„Fico už nikdy nebude premiérom.“ Dankova nehoda vyprchala do stratena, bilancuje politológ Koziak

  • Vláda je pri moci už takmer rok
  • Politológ Tomáš Koziak hodnotí ich vládnutie
  • Hovorí, že piatu Ficovu vládu už nezažijeme
Na snímke premiér Robert Fico a politológ Tomáš Koziak.
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer, Facebook/Vysoká škola politických a společenských věd - neoficiální stránky
  • Vláda je pri moci už takmer rok
  • Politológ Tomáš Koziak hodnotí ich vládnutie
  • Hovorí, že piatu Ficovu vládu už nezažijeme

Štvrtá Ficova vláda je pri moci už takmer rok. Konkrétne je to desať mesiacov, odkedy predseda vlády spolu so svojimi spolustraníkmi spieval na balkóne centrály na Súmračnej po výhre v parlamentných voľbách.

Po výhre vo voľbách politici Smeru aj Hlasu sľubovali lacnejšie potraviny, elektrinu aj benzín. Rožky však stále nie sú lacnejšie, narastá drobná kriminalita, väzni putujú na slobodu a v uliciach protestujú tisícky ľudí. Školy hneď od začiatku školského roka museli čeliť bezpečnostným rizikám a polícia bojuje s nedostatkom policajných príslušníkov.

Kultúra je v rozklade, zrušili koncesionárske poplatky za verejnoprávnu televíziu a zanikol aj samotný formát RTVS. Slovenskej národnej galérii šéfuje muž, ktorý sám priznáva, že obrazom nerozumie a parlament po odchode Petra Pellegriniho stále nemá predsedu.

V dobrom stave nie je ani štátny rozpočet, upozorňuje na to predseda SaS Branislav Gröhling na sociálnej sieti. Aj keď politici vládnej koalície zvýšili minimálnu mzdu, plat ministrov je takmer 9-tisíc eur mesačne a premiér Robert Fico si pripisuje na účet viac ako 11-tisíc eur. K tomu dostane aj doživotnú rentu, ktorú navrhujú aj pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Znížili bonus na dieťa, zrušili zubné benefity a zvýšili zdravotné odvody. Zaviedli daň z cukru a daň zo straty, okrem bankovej dane chcú zdaniť aj platby kartou. Aj keď verejné financie podľa odborníkov nie sú v dobrom stave, na oslavy SNP a Cyrila a Metoda minuli takmer 3,5 milióna eur.

Zrušili NAKU a rovnako nič nezostalo zo špeciálnej prokuratúry. Zatiaľ čo Daniel Lipšic ako prokurátor skončil, Boris Susko (Smer-SD) len nedávno dočasne na slobodu prepustil Dušana Kováčika. Pred pár dňami ho uznali za vinného v druhej korupčnej kauze, o jeho osude teraz rozhodne Najvyšší súd SR.

Zmeny nastali aj v Slovenskej informačnej službe, na jej čelo sa dostal syn poslanca Tibora Gašpara, ktorý bol v minulosti trestne stíhaný. Obaja mali okrem iného väzby na rodinu Bödörovcov.

Čo vláda za desať mesiacov (ne)urobila, ako vidí jej budúcnosť, sme sa pýtali politológa Tomáša Koziaka.

Keby ste to mali zhodnotiť, čo pozitívne pre občanov urobila súčasná vláda, odkedy sa dostala k moci?

Pozitívum vidím snáď v oblasti manažovania európskych projektov v prípade samospráv. Ale dotkne sa to určite bežného života ľudí. Pokiaľ je zámerom tejto vlády, a viem, že v tomto prípade sem svoje úsilie smerujú, aby sa samosprávy jednoduchšie dostali k eurofondom, tak áno, toto bude možné objektívne zhodnotiť ako plusovú záležitosť.

A potom ešte do zbrojenia armády. To v podstate pozitívne hodnotia odborníci, ale aj ľudia, ktorí boli v minulej vláde, že táto vláda vlastne pokračuje v dozbrojovaní a modernizácii armády.

Takže hovorím, tieto dve veci mi napadli spolu, vlastne aj s Druckerovou aktivitou. Tie záležitosti boja proti šikane sú určite dôležité a sympatické. Ale zhoršujúca sa bezpečnostná situácia pre bežných občanov v súvislosti s uvoľnením sadzieb, ktoré sa týkajú trestného činu, je niečo, čo na nás asi veľmi škaredým spôsobom dopadne.

