Filip vymenil Rakúsko za Bratislavu: Otvoril si podnik, aký u nás nemá obdobu. Suroviny dováža z Blízkeho východu
- V obľúbenom bratislavskom Kácečku vznikol nový gastropodnik
- Projekt Drž Pitu priniesol koncept stredomorsko-arabského street foodu
- V obľúbenom bratislavskom Kácečku vznikol nový gastropodnik
- Projekt Drž Pitu priniesol koncept stredomorsko-arabského street foodu
O tom, že Bratislava je kolískou rôznorodej gastronómie, niet pochýb. Naznačuje to sieť rozrastajúcich sa gastroprevádzok, ktoré svojou chutnou ponukou lákajú množstvo domácich obyvateľov i turistov. Od populárnych pokrmov sa ponuka hlavného mesta posúva k netradičným konceptom a špecialitám z celého sveta. Projekt Drž Pitu nie je výnimkou.
„Stredomorsko-arabský street food“ – tak zakladateľ projektu Filip Diera opísal pôvod pokrmov, ktoré pripravuje. Čo si pod týmto pojmom môžeme predstaviť? Už samotný názov podniku skrýva hlavnú ingredienciu jedálneho lístka. Práve pita sa stala základným pilierom Filipovej gastroprevádzky.
Nápad na projekt Drž Pitu vznikol v zahraničí
V rozhovore nám Filip prezradil, že myšlienka založiť si vlastnú prevádzku prišla práve vtedy, keď pracoval v reštaurácii v Rakúsku. Osobná skúsenosť ho vyškolila natoľko, aby priniesol kvalitnú gastronómiu aj domov na Slovensko.
Po roku a pol v rakúskej reštaurácii sa rozhodol, že v Bratislave otvorí podnik s vlastnou víziou. „Začal som hľadať priestor a zistil, že Kácečko je ideálny priestor pre tento typ podnikania,“ tvrdí zakladateľ.
Chytľavý názov Drž Pitu si s ľahkosťou zapamätá nejeden zákazník. Aj keď sa okoliu páči, Filip priznáva, že na začiatku o ňom pochyboval, lebo mu pripadal prvoplánovo. Okolie ho však uistilo, že úsmevným predstavením názvu svojej gastroprevádzky si s určitosťou získa srdcia mnohých prívržencov. „Urobil som si prieskum medzi ľuďmi a výsledky boli pozitívne,“ dodáva Filip.
View this post on Instagram
Špeciality v Drž Pitu
Prevádzka Drž Pitu je otvorená ešte len pár dní, preto na koncept bestselleru si ešte musíme počkať. Menu, ktoré ponúka niekoľko plnených pita chlebov, je však už na svete.
Filip sa rozhodol ukázať, že aj pokrm bez mäsa môže byť plný chuti a uspokojí mnohých zákazníkov. Príkladom je napríklad Ratatouille pita, ktorá v sebe ukrýva zmes baklažánu, cukety, paradajky, cibule a vajíčka.
Pre skutočných milovníkov mäsa si Filip pripravil aj Steak pitu, ktorú okrem mäsa servíruje s červenou cibuľkou, paradajkou a kvašákmi. V žiadnej pite nechýba ani autentická omáčka tahini.
Detaily vychytali
Projekt sa bez pochýb môže pýšiť tým, že pita chleby a niektoré ďalšie ingrediencie sú privážané z Blízkeho východu. Okrem autenticity, ktorú tento dovoz prináša, sa projekt vyhral aj so samotnou lokalitou v komunitno-kultúrnom priestore Kácečko na Kamennom námestí nášho hlavného mesta.
Zatiaľ čo v zahraničí sú gastroprevádzky v priestoroch diskoték úplne bežné, u nás to považujeme za niečo nevídané. Filip tvrdí, že projekt má docieliť, aby sa zákazníci v priestoroch cítili dobre a nemuseli odtiaľ odísť. Nájdu jednoducho všetko pod jednou strechou. K širokej nápojovej ponuke, ktorú zastrešuje samotné Kácečko, si návštevník môže dať vďaka Drž Pitu aj niečo pod zub.
Do budúcnosti má Drž Pitu v pláne stabilizovať svoje menu a spolupracovať s kvalitnými dodávateľmi. Chcú tiež zaviesť sezónne špeciality a vlastné omáčky, ako „schug“ z pečeného chili a koriandra. V blízkej budúcnosti plánujú otvorenie ďalšej časti gastra v Kácečku, ktorá sa zameria na taliansku rímsku pizzu.
„Ide o to, aby som robil niečo, čo ma baví, a tešil tým aj iných. Chcem chodiť do práce s úsmevom na perách a užívať si, že moja kuchyňa ľuďom chutí,“ zhrnul Filip.