Fico nepodporí vojenskú pomoc Ukrajine. Kremeľ mu za to poslal posmešný odkaz
- Dnes sa koná summit EÚ, na ktorom Slovensko zastupuje už Robert Fico
- „Budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine," povedal
- Dnes sa koná summit EÚ, na ktorom Slovensko zastupuje už Robert Fico
- „Budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine," povedal
Premiér Robert Fico dnes vyhlásil, že na samite lídrov EÚ bude podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine, s humanitárnou pomocou však problém nemá. Netrvalo dlho a z Kremľa prišla štipľavá odpoveď.
Rozhodnutie Slovenska zastaviť vojenskú pomoc Kyjevu nebude mať výrazný vplyv na priebeh konfliktu na Ukrajine, vyhlásil vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.
„Slovensko nemalo taký veľký podiel na dodávkach zbraní (Ukrajine), takže sotva to ovplyvní celkový proces,“ povedal Peskov novinárom v súvislosti s už 20 mesiacov trvajúcou vojnou.
Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti vo štvrtok schválil stanovisko Slovenska k dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začne popoludní. Vyplýva z neho, že Slovensko bude Ukrajinu podporovať a poskytovať jej všestrannú pomoc. Podľa nového slovenského premiéra Roberta Fica však táto pomoc nezahŕňa dodávky zbraní.
Po stredajšom vymenovaní novej vlády čaká staronového premiéra Roberta Fica prvá zahraničná cesta, a to rovno do Bruselu, kde bude zastupovať Slovensko na Európskej rade.
Lídri EÚ budú na dvojdňovom samite rokovať o aktuálnej situácii na Blízkom východe, pokračujúcej podpore Ukrajiny v súvislosti s útočnou vojnou Ruska, dlhodobom rozpočte EÚ, ale aj o migrácii.
Premiér na stredajšom parlamentnom výbore pre európske záležitosti povedal, že všestranná pomoc nezahŕňa dodávky zbraní. „Ako predseda vlády budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine,“ skonštatoval. Vládny kabinet je podľa neho pripravený poskytovať humanitárnu pomoc.
Rozdielne stanoviská
Predseda PS a člen parlamentného výboru pre európske záležitosti Michal Šimečka si však myslí, že všestranná pomoc zahŕňa aj vojenskú pomoc, píše TASR. „Nie som jazykovedec, ale neviem si predstaviť, ako môže niekto slovo všestranný vykladať inak ako tak, že to zahŕňa všetky stránky a aspekty tej veci,“ doplnil.
Parlamentný výbor totiž včera schválil pozíciu Slovenska na summite, ktorá hovorí, že Slovensko bude podporovať Ukrajinu a bude jej poskytovať všestrannú pomoc.
V prípade, že predseda vlády bude na samite EÚ tlmočiť, že SR nepodporuje vojenskú pomoc Ukrajine, bude podľa Šimečku musieť Fico prísť na výbor pre európske záležitosti vysvetliť, prečo sa odklonil od záväzného stanoviska.
Premiér na zasadnutí parlamentného výboru zároveň deklaroval, že nepodporí odkaz na ďalší balíček sankcií voči Rusku, pokiaľ nebude mať k dispozícii analýzy dosahov na Slovensku, dodáva agentúra TASR. „Ak majú byť nejaké sankcie také, ktoré nás majú poškodzovať, ako nás poškodzovala väčšina sankcií, tak ja nevidím žiadny dôvod podporovať čo i len odkazy,“ doplnil.
Protiukrajinské stanovisko Fica si všimla aj svetová agentúra AFP, ktorá na sociálnej sieti X uviedla: „Nový slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok povedal, že jeho vláda zastavuje vojenskú pomoc Ukrajine.“
#UPDATE Slovakia’s new populist Prime Minister Robert Fico said Thursday that his government was stopping military aid to Ukraine. pic.twitter.com/lUTX0lQkO8
— AFP News Agency (@AFP) October 26, 2023
Orbánov nový spojenec
Na Rade sa okrem pomoci Ukrajine bude prerokovávať aj migrácia. Novomenovaný premiér Fico má podobný názor ako Viktor Orbán. Predstaviteľ Európskej únie, ktorý si želá ostať v anonymite, pre popredný portál Politico však uviedol, že Slovensko je taká malá krajina, že to ťažko niečo zmení.
„Slovensko má sotva nejaké páky. Potrebujú svoje kohézne fondy a dobrú vôľu EÚ, v skutočnosti si nemôžu dovoliť robiť problémy v Bruseli. Pre Orbána je oveľa dôležitejšia strata Poľska ako spojenca v otázkach právneho štátu, ktoré malo skutočný vplyv kvôli svojej veľkosti,“ povedal.
Silnejšie vystupovanie proti EÚ
V uplynulých dňoch Maďarsko stále jasnejšie prejavuje svoje nezhody s Bruselom. Viktor Orbán napríklad pred pár dňami prirovnal členstvo Maďarska v EÚ k sovietskej okupácii.
„Museli sme tancovať na melódiu, ktorú pískala Moskva, Brusel píska tiež, ale tancujeme, ako chceme, a keď nechceme, tak netancujeme,“ povedal Orbán počas pondelňajšieho prejavu k výročiu povstania Maďarska proti sovietskej nadvláde v roku 1956.
Na jeho slová reagoval vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý mu odkázal, že „nikto nezaväzuje Maďarsko, aby zostalo v Európskej únii“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Politico