Fico obvinil Zelenského zo sabotáže. Napätie medzi Slovenskom a Ukrajinou sa stupňuje

  • Predseda vlády avizuje zastavenie pomoci Ukrajine
  • Situáciu by malo riešiť utorkové stretnutie v Bruseli
Fico Zelenskyj
Ilustračná fotografia TASR/AP
  • Predseda vlády avizuje zastavenie pomoci Ukrajine
  • Situáciu by malo riešiť utorkové stretnutie v Bruseli

Spor o tranzit ruského plynu, ktorý vyvolalo Slovensko voči Ukrajine, sa vyostruje. Po zastavení prepravy cez ukrajinské územie začiatkom roka 2025 zvažuje slovenská vláda tvrdé protiopatrenia.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) navyše označil ukončenie prepravy plynu, ku ktorému došlo po vypršaní dohody medzi Naftogazom a Gazpromom, za sabotáž zo strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tento krok podľa Fica bude mať negatívny ekonomický vplyv na Slovensko.

Európska únia však dlhodobo pracovala na diverzifikácii zdrojov energie a Slovensko už má zabezpečené alternatívne dodávky plynu, čo môže zmierniť ekonomické straty. Okrem zastavenia dodávok elektriny sa slovenský premiér vyhráža aj stopnutím pomoci pre ukrajinských občanov.

Stretnutie v Bruseli

„Za Smer-SSD oznamujem, že sme pripravení rokovať a dohodnúť sa v koalícii na zastavenie dodávok elektrickej energie a výraznom znížení podpôr pre občanov Ukrajiny, ktorí sa nachádzajú na území Slovenskej republiky. Verím, že aj koaliční partneri vnímajú situáciu okolo zastavenia tranzitu plynu za mimoriadne vážnu a hodnú suverénnej reakcie suverénneho Slovenska,“ povedal Fico.

Situáciu by malo podľa jeho slov vyriešiť utorkové stretnutie v Bruseli za účasti zástupcov Slovenska, Ukrajiny a Európskej komisie. Informáciu, ktorú priniesla ČTK, potvrdil aj premiér.

Napätie medzi krajinami pokračovali ukrajinskými sťažnosťami na zvažované slovenské protiopatrenia. Strana Smer-SD je pripravená diskutovať o zastavení dodávok elektriny na Ukrajinu a výraznom obmedzení podpory pre ukrajinských občanov na Slovensku. O konkrétnych krokoch má rokovať koaličná rada a vláda po bruselskom stretnutí.

Nie je to prvýkrát, čo vládna koalícia pristupuje k redukcii podpory pre ukrajinských občanov. Teraz však môžu byť opatrenia ešte prísnejšie.

Vyostrenie napätia

K eskalácii napätia prispeli aj nedávne vyjadrenia slovenského premiéra. Fico v piatok (27.12.) vo videu na sociálnych sieťach vyslal jasný odkaz smerom ku Kyjevu, kde varoval, že prerušenie toku plynu môže viesť k zastaveniu dodávok elektrickej energie zo slovenskej strany.

Na sociálnych sieťach argumentoval: „Zastavením tranzitu plynu spôsobí prezident Zelenskyj EÚ vrátane SR miliardové škody a dôjde k ďalšiemu zníženiu konkurencieschopnosti EÚ. Zdá sa, že veľkým v EÚ to nevadí. Hlavne, že v mene nereálneho cieľa oslabiť Rusko sa budú ďalej navzájom kynožiť Slovania.“

Ukrajinská strana nezostala dlžná odpoveď. Prezident Zelenskyj obvinil slovenského premiéra, že na Putinov pokyn otvára druhý energetický front proti Ukrajine.

Vo svojom sobotňajšom (28.12.) prejave k národu uviedol: „Poveril som našich vládnych činiteľov, aby spoločne s Európskou komisiou, s našimi ďalšími partnermi v Európe, urobili všetko pre zachovanie stability jednotného európskeho energetického systému a pre dodržiavanie európskych energetických pravidiel.“

Kyjev sa v nedeľu (29.12.) obrátil na európske inštitúcie. Minister energetiky Herman Haluščenko zdôraznil, že krajiny Európskej únie by mali dodržiavať existujúce pravidlá. Medzitým sa Poľsko vyjadrilo, že ak Slovensko zastaví Ukrajine dodávky elektriny, je pripravené pomôcť. Ak sa teda naplnia slová Fica, Poľsko zintenzívni dodávky elektrickej energie vojnou sužovanej krajine.

Koniec ruskej plynovej éry v Európe

Éra dominantného postavenia Ruska na európskom energetickom trhu sa pritom už definitívne uzavrela. Prvým dňom roka 2025 sa skončil tranzit ruského plynu do Európy cez ukrajinské územie potom, čo sa Kyjev rozhodol nepredĺžiť tranzitnú dohodu.

Dramatický pokles ruského vplyvu dokumentujú čísla – kým v roku 2018 dodávalo Rusko do Európy rekordných 201 miliárd kubických metrov plynu, v roku 2023 to bolo už len približne 15 miliárd. K tomuto stavu prispelo uzavretie plynovodu Jamal-Európa a poškodenie Nord Streamu.

„Európska plynárenská infraštruktúra je dostatočne flexibilná na to, aby poskytovala plyn iného ako ruského pôvodu,“ uviedol hovorca Európskej komisie. EÚ sa na novú situáciu dobre pripravila najmä navýšením dovozu skvapalneného plynu od roku 2022.

Alternatívne zdroje

Posledné krajiny závislé od tranzitu cez Ukrajinu – Slovensko a Rakúsko – už majú zabezpečené alternatívne zdroje. Slovenský SPP bude svojich zákazníkov zásobovať plynom z Nemecka a Maďarska, hoci za vyššie tranzitné náklady. Maďarsko bude naďalej prijímať ruský plyn cez plynovod TurkStream vedúci cez Čierne more.

Finančné dôsledky pocítia viaceré strany. Ukrajina príde o približne miliardu dolárov ročne na tranzitných poplatkoch, na čo zareagovala štvornásobným zvýšením domácich prepravných taríf. Gazprom zaznamená stratu takmer 5 miliárd dolárov z predaja plynu.

Najvážnejšie následky však pociťuje Podnestersko, proruský región Moldavska. Miestni obyvatelia zostali bez tepla a teplej vody, pričom energetická spoločnosť Tirasteploenergo ich vyzvala na prijatie opatrení ako teplejšie oblečenie či používanie elektrických ohrievačov.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: FB/Robert Fico, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá