FIIT STU – unikátny priestor, kde sa ako študent môžeš hrať s 5G sieťou, virtuálnou realitou, či zapojiť sa do výskumu v oblasti autonómnej dopravy
Po takmer roku a pol pandémie je dnes jasnejšie než kedykoľvek predtým, že práve internet je jednou z technológií, vďaka ktorým dokázal svet ako-tak normálne fungovať, aj keď sme v podstate nemohli vyjsť z domu inam, než do obchodu či k lekárovi. Stúpli jednak požiadavky na kapacitu siete, ale aj na jej bezpečnosť. Dlhé mesiace fungovania takmer výlučne v „online“ režime zároveň firmám priniesli nové výzvy, ale aj príležitosti pre ich podnikanie.
Hovoríš si, že ťa tieto technológie zaujímajú, láka ťa pracovať s nimi a chcel by si o nich vedieť čo najviac? Dobrým spôsobom, ako začať, je zapísať sa na štúdium na Fakultu informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Práve táto fakulta sa dlhé roky úspešne snaží byť v čo najužšom kontakte s najnovšími technológiami, a nie je tomu inak ani teraz. Pozrime sa spoločne na zopár príkladov.
V poslednej dobe čoraz častejšie počúvame o rôznych hackerských útokoch na rôzne systémy – či už na seba útočia v kybernetickom priestore rôzne znepriatelené štáty s cieľom ochromiť dôležité súčasti oponenta, alebo útočia neznámi hackeri na obyčajných ľudí s cieľom zneužiť ich osobné údaje či kreditné karty. Na FIIT STU je kybernetická bezpečnosť jedným z pilierov vzdelávania. Fakulta poskytuje inžiniersky študijný program „informačná bezpečnosť“, ale s bezpečnosťou sa môžeš stretnúť už aj počas bakalárskeho štúdia, napr. pri vypracovávaní bakalárskej práce. Ako fakulta zabezpečuje, že sa ako študent dozvieš tie najakutálnejšie informácie? Na predmetoch ako penetračné testovanie, princípy informačnej bezpečnosti a ďalších okrem učiteľov z fakulty prednášajú experti z praxe – či už z rôznych firiem, alebo priamo z Národneho centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Zoznámiť sa so svetom hackerov môžeš aj inak – na fakulte v rámci výučby študentov rozdelíme na dva tímy – red team a blue team, kde jeden tím útočí a druhý tím sa týmto útokom v tom istom čase snaží zabrániť. Kto vyhrá je vždy otázka vedomostí a nervov :)
Bezpečnosť je však len jeden uhol pohľadu. Všetci od našich internetových poskytovateľov očakávame stále rýchlejšie pripojenie a možnosť prenášať ideálne neobmedzené množstvo údajov. Veď kto si rád nepozrie film na niektorej streamovacej službe v 4K kvalite, ideálne bez toho, aby to čo i len raz seklo :). Mobilní operátori na Slovensku pomaly, ale isto spúšťajú 5G siete. A vďaka dobrým vzťahom s viacerými operátormi FIIT STU zabezpečila, aby tieto technológie boli priamo dostupné na fakulte. A keď hovoríme dostupné, tak nemyslíme len pripojenie či dostupnosť hardvéru pre výskumníkov, ktorí sa naplno venujú napríklad s kolegami zo Strojníckej fakulty autonómnej doprave, ale dostupné pre každého študenta, ktorý prejaví záujem o siahnutie si na tieto technológie. Od jedného z operátorov dostane fakulta zapožičanú na neurčitú dobu na účely výučby 4G a 5G základňovú stanicu (vysielač), aby študenti mohli lepšie spoznať tieto technológie v praxi.
Zaujalo ťa to, že na FIIT STU riešime autonómnu dopravu? V roku 2019 sa začal formovať medzifakultný výskumný tím – Automotive Innovation Lab, ktorý spája odborníkov zo Strojníckej fakulty a z Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Tento výskumný tím v roku 2020 predstavil na Slovakia Ringu prototyp prvého slovenského autonómneho auta, v ktorom sa mohli previezť pozvaní hostia, vrátane ministra :). V tomto roku naši výskumníci pokračujú vo svojej práci zbieraním rôznych telemetrických a obrazových údajov z prostriedkov verejnej dopravy, aby sa priblížili k tomu, ako tieto dopravné prostriedky v našich slovenských podmienkach vybaviť čiastočnými možnosťami autonómnej jazdy.
Ak sa chceš radšej venovať dátovej vede a umelej inteligencii, priamo na fakulte máme nielen centrum umelej inteligencie AIslovakIA (linkovat na https://aislovakia.com/), ale naše rady učiteľov a výskumníkov posilnil napríklad aj nový kolega, Michal Kováč, ktorý pred príchodom na FIIT STU pôsobil na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii či na Univerzite v Bazileji vo Švajčiarsku. Okrem toho tu máme výskumnú skupinu, ktorá sa dlhé roky venuje včasnému odhaľovaniu nádorov na lekárskych snímkach z CT či MR, čím pomáhajú lekárom zachraňovaž životy ľudí a dávajú im do rúk nástroje, ktoré predtým k dispozícii nemali.
Chýba ti tu v týchto vymenovaných príkladoch virtuálna realita? Aj na tú máme na FIIT STU špičkové laboratórium, kde si môžeš vyskúšať rôzne VR headsety. Zapojiť sa môžeš napríklad do projektu zameraného na online vzdelávanie detí prostredníctvom virtuálnej reality, kde ich virtuálne trieda je v prostredí Minecraftu.
Dalo by sa pokračovať ešte dlho – predstaviť všetky aktivity, ktorým sa na FIIT STU venujeme by niekoľkonásobne presiahlo rozsah jedného článku. Koniec koncov, FIIT STU je jedinou fakultou v Česku a na Slovensku, ktorá ma medzinárodnú akreditáciu britského technologického inštitútu IET, ktorá hovorí o tom, že vzdelanie z FIIT STU je na rovnakej úrovni kvality ako vzdelanie z britských technických vysokých škôl (túto akreditáciu majú aj Oxford či Cambridge). Raz zažiť je určite lepšie než tisíckrát vidieť či počuť, preto najlepšie riešenie je prísť študovať na FIITku a zažiť to na vlastnej koži.