Finančná odmena za očkovanie. Dočkáme sa aj my motivácie za pichnutie do ramena a koľko platia v zahraničí?

  • Finančnými odmenami chcú niektoré krajiny zvýšiť záujem o očkovanie
  • V Srbsku za pichnutie do ramena dostaneš 25 eur, v Spojených štátoch aj 100 dolárov
  • Dočkáme sa nejakého eura navyše aj na Slovensku?
peniaze, očkovanie
TASR/DPA, Patrick Pleul,Unplash/ Christian Dubovan
  • Finančnými odmenami chcú niektoré krajiny zvýšiť záujem o očkovanie
  • V Srbsku za pichnutie do ramena dostaneš 25 eur, v Spojených štátoch aj 100 dolárov
  • Dočkáme sa nejakého eura navyše aj na Slovensku?

Slovensko spustilo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 presne 26. decembra 2020. Odvtedy sa prvou dávkou vakcíny zaočkovalo viac ako 1 289 139 ľudí, druhú dávku vakcíny už dostalo 607 810 osôb.

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja však zo záujmu o očkovanie nie je veľmi nadšený. „Motivácia ľudí vôbec sa registrovať je veľmi nízka,“ povedal pre Denník N s tým, že pokiaľ sa niečo nezmení, o tri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá. Nebude totiž koho očkovať.

Finančná motivácia v Srbsku

V niektorých krajinách sa snažia ľudí motivovať finančnou odmenou. Napríklad Srbi za pichnutie vakcíny dostanú nejaké to euro navyše.

Obyvateľom Srbska vyplatia bonus vo výške 3000 dinárov (25 eur). Podľa TASR srbská vláda chce takýmto spôsobom odmeniť všetkých ľudí, ktorí sa zachovajú zodpovedne, a teda si nechajú zaočkovať. Informovali sme, že podľa portál Euronews 3000 dinárov sa rovná približne 5 % priemerného mesačného platu v krajine.

Po Maďarsku ťa na očkovanie pozýva ďalšia krajina. Za jednu „včielku“ do ramena je aj finančná odmena

V Spojených štátoch to je bežné

Nie je to však jediná krajina, ktorá ponúka za pichnutie vakcíny finančnú odmenu. V Spojených štátoch to je už pomaly samozrejmosť. Napríklad koncom apríla Západná Virgínia oznámila, že ľudia vo veku od 16 do 35 rokov dostanú dlhopis v hodnote 100 dolárov. Informovala o tom portál Fortune.

Odhaduje sa, že v Západnej Virgínii so zaočkovaním váha približne 40 % populácie. Drvivá väčšina tých, ktorí sa nechcú zaočkovať sú v spomínanej vekovej hranici. Finančný stimul by ich mal presvedčiť.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Niektoré vysoké školy využívajú ako lákadlo hotovosť či poukážky. Napríklad Univerzita v Severnej Karolíne v Greensboro vyžrebuje ľudí, ktorí dostanú 150 dolárov, využiť ich môžu v daných občerstveniach. Žrebujú aj o poukážku v hodnote 350 dolárov na nákup v kníhkupectvách. Jeden študent dostane na budúci celý akademický rok bezplatné ubytovanie v areáli univerzity.

Hotovosť do vrecka

Združenie AARP uvádza, že americká nadnárodná potravinárska spoločnosť Pilgrim’s a JBS Foods, ktorá v USA zamestnáva 66 000 pracovníkov. Svojim zamestnancom ponúka motivačný bonus za očkovanie, a to až 100 dolárov.

Americká maloobchodná spoločnosť Kroger s viac ako 500 000 zamestnancami, ktorá ma svoje obchody s potravinami a drogériou v 35 štátoch, ponúkne ako bonus takisto 100 dolárov, keď sa pracovníci preukážu dôkazom o zaočkovaní. „Zamestnanci, ktorí nemôžu ísť na očkovanie zo zdravotných alebo náboženských dôvodov, môžu absolvovaním vzdelávacieho kurzu získať bonus 100 dolárov,“ informuje AARP s tým, že nechce, aby nikto nebol o peniaze ukrátený. Lidl zas v USA ponúka zamestnancom príplatok 200 dolárov.

Štátni zamestnanci

Podľa portálu Webnoviny výhody však neponúka iba súkromný sektor. „Napríklad štátni zamestnanci, ktorí sa dajú zaočkovať v Marylande, majú nárok na 100 dolárov. V Detroite rozdávajú predplatené debetné karty v hodnote 50 dolárov tým, ktorí niekoho zavezú na očkovanie.“

zdroj: Unplash/ Mat Napo

Kampaň „Vakcína je sloboda“, ktorú má na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR chce inšpirovať ľudí k očkovaniu rôznymi videami. Vystupujú v nich známe osobnosti Slovenska z oblastí kultúry aj športu. Spotov sa zučastnilia napríklad Zuzana Mauréry či Gizka Oňová.

Dostaneme odmenu?

Webnoviny uvádzajú, že podobný finančný scenár v prípade upadajúceho záujmu o očkovanie na Slovensku pripustil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii. „Áno, samozrejme, sú rôzne scenáre,“ odpovedal minister na otázku, či zvažujú niečo podobné, ako zaviedli minulý týždeň Srbi.

Lengvarský zároveň dodal, že sa situácia vyvíja veľmi rýchlo, a preto o pláne B či dokonca C podrobnejšie hovoriť nebude. Nie je teda jasné aká motivácia prinúti ľudí sa očkovať a či vôbec nejaká bude, je stále otázne, plán však majú, no neprezradia ho.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Denník N, Euronews, Fortune, AARP, Webnoviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá