka sa so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a následne generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom stretla pre ich napäté vzájomné vzťahy, ktoré v tom čase začali prerastať do otvoreného konfliktu medzi nimi a ich inštitúciami.
„Keďže prezidentka zodpovedá za riadny chod ústavných orgánov, považovala za primerané pýtať sa na dôvody, povahu a intenzitu ich sporu,“ priblížil Matej.
Ak by teraz generálny prokurátor tvrdil, že prezidentka chcela ovplyvňovať trestné stíhanie, nemohol by podľa hlavy štátu čakať dva roky. „Musel by konať, inak by sa sám spreneveril funkcii generálneho prokurátora,“ odkázal Matej.
Generálny prokurátor reagoval, že opakovanú snahu prezidentky o výklad skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a debatu o skutkových okolnostiach stíhania bývalého prezidenta Policajného zboru už v počiatku odmietol.
„Preto ani nepovažoval za potrebné na snahu prezidentky SR v danom čase verejne či inak reagovať. Na svojom vyjadrení trvá a nepovažuje za potrebné ho dopĺňať,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR, Zuzana Drobová.
Zdôraznila tiež, že na stretnutí sa zúčastnil aj prvý námestník generálneho prokurátora, Jozef Kandera, a ten plne potvrdzuje skutočnosti uvedené generálnym prokurátorom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TA3, TASR