Hrozba prerušenia dodávok plynu
Zmluva o preprave plynu medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom, ktorá platí od roku 2019, vyprší na konci tohto roka. Ukrajina už avizovala, že zmluvu neobnoví.
„Slovensko bude čeliť vážnej kríze, ak sa dodávky plynu zastavia,“ varoval Fico pred cestou do Moskvy. Dodal, že krajina má záujem pokračovať v nákupe lacného ruského plynu a zabezpečiť jeho tranzit do Európy, informuje TASR.
Podľa ukrajinských predstaviteľov je však Ukrajina ochotná prepravovať cez svoje územie plyn iných krajín, ak nepôjde o ruskú komoditu. Táto situácia vytvára tlak na hľadanie alternatívnych riešení, čo bolo jedným z hlavných bodov rokovaní Fica a Putina.
Kontroverzná návšteva a reakcie EÚ
Návšteva slovenského premiéra v Moskve, ako lídra členskej krajiny Európskej únie, vyvolala kontroverzie. Srbský prezident Aleksandar Vučič v rozhovore pre televíziu Happy uviedol: „Fico je prvý európsky líder, ktorý ide rokovať priamo s Putinom. Nemusím vysvetľovať, akú reakciu to vyvolá medzi ostatnými lídrami EÚ.“
Energetická kríza na obzore
Od 1. januára 2025 sa očakáva zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu, čo môže mať výrazný dopad na Slovensko. „Je to situácia, ktorá nás núti hľadať kompromisné riešenia,“ povedal Fico.
Slovensko, ktoré je výrazne závislé od ruského plynu, stojí pred výzvou zabezpečenia alternatívnych dodávok alebo zmiernenia ekonomických dopadov.
Stretnutie Fica s Putinom prichádza v kľúčovom čase, keď sa rozhoduje o ďalšom osude energetických vzťahov medzi Európou a Ruskom. Výsledky rokovaní zatiaľ neboli zverejnené, no očakáva sa, že môžu významne ovplyvniť budúcnosť slovenského hospodárstva.
Reakcie na Ficovu návštevu Moskvy
Cesta premiéra Roberta Fica za ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyvolala ostré reakcie doma aj v zahraničí. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka označil návštevu za „hanbu pre Slovensko“ a „zradu národných záujmov“. „Ak premiérovi išlo naozaj o tranzit plynu, mal rokovať s ukrajinskou stranou a nie robiť zo Slovenska nástroj ruskej propagandy,“ vyhlásil Šimečka.
Podľa neho Fico svojou cestou ukazuje, že mu viac záleží na vzťahoch s Putinom, ktorého režim už roky vedie vojnu na Ukrajine, než na záujmoch Slovenska. „Tranzit plynu má premiér riešiť v Kyjive. Lenže tam sa bojí ísť. Hrá iba divadlo pre voličov a zrádza vlastnú krajinu,“ dodal predseda PS.
Otázky okolo spôsobu dopravy a mlčanie vlády
Ako informoval Denník N, na Slovensku sa aktuálne nachádzajú všetky štyri vládne letecké špeciály. To znamená, že premiér musel do Moskvy letieť iným spôsobom. Tento fakt vyvoláva ďalšie otázky o organizácii a financovaní jeho cesty.
Zaujímavé je, že Ficovu návštevu nekomentoval ani Úrad vlády, ani vládna strana Smer. Oficiálne informácie o stretnutí s Putinom neboli zverejnené, namiesto toho Smer komunikoval o plánoch na zlepšenie činnosti ozbrojených síl, čo priamo nesúvisí s aktuálnymi udalosťami. Na Ficovu návštevu zatiaľ nereagovalo ani Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré vedie Juraj Blanár (Smer-SD).
Kritika od KDH: Ohrozenie Slovenska
Predseda KDH Milan Majerský tiež nešetril kritikou na adresu premiéra. „Robert Fico ohrozuje svojimi skutkami ľudí na Slovensku aj ukotvenie krajiny v EÚ a NATO,“ uviedol podľa TASR.
Podľa Majerského je Ficovo konanie nezrozumiteľné: „To sa ide Fico Putinovi posťažovať na Ukrajinu? Prečo nerokuje s Ukrajinou, ktorá je kľúčová pre tranzit plynu?“