Čo malo podľa vás na spoločnosť negatívny dopad?

Napríklad postupné ovládnutie RTVS človek pocíti. Pri kvalite vysielania bezpochyby. No a, samozrejme, útoky na slobodu umenia. To, čo predvádza Šimkovičová, skutočne nemá obdobu. Keď spomíname negatíva, nemôžeme zabudnúť na životné prostredie. To dostáva teda dobre zabrať spolu s Tarabom.

Netreba opomenúť ani fiasko s vyplácaním platieb pre poľnohospodárov. To rezonovalo v prvej polovici roka, keď farmári nedostávali peniaze. Pokiaľ štát nebol schopný administrovať dotácie, banky si od nich pýtali splátky a oni nemali prakticky z čoho žiť. Takže tí farmári boli, a ešte stále sú, vo veľmi zlej situácii.

Spôsob manažovania ministerstva pôdohospodárstva, a takisto životného prostredia – tam myslím povoľovanie výrubu a tak ďalej. Nesmieme zabudnúť na stagnujúce zdravotníctvo a kolabujúce oddelenia. A zrejme toho bude viac. Toto je ešte len začiatok. Nehovoriac o zahraničnej politike.

V posledných dňoch to vyzerá, ako keby bilancovala svoje vládnutie aj samotná koalícia. Robert Fico na nedávnej tlačovke spomínal napríklad projekty týkajúce sa rekonštrukcií a budovania nemocníc. To nie je pozitívne?

Vypisovanie veľkých projektov alebo teda snaha o otváranie veľkých projektov, ako je bystrická nemocnica alebo prešovská vojenská nemocnica, je síce chvályhodné, ale nevieme, čo bude na konci tunela na konci dňa. Dôležité je, či sa vôbec tieto projekty budú realizovať. Ako dlho sa Rázsochy budovali a nakoniec to všetko ani nedokončia.

Z veľkých projektov sa bežný občan nenaje, respektíve z plánov veľkých projektov sa bežný občan nenaje a nezlepší sa mu životná situácia. Pre neho je najdôležitejšie to, čo vidí, keď príde do obchodu. A to, aby mal tie potraviny lacnejšie. Toto vôbec nevidíme, pretože keď si porovnáme ceny v okolitých štátoch, tak Slovensko je, čo sa týka cien potravín, drahé.

Kdežto v Českej republike ceny klesajú, u nás ešte stále rastú. Cena benzínu je takisto kľúčový ukazovateľ toho, či ľudia majú byť prečo spokojní so žitím v štáte alebo nie.

V súvislosti s obchodmi a cenami potravín sa hovorí aj o krádežiach. Môže sa človek na Slovensku cítiť bezpečne?

Bezpečnostná situácia je problém. Pokiaľ je enormný nárast drobných krádeží v obchodoch, tak sa to musí odraziť aj na raste cien. To, za akú cenu tie obchody budú predávať, pretože teraz im rastú náklady, aj čo sa týka chránenia, škôd a tak ďalej.

Drobné krádeže sa budú týkať aj drobnej kriminality na dvoroch, na záhradkách či v bytoch. Toto je niečo, čo budú určite občania vnímať mimoriadne citlivo. Pretože človek sa potrebuje cítiť bezpečne. Keď budú rásť počty krádeží bicyklov, kolobežiek, jabĺk, zemiakov zo záhrad, toto bude skutočne niečo, čo sa tejto vláde môže vrátiť.

Keď vám ukradnú veci a štát nie je schopný to zabezpečiť, napríklad aj kvôli tomu, že má málo policajtov, pretože policajti odchádzajú do civilu. Máme výrazne poddimenzovaný počet policajtov. A zatiaľ to ministerstvo vnútra nie je schopné riešiť.

To sa určite odrazí na mnohých veciach, ktoré sa budú týkať kvality života. Bežný človek nemá prečo pociťovať, že niečo sa, povedzme, zmenilo k lepšiemu. Skôr sa mení k horšiemu. Bohužiaľ, to je tak.

Odbory kritizujú aj stav zdravotníctva. Vidíte tam problémy?

Keď príde človek k lekárovi alebo do nemocnice, tak si všíma. Pokiaľ tam nie je toaletný papier na záchode, je to skutočne veľký problém, a to sú bežné veci. Pokiaľ toto nie sú nemocnice schopné kvôli nedostatku peňazí zabezpečiť, svedčí to o úpadku zdravotníctva a o nedôstojných podmienkach, v ktorých musia pracovať lekári a liečiť sa pacienti. Takže tu sa už bavíme aj o ľudskej dôstojnosti.

