Ficova hrádza proti extrémizmu nefunguje. Hrozí, že kotlebovci a uhríkovci skončia vo vláde (KOMENTÁR)
Autor je politológ a pedagóg.
Len čo jeden z doteraz zverejnených prieskumov verejnej mienky ukázal prvenstvo Smeru, pritvrdil aj Peter Pellegrini. Volič z ľavého priestoru ako keby odmietal slušný typ politiky a vsádza na vulgárnosť, nenávisť či prízemné pudy.
Slušnejšia verzia Smeru?
Práve v spôsobe komunikácie sa totiž Smer a Hlas doteraz najviac odlišovali. Peter Pellegrini mal pritom predstavovať tú slušnejšiu verziu sociálnej demokracie, s väčším citom pre západné ľavicového hodnoty, pochopenie pre Európsku úniu či naše členstvo v NATO.
Hlas sa skutočne zo začiatku javil tak, že môže byť tou kultivovanejšou verziou sociálnych demokratov. Prichádzal s vlastnými iniciatívami a niektoré aktivity Smeru ignoroval.
Lenže slovenská stranícka politika už dávno nie je o hodnotách, ale o číslach v prieskumoch verejnej mienky. A tie hovoria jasnou rečou. Ak to takto pôjde aj ďalej, Smer bude opäť dominantnou stranou a Hlas apendixom, ktorý sa nakoniec vráti späť ku koreňom.
Vzkriesený Fico
Rast Smeru neprekvapuje. Fico sa otriasol zo starých neúspechov, zobral opraty pevne do vlastných rúk a ovládol celý politický diskurz. Iní politici pri ňom vyzerajú ako žiaci pri učiteľovi.
Pellegrini ticho závidí a možno v panike nasleduje svojho politického stvoriteľa. Nerobí však dobre. Ficov úspech totiž spočíva vo vyhrocovaní verejnej diskusie, ktorá môže mať, ak sa pridajú aj ostatní, negatívne dôsledky pre celú spoločnosť.
Toxická nostalgia
Obsah súčasnej politiky Smeru spočíva na „chlebových témach“, nechal sa raz počuť Robert Fico. Výraz „chlebové témy“ je inak povedaná sociálna demagógia. Cieľovou skupinou demagógov sú ľudia, ktorí sú sklamaní z výsledkov politickej a ekonomickej transformácie po roku 1989 a nostalgicky spomínajú na život v nedemokratickom Československu.
Na priateľstvo so Sovietskym zväzom, na mlieko za korunu a na dvojizbový družstevný byt s umakartovým jadrom. Nevyzeral síce dobre, ale hlavne, že bol zadarmo.
Pracovný nástroj: Strach
Lenže za úspechom Fica nie je len obsah. Je to aj forma, spôsobom komunikácie. A napriek tomu, že Smeru prináša body, Slovensku škodí. Smer totiž využíva frustráciu ľudí z protipandemických opatrení, ale aj rastu cien a možno aj z obáv z vojnového konfliktu na ukrajinsko-ruskej hranici.
Stavia na negatívnych emóciách, na strachu, nenávisti, vyvoláva obavy pred fiktívnym nepriateľom, používa konšpiračné teórie. To všetko mu prináša body a vracia späť na vrchol slovenskej politiky.
Hrádza sa nekoná
Niektorí bijú na poplach. Pripomína im to totiž situáciu z Nemecka tridsiatych rokov. Aj vtedy boli ľudia frustrovaní, niektorí treli biedu, iní trpeli komplexom menejcennosti a svoju zlosť si vylievali na konkrétnej skupine ľudí. A potom prišiel malý ukričaný politik a svet bol razom na pokraji katastrofy.
Hrádza proti extrémizmu je dnes zabudnutá. Bolo že to plánov zastaviť extrémistov. Lenže namiesto budovania hrádze im dnes Fico otvára dvere. Legitimizuje ich činnosť, naznačuje spoluprácu, pritom mu nevadí, že medzi Republikou a ĽSNS je rozdiel len v názve. Ideová základňa oboch subjektov je totiž podobná.
Extrémisti vo vláde?
Dnes má Republika a ĽSNS spoločne približne dvanásť percent. Ak pôjde Kotleba do väzenia, Uhríkovci stranu a jej voličov pohltia. V parlamente tak budeme mať silného hráča, ktorý nebude chcieť byť ďalšie volebné obdobie v opozícii. A čo dokážu extrémisti v parlamente, sme videli počas rokovania o obrannej zmluve s USA.
Politika sa dnes vulgarizuje, extrém rastie a alternatíva voči radikálnej politike a sociálnej demagógii je ako destilovaná voda. Bez chuti a zápachu. Budúcnosť Slovenska je tak nejasná.
Presne pred dvomi rokmi Slovensko zvolilo zmenu. Mala to byť zmena k lepšiemu, lenže k žiadnemu prudkému obratu nedošlo. Ak sa nič vážne nestane, ďalšie parlamentné voľby budú o dva roky. Je najvyšší čas vyhrnúť si rukávy a presvedčiť občana, že vulgarizácia politiky je cestou do pekla.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre