Fico verzus mimovládky: Pýtali sme sa v parlamente na „ťahy“ vlády proti tretiemu sektoru
- Nová vláda neskrýva kritiku na adresu niektorých mimovládok
- Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú kroky novej vlády v súvislosti s tretím sektorom
- Nová vláda neskrýva kritiku na adresu niektorých mimovládok
- Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú kroky novej vlády v súvislosti s tretím sektorom
Nielen médiá, ale aj niektoré neziskovky. Podľa staronového premiéra Roberta Fica sa skončila éra, keď vládli mimovládky. Nová vláda si tak nové volebné obdobie otvorila aj kritikou na adresu časti novinárov, aj tretieho sektoru. Kritika niektorých mimovládok sa dokonca dostala aj do čerstvého programového vyhlásenia vlády.
„Vláda uznáva aj úlohu mimovládnych organizácií. Nemôže však akceptovať, aby politicky zamerané subjekty, často financované zo zahraničia, netransparentne ovplyvňovali demokratickú politickú súťaž. Vláda je pripravená finančne podporiť mimovládne organizácie vykonávajúce verejnoprospešnú činnosť, napríklad v oblasti sociálnej, humanitárnej, environmentálnej, výchovnej, vzdelávacej, športu a pod.,“ píše sa vo vládnom texte.
Startitup tak vyspovedal počas nedávnej schôdze parlamentu politikov z opozície a koalície a opýtal sa ich, ako vnímajú postoj a kroky na adresu tretieho sektoru.
Mikloško: Škandál
„Je to škandál. Mimovládky patria na celom svete, v demokratických spoločnostiach, k jednej zásadnej štruktúre. Pomáhajú dotvárať ten stredný stav, ktorý je pre spoločnosť rozhodujúci. Tam sme pripravení na zápas s tým, že sa vzoprieme politicky a veríme, že sa mimovládky ozvú,“ myslí si František Mikloško z klubu KDH.
Truban o „orbanizácii“
„Hovorili to aj pred voľbami, že budú útočiť na občiansku spoločnosť, na mimovládky,“ rekapituluje podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Ten podčiarkol, že v súvislosti s novou vládou vidí oveľa väčší problém.
„Snažia sa totiž rozbíjať systém, ktorý funguje. Máme množstvo mimovládok, ktoré napríklad na školách pomáhajú s matematickými olympiádami, ktoré pomáhajú suplovať aj funkcie štátu, kde nefunguje stále dobre. Napríklad vo vzdelávaní. Naopak, keď tu chceme lepšiu a fungujúcu krajinu, mali by pomáhať a nesnažiť sa ich ničiť. Ekonomicky a ani obsahovo to nedáva žiadny zmysel. Zmysel to dáva len politicky. Fico aj týmto potvrdzuje svoju cestu smerom k Maďarsku, k orbanizácii,“ dodal opozičný poslanec.
Podľa Trubana sa tak Fico snaží na jednej strane ovládnuť médiá, zároveň voľby zmenou volebného systému a na druhej strane aj útočí na neziskovky. „Je to kopírovanie toho celého, čo robil Orbán v Maďarsku,“ podotkol ešte Truban.
Michelko o pasáži o mimovládkach v PVV: Je to extrémne všeobecná veta
Práve v programovom vyhlásení vlády sa spomína aj vytvorenie novej agentúry, ktorá by sa zaoberala aj problematikou tretieho sektoru.
„Vznikne štátna agentúra pre pomoc neziskovému sektoru, udeľujúca krátkodobé aj dlhodobé granty. Cieľom je podporiť tú časť občianskeho sektora, ktorá sa reálne zaujíma o zlepšenie života v krajine,“ píše sa ešte k téme neziskoviek v nedávno poslancami schválenom vládnom dokumente.
„Ak by sme nemali voľby, tak tiež sa ušetrí,“ odpovedá Roman Michelko na otázku, či vytvorenie agentúry nie je vyhadzovanie peňazí do vzduchu. Poslanec z klubu SNS a šéf mediálneho výboru zároveň dodáva, že pasáž v PVV je zatiaľ nekonkrétnou kapitolou.
„V PVV-čku je nejaká extrémne všeobecná veta a vy chcete, aby som vám detailne povedal, o čom bude ten zákon a ako vznikne,“ odpovedal Michelko. Opýtali sme sa tak, prečo sú v programovom vyhlásení vlády takto extrémne všeobecné pasáže.
„Pretože takto to je vždy. Samozrejme, že PVV má dávať nejakú základnú hodnotovú a programovú líniu a nejde sa do konkrét a detailov. Tie sa rozpracujú v jednotlivých legislatívnych krokoch, teda zákonoch alebo nariadeniach vlády. PVV dáva len ten základný trend,“ podotkol ešte Michelko.
Čítajte viac z kategórie: Politika