Fico zaútočil na Najvyšší súd SR. Sudcovia sa bránia ostrým vyhlásením
- Premiér Slovenskej republiky oznámil vážne rozhodnutie
- Avizoval zmeny v slovenskej justícii
- Sudcov Najvyššieho súdu označil rôznymi prívlastkami
- Premiér Slovenskej republiky oznámil vážne rozhodnutie
- Avizoval zmeny v slovenskej justícii
- Sudcov Najvyššieho súdu označil rôznymi prívlastkami
Premiér Slovenskej republiky Robert Fico na tlačovej konferencii vyhlásil, že sudcov Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta a Petra Štifta by mali v rámci disciplinárneho konania zbaviť funkcie sudcov, informuje agentúra SITA.
Dôvodom sú podľa neho rozhodnutia ústavného súdu, podľa ktorých rozhodovali v mediálne známych trestných kauzách arbitrárne, teda svojvoľne.
„Nemáme inú možnosť,“ povedal Fico s tým, že v tejto súvislosti ide o rozvrat právneho štátu. Zároveň kritizoval šéfa najvyššieho súdu Jána Šikutu. Ten sa podľa neho Klimenta zastáva a jeho kritiku označuje za zásah do nezávislosti súdnictva.
Podľa Fica totiž samotný Šikuta podal voči Klimentovi disciplinárny návrh, v rámci ktorého žiada jeho preradenie na súd nižšieho stupňa. Nie však pre jeho rozhodovaciu činnosť, ale pre potýčku s ďalším sudcom NS SR Petrom Paludom. „No to sú teda kvetinky. Sudca NS SR fyzicky napadne svojho kolegu na parkovisku,“ skonštatoval Fico.
„Čistky“ vraj budú pokračovať
Na rade je podľa Fica teraz minister spravodlivosti, predseda Súdnej rady SR a takisto práve šéf Najvyššieho súdu SR. „Jediné, čo môžu urobiť v takomto prípade, je podať návrh na Najvyšší správny súd SR a navrhnúť, aby v rámci disciplinárneho konania prijal rozhodnutie a zbavil tento výkvet slovenskej justície, Štifta a Klimenta sudcovskej funkcie,“ dodal Fico.
Premiér pokračuje podľa KDH v absolútne nevhodnom tlaku proti justícii, keď vyzýva na podanie disciplinárnych návrhov na predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady.
„Chcem premiérovi pripomenúť, že rovnakú právomoc podávať disciplinárne návrhy má aj minister spravodlivosti. Ak teda premiér cíti potrebu podať disciplinárne návrhy, môže tak urobiť aj jemu podriadený minister spravodlivosti a netreba útočiť na sudcov. Slovník, ktorý Robert Fico zvolil, dehonestuje úrad predsedu vlády a znižuje dôstojnosť sudcovského stavu. Opakujem, ak došlo k pochybeniam, sú tu kompetentné orgány, vrátane ministra spravodlivosti, aby podali disciplinárne návrhy,“ uviedol Viliam Karas, podpredseda KDH.
Ďalšie reakcie opozície na seba nenechali čakať
Stupňujúce sa útoky predsedu vlády Roberta Fica po voľbách sa podľa predsedu Progresívneho Slovenska a podpredsedu NR SR Michala Šimečku javia ako nedôstojné. „Útočí na opozíciu, vulgárne a agresívne útočí na verejnoprávne médiá a najnovšie sa opäť vyhráža sudcom Najvyššieho súdu,“ vyhlásil.
V demokracii je podľa Šimečku úplne nepredstaviteľné, aby premiér vyzýval na disciplinárne konania voči predstaviteľom nezávislej justície. „Vyzývam Roberta Fica, aby sa spamätal a prestal kopať okolo seba ako zmyslov zbavený,“ zdôraznil.
„Fico sa radšej znovu postaví na tlačovú besedu a rieši sudcov, ktorých rozhodnutia sa mu nepáčia. Namiesto toho, aby jeho minister spravodlivosti podal kvalifikovaný návrh, ukazuje výňatky z rozhodnutí Ústavného súdu, pričom nikto nevie akých,“ povedala Mária Kolíková (SaS) poslankyňa NR SR.
Dodala, že z rozhodnutí pritom vôbec nevyplýva, že by mali sudcovia konať úmyselne, zámerne, proti právam daných osôb. Kolíková zároveň doplnila, že takéto konanie zo strany Fica treba odsúdiť, pretože ide proti nezávislosti súdnej moci.
Sudcovia reagujú
„Združenie sudcov Slovenska preto opätovne vyzýva politikov, ale aj iných predstaviteľov verejnej moci, zdržať sa takých vyjadrení, ktoré v rozpore s medzinárodnými štandardmi prekračujú hranice prípustnej – odbornej a vecnej kritiky rozhodnutí súdov, a tým podkopávajú ich autoritu, ale aj dôveru verejnosti v justíciu a čoraz častejšie sú zároveň prostriedkom neprípustného nátlaku na rozhodovanie súdov,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR sprostredkoval prezident ZSS František Mozner.
Združenie uznáva a plne rešpektuje, že predmetom verejnej kritiky môžu byť (a sú) aj súdne rozhodnutia. „Takáto kritika je nielen prípustná, ale i vítaná, keďže iniciuje odborný dialóg spôsobilý pozitívne ovplyvniť rozhodovaciu prax súdov, musí však byť striktne vecná. V hre je totiž nielen dôvera verejnosti v justíciu a autorita súdnictva, ale aj nezávislosť súdnej moci ako celku,“ upozorňuje ZSS.
Osobitné nároky sú podľa združenia v tomto smere kladené na všetkých vrcholných predstaviteľov verejnej moci a vysokopostavených politikov zvlášť, pretože aj oni sú spoluzodpovední za presadzovanie uvedených ústavných hodnôt, ktoré sú pre fungovanie právneho štátu kľúčové.
„Osobitne keď ich správanie predstavuje etalón, ktorý preberá nemalá časť verejnosti, vrátane účastníkov, respektíve strán súdneho konania,“ dodáva združenie.
ZSS dlhodobo upozorňuje na to, že hranice vecnej kritiky súdov a ich rozhodnutí prekračujú také verejné vyjadrenia vrcholných predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci, ktoré majú charakter osobných útokov voči konkrétnym sudkyniam a sudcom pre ich rozhodovaciu činnosť.
„Ale tiež verejné výzvy na ich disciplinárny, respektíve trestný postih, obzvlášť v situácii, ak disponujú celou škálou (aj priamych) nástrojov spôsobilých iniciovať zákonom predpokladané konanie smerujúce k posúdeniu zodpovednosti sudkyne alebo sudcu za nimi tvrdené zlyhania,“ zdôrazňuje združenie. Preskúmanie takýchto sťažností má údajne zostať v počiatočnom štádiu dôverné.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR