Ficova vláda nepoľavuje. Chcú ďalšiu novelu trestných kódexov aj Fiačanovu hlavu
- Premiér potvrdil, že pripravujú ďalšie zmeny trestných kódexov
- Fico tiež apeluje na odvolanie predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana
- Premiér potvrdil, že pripravujú ďalšie zmeny trestných kódexov
- Fico tiež apeluje na odvolanie predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana
Predseda vlády len potvrdil to, o čom sa špekulovalo. Otvorene povedal, že koalícia už má na stole ďalšiu novelizácii trestných kódexov, napriek tomu, že tá predchádzajúce ešte ani nestihla nadobudnúť účinnosť.
„Začíname pracovať na novelizácii,“ priznal na utorkovej tlačovej konferencii. Robert Fico jej obsah príliš nešpecifikoval, povedal len, že by mala obsahovať potrebné a užitočné zmeny, uviedol, že bude medzi ne patriť aj napríklad detencia (druh ochranného opatrenia, pozn. red.).
Ďalšiu novelu Trestného zákona by chcel Smer predložiť už na aprílovej schôdzi. Vyplýva to z tvrdení predsedu vlády. „Nevylučujem to, musím ešte ale hovoriť s koaličnými partnermi,“ povedal premiér.
Opäť prízvukoval, že vláda určuje trestnú politiku štátu. Vyjadril sa, že na určovaní trestných sadzieb nevidí nič protiústavné. Obsahom novej novely by tak mohol byť aj druhý pokus o znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť. „Kde je otázka ústavnosti vo výške trestu? To nie je ústavná otázka,“ reagoval. Diskusiu pripustil len v prípade dvoch tém – premlčacej lehoty či vlastníckych práv v súvislosti s trestami.
Téma ohľadom novely trestného zákona, ktorú vláda schválila minulý mesiac, ešte nestihla ani poriadne vychladnúť a už sa začína hovoriť o ďalšej novele. Premiér ale verejnosť ubezpečuje, že uznesenie Ústavného súdu z minulého týždňa bude publikované v Zbierke zákonov načas.
„Nikto nebude nič zdržiavať,“ uviedol. Ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi aj predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu totiž niektorí opoziční poslanci vyčítali, že s podpismi dlho vyčkávali a zápis do Zbierky zákonov tak zdržiavajú. Podľa Fica ale obaja nič neporušujú a dodržujú zákonné lehoty.
Vyvodenie zodpovednosti pre Fiačana
Celý svoj príhovor začal premiér tým, že aj keď vláda plne rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, niekto musí niesť zodpovednosť za medializáciu rozhodnutia Ústavného súdu. Podľa Fica je problémom to, že ho vybrané médiá dostali skôr, ako stihlo byť doručené zúčastneným stranám. Predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana kritizuje, že sa niečo takéto pod jeho vedením udialo a mal by vyvodiť zodpovednosť. Vyzýva ho, aby odstúpil z funkcie.
Fico nevylúčil ani novelizáciu zákona o Ústavnom súde (ÚS) v oblasti lehôt na rozhodnutie o merite veci. „Medzi doručením rozhodnutia o pozastavení účinnosti a samotným rozhodnutím bolo niekoľko hodín,“ skonštatoval premiér.
Dodal, že preukázateľne tak niekto z ÚS poskytol informácie médiám „znepriateleným voči vláde“. Nič podobné sa podľa Fica histórii rozhodovania ÚS nestalo. Preto poznamenal, že ak by mal kompetencie odvolať predsedu ÚS, urobil by to.
Predseda vlády tiež žiada vysvetlenie, prečo sa ÚS rozhodol prelomiť zaužívanú rozhodovaciu prax a rozhodol o pozastavení účinnosti ešte pred zverejnením legislatívy. Pýta sa, aký to bol politický tlak, ktorý ÚS nútil k takémuto rýchlemu konaniu.
Zároveň premiér vyzval ÚS, aby rýchlo rozhodol aj o merite veci a obsahu legislatívnych zmien, ktorých účinnosť sa pozastavila. Novela podľa neho obsahovala množstvo užitočných zmien, poukázal napríklad na otázku detencie. Nevylúčil, že by sa do budúcna pre ÚS stanovili lehoty na rozhodnutie o merite veci.
Osobná pomsta?
Na požiadavku odvolať predsedu Ústavného súdu Fiačana reagovala aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). Považujú to za snahu o osobnú pomstu a útok na ústavné inštitúcie Slovenskej republiky. „Útoky na Ústavný súd zo strany Roberta Fica považujeme za neprijateľné a absurdné, keďže jedenásť z dvanástich sudcov bolo zvolených práve za vlády Smeru,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Branislav Gröhling.
Podľa SaS Fico pol roka po voľbách rieši len „deštrukciu právneho štátu a sám seba“. Potvrdzujú to podľa nich aj dnešné vyhlásenia o tom, že by mal predseda Ústavného súdu odstúpiť.
„Bol to totiž Ivan Fiačan, kto sa stal predsedom Ústavného súdu, keď po tom otvorene túžil sám Robert Fico. Dnešná tlačová beseda, na ktorej premiér krajiny dlhé minúty nadával na predsedu Ústavného súdu len preto, že nekoná podľa jeho ľubovôle, bola skutočne za čiarou,“ uzavrel Gröhling.
Obdobne reagoval aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. „Považujem to za nehorázne a neprijateľné, aby sa predseda vlády vyhrážal Ústavnému súdu. Keď Robert Fico nedostal, čo chcel, kope okolo seba a vyhráža sa predsedovi Ústavného súdu,“ zhodnotil.
Na odstúpenie nevidí dôvod
Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan ubezpečuje, že on aj sudcovia ÚS konajú autonómne, nestranne a nekonajú pod tlakom. Ospravedlnil sa za únik informácie o rozhodnutí ÚS. Nemalo sa to podľa neho stať, no nepovažuje to za dôvod na odstúpenie z funkcie. Dodal, že záležitosť sa vyšetruje. Ubezpečil, že sudcovia neposkytli informácie o rozhodnutí médiám ani iným osobám. Fiačan sa ohradil voči spochybňovaniu integrity sudcov ÚS, k čomu podľa jeho slov došlo ešte pred rozhodnutím súdu. Ohradil sa aj voči výrokom premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Zdroje: Facebook/Robert Fico, TASR