Fico o samite v Bruseli: „Slovensko sa nezaviazalo k ničomu. Je to hrubé klamstvo, ak to niekto šíri“ (VIDEO)

  • Premiér hovorí, že robil len to, na čom sa dohodli na eurovýbore
  • V úvode skritizoval médiá
Robert Fico
Robert Fico po summite prehovoril pre médiá. (ilustračné foto) TASR/Pavel Neubauer
  • Premiér hovorí, že robil len to, na čom sa dohodli na eurovýbore
  • V úvode skritizoval médiá

Ešte včera (6. marca) sa premiér Robert Fico zúčastnil na samite v Bruseli. Pred ním bol výbor pre európske záležitosti v NR SR, kde výbor schválil predsedovi vlády stanovisko k samitu.

Stalo sa tak v čase, keď jeho predseda Ján Ferenčák, ktorý je zo skupiny odídencov okolo Samuela Migaľa, odišiel premiéra odprevadiť preč. Fico sa totiž ponáhľal.

Dnes sa postavil pred médiá, aby hovoril o záveroch samitu. Tlačovú konferenciu vysielal Startitup naživo.

LIVE🔴 Premiér Fico informuje o záveroch mimoriadneho samitu v Bruseli

Hovorí o klamstvách

Premiér opäť prízvukoval, že peniaze nášmu susedovi štát posielať nebude. „Slovensko nebude dávať Ukrajine peniaze na vojnu,“ zopakoval. Hovorí, že neporušil žiadne rozhodnutia výboru pre európske záležitosti a konal tak, ako sa dohodli. Novinárov aj opozíciu skritizoval, že si prečítal „klamstvá“ a vyzerá to, „ako keby na samite nebol on, ale iní“.

„Včera sa Slovenská republika nezaviazala k žiadnej finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajine,“ uviedol. „Slovensko sa nezaviazalo k ničomu. Je to hrubé klamstvo, ak to niekto šíri.“

Prízvukuje, že sa držal národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky a mandát dohodnutý na eurovýbore nijak neporušil.

Lídri Európskej únie totiž dosiahli na samite jednomyseľnú zhodu ohľadom posilnenia obranných výdavkov členských krajín. Všetkých 27 štátov podporilo toto rozhodnutie.

„Ani euro a ani náboj zadarmo,“ vyjadril sa premiér k samitu. Podľa jeho slov sa časť týkajúca sa Ukrajiny nepresadila kvôli nesúhlasu Maďarska. Samit sa venoval aj otázkam tranzitu plynu cez ukrajinské územie. Premiér vyjadril spokojnosť s tým, že Európska únia akceptovala pripomienky Slovenska v tejto oblasti.

Chcel byť korektný

Fico tiež zdôraznil, že nechce na nikoho útočiť a chce byť korektný, vzhľadom na ranné správy o úmrtí slovenského politika, historika a archeológa Dušana Čaploviča. Ten totiž odišiel vo štvrtok večer 6. marca. Počas svojej kariéry pôsobil ako podpredseda vlády SR, minister školstva a zastával aj funkciu podpredsedu strany Smer-SD.

Predseda vlády vyjadril na piatkovej tlačovej konferencii hlboký zármutok nad jeho úmrtím. Pozostalým, rodine a blízkym adresoval úprimnú sústrasť.

Bol to môj priateľ, významný predstaviteľ ľavicového hnutia, pretože bol autentický ľavičiar, sociálny demokrat a je škoda, že ešte niekoľko rokov s nami nemohol pobudnúť a minimálne nás podporovať, ako to robil do poslednej chvíle,“ povedal. Dodal, že ak hranicu poruší, tak sa ospravedlňuje.

Reguje Danko aj Gašpar

Roberta Fica sa vo videu na sociálnej sieti zastal aj Tibor Gašpar (Smer-SD). Povedal, že Slovensko potrebuje aj v zahraničnej politike „koňskú dávku politického realizmu, a nie progresívne mediálne výkriky.“

Kritizoval, že od rána počúva z úst opozície a vybraných médií, ako Robert Fico na samite EÚ „nič nevybavil“. „Realita? Závery Európskej rady sú aj o tom, že sa začnú rokovania o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko, ako aj o tom, že nebudeme vojensky ani finančne podporovať vojnu na Ukrajine. Navyše, premiér konal v súlade so závermi Výboru pre európske záležitosti. Ak sa hľadá pravda, fakty hovoria jasne. Ak niekto hľadá senzácie, všetky fakty sú nepodstatné,“ dodal.

Andrej Danko zas na tlačovej konferencii uviedol, že Slovensko sa mohlo zachovať v Bruseli ako Maďarsko. Uznal však, že rokovania museli byť ťažké a dodal, že Roberta Fica chápe.

Jedným dychom dodal, že pre SNS je kľúčové zachovanie súčasnej vlády s podporou 79 poslancov. Zároveň však zdôraznil, že jeho strana nesúhlasí s pokračujúcim zbrojením na Ukrajine. „Budem mať budúci týždeň rokovania, budem sa snažiť pochopiť jeho pozíciu. Chcem oceniť, že Robert Fico zabojoval o obnovenie dodávok plynu. Chcem oceniť, že Robert Fico, či už na domácej alebo zahraničnej scéne, háji záujmy hrdého Slovenska,“ uviedol Danko v súvislosti so samitom.

Predseda SNS tiež vyjadril očakávanie, že Slovensko by malo zaujať podobnú pozíciu ako Maďarsko. Zdôraznil dôležitosť toho, aby naša krajina stála v takýchto situáciách po boku Maďarov. Hoci nechce kritizovať Smer-SD, plánuje sa premiéra opýtať, či by pre Slovensko nebola výhodnejšia koordinácia postupu s maďarskou stranou. Danko zároveň potvrdil, že SNS dôveruje premiérovi Ficovi.

Na čom sa dohodli v Bruseli

Schválený text v záveroch samitu EÚ obsahuje výzvu Európskej komisii, Slovensku a Ukrajine na intenzívnejšie hľadanie realizovateľných riešení v otázke tranzitu plynu so zohľadnením slovenských obáv. Podľa Politico je táto formulácia menej špecifická než pôvodný návrh, ktorý explicitne spomínal „obnovenie“ prepravy plynu cez ukrajinské územie.

„Európska rada uznala opodstatnenosť našich pripomienok. Uznali, že aj Ukrajina sa musí vrátiť k téme tranzitu,“ povedal premiér po návrate z Bruselu, kde pôvodne hrozil vetom.

Premiér označil zahrnutie zmienky o tranzite plynu do záverov rokovania za diplomatický úspech. V súčasnosti prebiehajú diskusie o možnostiach transportu plynu z Azerbajdžanu cez Ukrajinu, čo by mohlo predstavovať jedno z potenciálnych riešení situácie.

Orbána nepotrebovali

Na štvrtkovom mimoriadnom samite v Bruseli sa prejavil rozkol v európskej jednote, keď 26 členských krajín EÚ postupovalo bez Maďarska a vydalo spoločné vyhlásenie podporujúce Ukrajinu. Maďarský premiér Viktor Orbán, známy svojimi sympatiami k ruskému prezidentovi Putinovi, zablokoval celoeurópske úsilie nahradiť americkú vojenskú pomoc, ktorú Donald Trump zmrazil, pripomína Politico.

„Dosiahnutie mieru prostredníctvom sily si vyžaduje, aby Ukrajina bola v čo najsilnejšej pozícii, pričom jej základnou súčasťou sú silné vojenské a obranné kapacity Ukrajiny,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

„Európska únia je naďalej odhodlaná v koordinácii s rovnako zmýšľajúcimi partnermi a spojencami poskytovať Ukrajine a jej ľudu zvýšenú politickú, finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu.“

Vyhlásenie tiež sľubuje sprísniť sankcie voči Rusku a zefektívniť presadzovanie existujúcich opatrení s cieľom oslabiť ruské vojenské kapacity. Šéfka európskej zahraničnej politiky Kaja Kallas naznačila možnosť vytvorenia „koalície ochotných“, aby jednotlivé krajiny nemohli blokovať spoločný postup.

Takýto krok by však spochybnil základné princípy fungovania EÚ, hoci by mohol posilniť jej schopnosť prezentovať jednotnú zahraničnú politiku. Implementácia kľúčových opatrení by napriek tomu vyžadovala jednomyseľnosť, čo naznačuje možnosť ďalších konfliktov s Orbánom.

Obavy z potenciálneho slovenského veta sa rozplynuli, keď premiér získal v texte zmienku o podpore v otázke tranzitu plynu cez Ukrajinu. Pôvodná formulácia bola však neskôr zmiernená, aby neobsahovala explicitnú zmienku o obnovení toku ruského plynu.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: YouTube/Startitup, Politico, Facebook/Tibor Gašpar

Najnovšie videá

Trendové videá