Tisíce podnikateľov na Slovensku musia spozornieť. Finančná správa ich preverí vďaka akcii „Horúce leto 3“

  • Finančná správa spustila akciu „Horúce leto 3“
  • Zameriava sa na obchodníkov, ktorí nevydávajú bločky
  • Niektorí obchádzajú dane
FS, kontrola
Ilustračná fotografia TASR/CÚ Bratislava, Colný úrad Trnava
  • Finančná správa spustila akciu „Horúce leto 3“
  • Zameriava sa na obchodníkov, ktorí nevydávajú bločky
  • Niektorí obchádzajú dane

Finančná správa (FS) spustila novú kontrolnú akciu s názvom „Horúce leto 3“, ktorá sa zameriava na evidenciu tržieb a používanie elektronických registračných pokladní. 

Táto akcia nie je len o ukladaní pokút, ale hlavne o zvýšení povedomia verejnosti o dôležitosti vydávania a žiadania pokladničných dokladov. FS zdôrazňuje, že najmä v prevádzkach, kde nie je možnosť platiť kartou, je nutné žiadať si pokladničný blok, pretože práve platba kartou najviac garantuje dodržiavanie zákona.

Prvé výsledky z deväťdňovej kontrolnej akcie však ukazujú, že podnikatelia často obchádzajú svoje povinnosti. Zo 190 kontrol až 90 odhalilo porušenia, za ktoré FS uložila pokuty v celkovej výške 24 770 eur.

Nekalé praktiky sú typické pre letné podujatia

Cielené kontroly prebiehali najmä na miestach s vysokou turistickou návštevnosťou, ako sú hudobné festivaly, jarmoky, kultúrne podujatia, bufety, bary, reštaurácie, sezónne prevádzky a kúpaliská. FS plánuje postupne rozširovať kontrolované miesta.

Akcia má preventívny charakter a jej cieľom je podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. FS preto informuje verejnosť aj prostredníctvom letáku s názvom „Radšej osveta ako pokuta“.

kúpalisko bezpečnosť leto utopenie
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Finančná správa má za úlohu zabezpečiť a kontrolovať dodržiavanie zákona, ktorý podnikateľom nariaďuje vydávať pokladničné doklady. Predchádzajúce podobné akcie ukázali, že takéto kontroly sú nevyhnutné, pretože podnikatelia často nedodržiavajú svoje povinnosti.

FS sa snaží zabezpečiť férové podmienky na podnikanie, aby poctiví podnikatelia neboli znevýhodnení tými nepoctivými. Verejnosť môže pomôcť tým, že si bude pýtať pokladničné doklady za svoje nákupy.

Nevydávaním dokladov niektorí podnikatelia krátia svoje tržby a znižujú daňovú povinnosť. Neevidovaním tržieb vlastne klamú svojich zákazníkov, pretože cena za tovar alebo službu zahŕňa DPH, ktorú je podnikateľ povinný odviesť štátu. Ak doklad nevystaví, daň sa neodvedie. V prípade nevydania, vydávania neúplných alebo falošných pokladničných dokladov môžu občania tieto prípady nahlásiť Finančnej správe emailom.

Vláda koná

Len prednedávnom pritom minister financií SR Ladislav Kamenický a prezident Finančnej správy SR Jozef Kiss predstavili nové opatrenia práve na zabránenie daňovým únikom a zníženie štátneho dlhu. Ako informuje agentúra SITA, medzi kľúčové opatrenia patria častejšie kontroly správneho používania e-kasy, zavedenie elektronickej faktúry a motivácia nových finančných kontrolórov.

„Vláda SR a ministerstvo financií majú jasný plán, ako robiť konsolidáciu. Bývalá vláda zanechala dva deficity na rok 2023 a 2024. V roku 2024 máme deficit 6,55 % HDP, čo je 8,5 miliardy eur. Ideme znižovať deficit verejných financií o jedno percento ročne, čo je v prepočte 1,4 miliardy eur. V roku 2027 je tam číslo 3 % HDP, kedy by mal dlh začať klesať,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Minister financií zdôraznil, že efektívnejší výber daní by mal pomôcť zabrániť zvyšovaniu daní a ďalších nákladov pre podnikateľov. Plánuje zaviesť efektívnejšie kontroly, najmä v obchodných reťazcoch a na digitálnych platformách, kde podľa neho dochádza k veľkým únikom financií.

„Máme tu 9-tisíc zamestnancov Finančnej správy a pre mňa je dôležité, aby nesedeli v kanceláriách, ale pracovali v teréne a vyberali dane pre štát. Finančná správa je peňaženkou SR a ministerstva financií,“ dodal Kamenický.

Zdôraznil potrebu motivovať zamestnancov, aby chceli pracovať v teréne, a navrhol lepšie platové podmienky pre kontrolórov Finančnej správy. Minister tiež zdôraznil, že korupcia nebude tolerovaná a vyzval verejnosť, aby nahlásila akékoľvek informácie o korupčných praktikách.

Ďalším opatrením je lepšie analytické spracovanie dát, aby sa vedelo, kde je potrebné vykonávať kontroly. To by sa malo podľa ministra dosiahnuť bez potreby zmeny legislatívy a zaručilo by to lepšie analýzy domácich aj zahraničných dát. Ministerstvo financií pracuje aj na zrýchlenom zavedení elektronickej faktúry (E-faktúry).

Kamenický chce, aby sa systém E-faktúry zaviedol medzi subjektami verejnej správy a podnikateľmi, ako aj medzi podnikateľmi a zákazníkmi. Rovnako sa plánuje pritvrdiť kontrola vydávania účteniek z e-kasy, keďže stále existuje veľa podnikateľov, ktorí ich nevydávajú.

„Poctiví podnikatelia trpia na nepoctivých, ktorí ich likvidujú. Tí, ktorí sú poctiví a pracujú podľa pravidiel, potom krachujú a tí nepoctiví si strčia DPH do vrecka,“ vyhlásil Kamenický.

Zdroje: FS, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá