Fico varuje pred predčasnými voľbami, spomína konkrétny termín. PS tvrdí, že je pripravené prevziať moc
- Vládna kríza a predčasné voľby?
- Hlas sa stavia proti, Taraba hovorí o stabilite

- Vládna kríza a predčasné voľby?
- Hlas sa stavia proti, Taraba hovorí o stabilite
V nedeľňajšej politickej diskusii V politike na TA3 sa dnes stretli minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) a poslankyňa Simona Petrík (Progresívne Slovensko).
Hlavnou témou bola aktuálna situácia vo vládnej koalícii a možná cesta k predčasným voľbám.
Tomáš potvrdil, že predseda vlády Robert Fico pripustil možnosť predčasných volieb, ak sa situácia v koalícii nevyrieši.
„Pán premiér nám to oznámil, že pokiaľ by nedošlo k dohode, strana Smer je pripravená podporiť predčasné voľby,“ vyhlásil. Zároveň však dodal, že Hlas-SD takéto riešenie nepodporí: „Strana Hlas nepodporí predčasné voľby v parlamente, kým je evidentné, že je k dispozícii potenciál vládnej väčšiny.“
Simona Petrík sa netajila tým, že Progresívne Slovensko je pripravené na zápas o výmenu vlády viesť. „V predčasných voľbách by sme porazili Roberta Fica a zostavili stabilnú vládu, ktorá bude slúžiť ľuďom,“ uviedla.
Zároveň však moderátor relácie upozornil na neistú povolebnú matematiku a možnosť komplikovaného skladania budúcej vlády.
Podpredseda SNS a minister životného prostredia Tomáš Taraba nevidí premiéra Roberta Fica ako politika, ktorý by sa izoloval od svojich koaličných partnerov, no zároveň pripúšťa, že fungovanie vlády je v súčasnosti problematické.
„Ja ho evidujem ako premiéra, ktorý reálne veci rieši. Samozrejme, inak sa riešia veci, keď máte stabilnú 79-člennú podporu v parlamente, a inak sa riešia, keď teda nie je jasné, koľko poslancov sa kedy zaprezentuje v parlamente,“ vysvetlil Taraba pre JOJ24 s tým, že v takejto situácii je ťažké plánovať legislatívny proces.
Podľa neho musí vláda kalkulovať s tým, ktoré zákony majú šancu prejsť a ktoré by mohli stroskotať, aby sa predišlo negatívnemu obrazu neschopnosti presadzovať legislatívne opatrenia.
Taraba zároveň upozornil na to, že ak premiér vážne myslí hrozbu predčasných volieb, musí konať včas. „To, že premiér dal termín, že ak nepríde k dohode v júni, budú predčasné voľby. To je termín, ktorý dal on, tak tým pádom áno. Oni musia konať, pretože musí aj on mať nejakú kredibilitu, že to, čím hrozí, je reálne,“ zdôraznil.
Ak by sa totiž tento termín nenaplnil, podľa neho by už nikto neveril ani na septembrový, októbrový či novembrový scenár. „Nie je už dôvod na čo čakať,“ uzavrel Taraba.
Koaličné napätie: listy namiesto dohody
V rámci diskusie zaznela aj kritika na vnútorné rozdelenie vládnej koalície a na to, že si koaliční partneri posielajú listy namiesto toho, aby rokovali za zatvorenými dverami. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) potvrdil, že rokovania stále prebiehajú, no zároveň zdôraznil, že ich cieľom je stabilizácia vlády.
„Je psou povinnosťou vládnej koalície sa dohodnúť a pokračovať v plnení svojho programu, pretože niečo sme voličom sľúbili a niečo sme už aj doručili. Ak by sme sa nedohodli, bolo by to obrovské sklamanie pre väčšinu, ktorá nás volila,“ vyhlásil.
Tomáš však skritizoval spôsob, akým sa v posledných dňoch riešia vnútrokoaličné spory. „Hádam si vieme všetci sadnúť za zatvorené dvere a tam to vyriešiť. Nemusíme si posielať žiadne listy, toto nikam nevedie,“ povedal na adresu výmeny verejných odkazov medzi premiérom Robertom Ficom, predsedom SNS Andrejom Dankom a vedením Hlasu.
Podľa Simony Petrík (PS) však nejde len o spôsob komunikácie, ale o samotnú podstatu problémov. „Ľudí nezaujíma, či sa koalícia dohodne. Ľudí zaujíma, že im prišla prvá výplata v tomto roku a je nižšia. Zaujíma ich, že im vyberáte peniaze z vreciek cez znížený daňový bonus, vyššie sociálne odvody či rast cien,“ tvrdila s tým, že vládne roztržky majú priamy dopad na životnú úroveň občanov.
Na otázku moderátora, či je vôbec realistické očakávať dohodu v blízkej dobe, Tomáš odpovedal diplomaticky: „Rokovania sú intenzívne a verím, že už zajtra na koaličnej rade môžeme rozlúsknuť celý tento problém.“
Taraba a Šimkovičová čelia kritike opozície
Opozícia sa chystá na pokus o odvolanie ministrov Tomáša Tarabu (SNS) a Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Simona Petrík vysvetlila, že dôvodom sú ich rozhodnutia v oblasti životného prostredia a kultúry.
„Pán Taraba ukázal absolútnu neúctu voči ľuďom na Podpoľaní a nebol ochotný viesť dostatočnú diskusiu o výstavbe prečerpávacej elektrárne,“ uviedla. Tomáš však odmietol, že by vláda podľa hlasovania nebola funkčná: „Aj na poslednej schôdzi prešlo mnoho dôležitých zákonov.“
Ekonomická situácia a druhý pilier
Diskusia sa venovala aj sociálnej politike. Opozícia kritizovala stav Sociálnej poisťovne, ktorá podľa nej smeruje k finančnej nestabilite.
Petrík označila druhý pilier za „jedinú záchrannú sieť“, zatiaľ čo Tomáš obhajoval plány vlády na jeho zmeny. „Nejde o znárodňovanie, len dávame možnosť investovať aj do slovenských projektov,“ vysvetlil minister práce.
V diskusii odznelo množstvo ostrých výmen názorov, no jej hlavnou pointou ostáva neistota, ktorá momentálne obklopuje vládu a možná hrozba predčasných volieb.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TA3, JOJ24