Ficovo referendum bude tak či onak. Štát môže vyhodiť do vzduchu milióny daňových poplatníkov

  • Vláda Eduarda Hegera padla
  • V januári nás čaká referendum o predčasných voľbách
  • Predčasné voľby sa môžu uskutočniť aj bez neho
Robert Fico
TASR/Jakub Kotian
  • Vláda Eduarda Hegera padla
  • V januári nás čaká referendum o predčasných voľbách
  • Predčasné voľby sa môžu uskutočniť aj bez neho

Vláda Eduarda Hegera padla. Tento strohý, no zároveň významný fakt však so sebou prináša viac otázok než odpovedí. Jednou z nich je aj to, čo bude so schváleným „Ficovým“ referendom, ktoré sa má uskutočniť v januári 2023. Aktuálne to totiž vyzerá, že k predčasným voľbám môže dôjsť tak či onak. Referendum o predčasných voľbách nás vyjde na viac ako 10 miliónov eur, čo rozhodne nie je malá suma.

Predseda NR SR Boris Kollár vo štvrtok, po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, vyhlásil, že predčasné parlamentné voľby by sa mali konať najneskôr v júni, ešte lepší termín by bol podľa šéfa Sme rodina v máji. Tu vyvstáva otázka, či milióny daňových poplatníkov nebudú, takpovediac, vyhodené do vzduchu. Startitup sa k téme rozhodol osloviť odborníkov.

Expertka: „Ficovo“ referendum bude, nie je možné ho zrušiť

„Ústavný súd v rozhodnutí ešte z roku 1997 povedal, že vyhlásené referendum nie je možné zrušiť,“ hovorí pre Startitup odborníčka na ústavné právo Lucia Berdisová.

Expertka vysvetľuje, že referendum sa musí konať, keďže referendová otázka sa týka doplnenia ústavy, konkrétne toho, či možno skrátiť volebné obdobie a vyhlásiť predčasné voľby.

Robert Fico niečo vraví
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Jediná otázka „Ficovho“ referenda znie: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“

„Toto referendum prezidentka vyhlásila na január (21.1 2023 pozn. red.). Pádom vlády sa teda nič nemení. Nič by sa nezmenilo, ani ak by ústavu do januára novelizoval parlament tak, aby ‚predčasné voľby’ umožnil,“ objasňuje odborníčka.

Podľa expertky by sa v tomto prípade aj tak konalo januárové referendum o texte zmeny ústavy, lebo si ho petíciou vyžiadal potrebný počet občanov. Berdisová upozorňuje, že zmena, ktorá podľa nej s veľkou pravdepodobnosťou prejde parlamentom, nebude tá istá, ktorá je predmetom referenda.

Smeráci zasadali na sneme 17. novembra

Lenč: O zbytočnosti referenda je ešte priskoro hovoriť, je to však možné

„S istotou by som teraz ešte netvrdil, že sa budú konať predčasné voľby,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč. Odborník upozorňuje, že na to, aby sa mohli konať predčasné voľby, je potrebné splniť dve podmienky: zmeniť ústavu a schváliť ústavný zákon/uznesenie.

Expert vysvetľuje, že na schválenie oboch vecí sú potrebné hlasy 90 poslancov. To podľa neho aktuálne vôbec nemusí byť jednoduché. Pre príklad uvádza, že z vyjadrení strán OĽANO či SaS nie je zrejmé, či vymenované návrhy podporujú. 

Minister financií SR Igor Matovič v parlamente
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Prípadná zbytočnosť referenda by však bola na mieste v tom momente, ak by bol už schválený tento mechanizmus,“ tvrdí politológ. 

Podľa Lenča je taktiež rozhodujúci termín konania. Referendum je totiž naplánované na 21. januára, kým riadna januárová schôdza vlády by mala byť 29. januára (môže byť aj mimoriadna v inom termíne), čiže je možné, že referendum bude skôr, než sa v parlamente schváli návrh predčasných volieb, a bude to možno referendum, ktoré zmení legislatívu k tomu, aby sa dali vyhlásiť predčasné voľby.

„Ak sa ale už predtým zmení ústava a schváli zákon/uznesenie, tak v tom prípade referendum zbytočné bude,“ uzatvára politológ.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá