Premiér Fico chce spoločné zasadnutie vlád Ukrajiny a Slovenska
- Premiér Fico a ministerka Saková sa stretli s predstaviteľmi SPP
- Po stretnutí premiér informoval o situácii na trhu s plynom

- Premiér Fico a ministerka Saková sa stretli s predstaviteľmi SPP
- Po stretnutí premiér informoval o situácii na trhu s plynom
V stredu (2. apríla) sa premiér Robert Fico (Smer-SD) spoločne s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas-SD) stretli s predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu. Po stretnutí nasledovala tlačová konferencia o situácii na trhu s plynom v EÚ a na Slovensku.
Fico: Budeme sa usilovať o spoločné zasadnutie vlád Ukrajiny a Slovenska
„Slovensko je krajina, ktorá je predovšetkým tranzitná. Máme ambíciu robiť všetko preto, aby sa obnovil tranzit plynu cez územie Ukrajiny smerom na Slovensko. My si dnes všetci uvedomujeme, že ak niečo môže znížiť ceny plynu v európskom priestore, tak je to len tranzit cez Ukrajinu a Slovensko do západnej Európy,“ povedal premiér Fico.
„Budeme sa usilovať o spoločné zasadnutie vlád Ukrajiny a Slovenska. V tomto duchu som ochotný urobiť v týchto dňoch telefonický rozhovor s ukrajinským premiérom Denisom Šmyhaľom o tom, do akej miery je ukrajinská strana pripravená, my sme okamžite. Opakujem však, len pre civilné projekty, ktoré sú užitočné pre obidve krajiny. Žiadne zbrane, pokiaľ ide o dary a žiadne dávanie peňazí na nákup zbraní pre Ukrajinu,“ uviedol Fico.
Stretnutie by sa mohlo konať v ktoromkoľvek z dvoch štátov nachádzajúcich sa v blízkosti hraníc. Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu sa skončil v januári 2025 po tom, ako Kyjev odmietol predĺžiť zmluvu o preprave, ktorá vypršala na konci roka 2024. Slovensko a Maďarsko ostro kritizovali toto rozhodnutie, keďže patrili medzi najväčších odberateľov plynu prepravovaného cez ukrajinské územie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred časom počas rokovaní s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou jednoznačne vyhlásil, že Ukrajina nebude podporovať systém, ktorý prináša zisky Rusku. Namiesto toho predstavil alternatívne riešenie: „Necháme Azerbajdžancov zarobiť? S radosťou. Pomôžeme Slovákom? S radosťou. Môžeme to urobiť rýchlo.“
Ministerka hospodárstva Denisa Saková však nedávno upozornila, že azerbajdžanský plyn zatiaľ nepredstavuje reálne riešenie pre Slovensko. Minulý týždeň sa uskutočnilo piate zasadnutie medzi Slovenskom a Európskou komisiou, ktoré sa zameralo na možnosti zabezpečenia dodávok plynu. Diskusia sa venovala aj možným alternatívam po ukončení tranzitu cez Ukrajinu, no Saková v tejto súvislosti vyjadrila skeptický postoj.
„Zástupcovia Európskej komisie dnes potvrdili závery z nášho spoločného stretnutia s Azerbajdžanom, že plyn z tohto regiónu v súčasnej situácii neprinesie riešenie pre Slovensko v krátkodobom horizonte,“ vyhlásila ministerka.
Premiér: Pri adresnej pomoci s cenami plynu chce vláda pomôcť väčšine domácností
Podľa premiéra Fica pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácnostiam, píše TASR.
„Máme dve možnosti, buď sa vrátime k osvedčenému modelu, ktorý sme použili v roku 2024 na rok 2025, kedy sme plošne kompenzovali ceny plynu a elektriny pre domácnosti. Bolo to veľmi drahé, ale zvládli sme to prvýkrát. Pracujeme aj na koncepte adresnosti, kde by časť domácností vzhľadom na vysoké príjmy svojich členov a možno aj nadštandardnú spotrebu bola vyčlenená z celoplošnej pomoci. Potom by do celoplošnej pomoci spadalo možno len 70 % či 80 % domácností,“ uviedol premiér na tlačovej konferencii v stredu (2.4.)
Stabilné, bezpečné ceny a dodávky plynu pre slovenské domácnosti budú podľa Ficových slov garantované aj v roku 2026.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Youtube/Startitup, TASR, Archív Startitup