Myslíte si, že koaliční voliči si dokázali nejakým spôsobom zhodnotiť, že sa nedejú tie veci, ktoré im boli sľubované vo voľbách?

Voličské správanie má istú zotrvačnosť. A hlavne pri politických stranách, ktoré majú voličov, ktorí volia na základe nie úplne racionálnych faktov, ale na základe nejakého emočného vzťahu k politickému lídrovi, ktorý tam je.

Robert Fico je pre nich v podstate guru alebo človek, ktorému bezvýhradne dôverujú. Áno, dopadne to na nich, ale kedy. Ja neviem. Po roku alebo po dvoch zistia, že potraviny sú drahšie a v nemocnici sa nič nezmenilo. To sú dva roky alebo maximálne tri roky.

Každá politická strana je taká silná, akí slabí alebo silní sú jej politickí odporcovia. Pokiaľ politickí odporcovia a opozícia sú dostatočne silné, tak dokáže vieru voličov tej druhej politickej strany nejakým spôsobom zlomiť a ovplyvniť tak, aby im prestali veriť.

Pokles voličských preferencií strán vládnej koalície nezávisí len od ich nešikovnosti alebo neschopnosti vládnuť, ale bude závisieť aj od spôsobu, akým to dokáže opozícia dostať k voličom.

Dôležité bude, či ich dokáže presvedčiť Robert Fico a strany vládnej koalície. Lebo predovšetkým Robert Fico a Smer je mimoriadne presvedčivý. Používajú jazyk, ktorý je blízky ich voličom. Používajú politické spôsoby, ktoré sú dosť drsné a sú takisto blízke voličom. Voliča majú veľmi dobre prečítaného.

Mala by sa opozícia viac snažiť vyhraniť proti koaličným politikom, ak chcú uspieť v ďalších voľbách?

To, čo začal robiť teraz Šimečka – poukazovať na to, že áno, tak, ako vy na nás, že my berieme dotácie tak my na vás, presne vypočítal, ktorí rodinní príslušníci Fica sa zviezli na dotáciách – je presne to, čo potrebuje volič počuť. Veľmi jasné a jednoduché argumenty na to, aby dokázal pochopiť.

Pokiaľ budú pokračovať takýmto spôsobom, je šanca, že tie voličské preferencie Smeru budú klesať. Môže sa stať, že si potom nebudú takí istí tým, že to, čo im vláda servíruje, je v poriadku.

Napríklad autonehoda Andreja Danka vyprchala do stratena. Toho sa mala chopiť opozícia a stále pripomínať, že tu niekto je nad zákonom. Skúste to urobiť vy a zoberú vám vodičák, budete odsúdený v super rýchlom konaní a nikto sa s vami nebude baviť. Vyšetrovanie nebude trvať pol roka, ale týždeň. Skúste odísť z miesta nehody.

Toto majú pripomínať stále, ale ako keby prázdniny celú tému utlmili. A cez prázdniny opozíciu napríklad nebolo vidno, ale Smer áno. Čiže aj od tohto závisí, či budú preferencie Smeru klesať alebo nie. Nezávisí to len od cien potravín, ale aj od aktivity opozície.

Keby ste mali špekulovať, myslíte si, že nás bude čakať aj piata vláda Roberta Fica?

Nie. Som na deväťdesiat percent presvedčený, že nie. Myslím si, že vydržia štyri roky.

Prečo si to myslíte?

Tá vôľa a chuť k moci aj pud sebazáchovy u nich sú také silné, že koalíciu si nerozbijú. Andrej Danko vie, že toto je zrejme jeho labutia pieseň v politike a teraz po týchto voľbách bude končiť. Teraz sa správa ako arabský obchodník, keď licituje to, že má dostať predsedu parlamentu a vlastne v skutočnosti vie, že má na oveľa menej ako na predsedu parlamentu. Ale pýta vysokú cenu a niečím mu to možno vykompenzujú. Preto dobrý arabský obchodník.

Ale v tej koalícii zostane. Andrej Danko ju nerozbije. Hlas nemá takisto prečo odísť. Šutaj Eštok jednoznačne deklaruje, že je dvojičkou Roberta Fica. Síce dvojičkou z Wishu alebo z Aliexpressu, ale je lacnou kópiou Roberta Fica. V tomto prípade zostane pri ňom do konca Hlasu, lebo vie, že potrebuje zostať pri moci. Takže štyri roky vydržia.

Ako vnímate súčasné vzťahy v koalícii?

To, čo sa deje, by som nazval možno opitosť mocou. Hlavne v prípade SNS je na mieste to povedať, ale v prípade všetkých politických strán je to prítomné. Je to jasne viditeľné, pretože skutočne sa správajú niekedy mimoriadne bohorovne.

To, čo robí Andrej Danko aj v prípade semaforov a aj manželky pána Šimečku, je niečo, čo je za hranou akejkoľvek politickej kultúry. Tu sa bavíme o politickej nekultúrne. Je to devastácia politickej kultúry a vôbec toho, ako ľudia budú vnímať politikov a politiku. Toto sa im jednoducho vráti.

Ako podľa vás dopadne ich vládne obdobie?

Vieme, ako to bolo, keď Mečiar skončil. To, čo robili so Slovenskou televíziou. Doteraz vieme, čo boli Kapustoviny, kto bola Vincoureková v televízii, aj čo tam stváral Kapusta. Toto si ľudia, ktorí zažili tú dobu, doteraz pamätajú. Hovoria o tom vtipy, ale hovoria ich s hnusom.

Teraz to bude presne to isté so Slovenskou televíziou. Čo urobia, keď tam nastúpi tá ideologická konzervatívna cenzúra. Opäť to bude o tom, že ľudia budú spomínať na toto obdobie ako niečo, čo bolo za hranicou všetkého možného. Pokiaľ bude Kuffa zastavovať ďalšie divadelné predstavenia alebo bude šikanovať zamestnankyne na ministerstve, tak nie, že to nebude o nevôli – voliči budú zhnusení. Takto oni skončia.

Navyše to, akým spôsobom vystupujú niektorí predstavitelia vládnej koalície, hlavne Danko, si ponesie so sebou celá vládna koalícia, pretože ten volič si povie: prečo s tým Dankom neurobia poriadok? Robí to hanbu celej vládnej koalícii. Takže aj toto bude určite niečo, s čím bude mať vládna koalícia problém pri obhajovaní toho, aby sa do parlamentu znovu dostala.

Smer ale v prieskumoch stále vedie. Mohol by Robert Fico vyskladať vládu aj bez SNS?

Teoreticky uvidíme, akým spôsobom porastie Republika a či by Robert Fico mohol nahradiť SNS. Ale taký „frajer“, aby urobil koalíciu s Republikou, asi nebude. Ja si osobne myslím, že Republika by mohla byť pre veľkú časť alebo pre časť politikov zo Smeru práve tá červená čiara, za ktorú nebudú ochotní ísť ďalej. Pretože už koalícia s SNS je pre nich príťaž.

Pokiaľ vypadne koaličný partner, a teda Slovenská národná strana z parlamentu, čo potom? Ja som si absolútne istý, že päť percent nebude mať. Po skončení tohto volebného obdobia Robertovi Ficovi odpadne najdôležitejší potenciálny koaličný partner a myslím si, že spolu s Hlasom, ktorého voličov Smer postupne preberie.

Takže je to poslednýkrát, čo vidíme Fica ako premiéra?

Už teraz vidíme, že postupne tie percentá v prípade Hlasu idú dolu a aj pôjdu. Môže sa to zastaviť na možno nejakých desiatich percentách v prípade ďalších volieb. S týmto koalíciu Robert Fico nedokáže postaviť. On môže vyhrať voľby, ale premiérom nebude. Toto je, myslím, že posledná možnosť Roberta Fica. Dôsledkom toho bude to, že Fico urobí všetko pre to, aby zabezpečil beztrestnosť pre ľudí okolo seba a pre seba.

Môže sa však stať predsedom ústavného súdu. On nepredá svoju kožu lacno ani v zmysle toho, čo narobí s ekonomikou alebo zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska.

Pokiaľ sme si mysleli, že po atentáte sa jeho rétorika zmierni, tak skôr došlo k mimoriadnemu vyhroteniu koalično-opozičných vzťahov. Bariéra medzi dvoma skupinami obyvateľstva bude po troch rokoch výrazne väčšia. Medzi tými, ktorí sú za Fica a proti Ficovi, lebo Fico je ten rozhodovací prvok.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Startitup, YouTube/Denník N, Noviny, Archív Startitup, Archív Startitup, Facebook/Branislav Gröhling, Aktuality, Denník N, Nadácia Zastavme korupciu, Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá