Finančné ohodnotenie až 3 000 eur. Budúci žandári majú pomáhať polícii, ombudsman zmeny kritizuje

  • Budúci žandári by si za 20 dní služby mohli prilepšiť o 3 000 eur
  • V prípade, že úprava prejde parlamentom, nadobudne platnosť od júna 2025
Ilustračná foto
TASR / Erika Ďurčová. Slovenské húfnice Zuzana
  • Budúci žandári by si za 20 dní služby mohli prilepšiť o 3 000 eur
  • V prípade, že úprava prejde parlamentom, nadobudne platnosť od júna 2025

Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, ktoré by nahradili aktívne zálohy ozbrojených síl. Súčasťou legislatívnych zmien je aj zriadenie Žandárskeho zboru, ktorý by pomáhal polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Návrh zákona o opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti schválila vláda na rokovaní. Informuje o tom TASR. Ak prejde legislatívnym procesom, účinnosť by mohol nadobudnúť od 1. júla 2025. 

Národné obranné sily ako nový systém záloh

Ministerstvo obrany SR predložilo návrh zákona, ktorý prináša zásadné zmeny v systéme záloh ozbrojených síl. Doterajšie aktívne zálohy by mali byť nahradené Národnými obrannými silami, ktoré budú rozdelené do troch hlavných kategórií: operačné zálohy, ktoré slúžia na priame nasadenie a plnenie úloh ozbrojených síl, pohotovostné zálohy určené na krátkodobú podporu obrany štátu a branné zálohy, ktoré predstavujú primárne rezervné sily s menšími povinnosťami.

Podmienkou zaradenia do jednotlivých zložiek je dobrovoľnosť. Zapojiť sa môžu registrovaní občania, aktívni i bývalí príslušníci bezpečnostných zložiek, záchranných zložiek, verejní funkcionári a vojaci v zálohe.

Finančné ohodnotenie až 3 000 eur

Vojaci zaradení do operačných a pohotovostných záloh absolvujú výcvik a plnenie úloh v trvaní 20 dní, pričom následne budú ešte 10 dní v pohotovosti. Za toto obdobie im bude vyplatený finančný príspevok vo výške 3 000 eur. Záložníci v branných zálohách budú musieť absolvovať aspoň 14 dní výcviku a plnenia úloh, aby získali polovičný príspevok.

Vznikne Žandársky zbor?

Súčasťou návrhu je aj zriadenie Žandárskeho zboru, ktorý by asistoval polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Do tejto zložky by mohli byť zaradení profesionálni vojaci, aktívni aj bývalí policajti. Nová legislatíva upravuje právomoci žandárov tak, aby sa približovali kompetenciám Policajného zboru SR. Príslušníci zboru budú mať definované rovnošaty a identifikačné znaky, spôsoby využívania donucovacích prostriedkov a možnosti zadržania osôb.

Žandári budú podriadení Policajnému zboru, čím sa zabezpečí ich kontrola a dohľad. Za 20 dní služby pri maximálnom 12-hodinovom pracovnom čase denne im bude vyplatený príspevok 3000 eur.

Opozícia a verejný ochranca práv kritizujú návrh

Plán na vznik Žandárskeho zboru vyvolal vlnu kritiky. Opozičné strany návrh odmietajú, pričom vyjadrujú obavy zo vzniku paralelnej bezpečnostnej zložky s podobnými právomocami ako polícia. Kritiku zverejnil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý upozorňuje na možné riziká zneužitia právomocí. Ministerstvo obrany však trvá na zriadení Žandárskeho zboru, pričom deklaruje, že sa zaoberá pripomienkami a je otvorené diskusii o prípadných úpravách návrhu.

Návrh ostro kritizuje aj Hnutie Slovensko

Opoziční poslanci tvrdia, že tento krok len prehlbuje existujúce problémy v bezpečnostných zložkách a oslabuje Policajný zbor. Poslanec NR SR Gábor Grendel upozornil na to, že vláda prenáša kompetencie medzi rezortmi neefektívnym spôsobom: „Nemocnice stavia Ministerstvo obrany, problémy s policajtami rieši Ministerstvo obrany. Kde to skončí? Keď bude nedostatok poštárov, budú listy doručovať vojaci? Keď budú štrajkovať učitelia, budú deti učiť vojaci?“ Vyjadril sa tak v tlačovej správe pre Startitup

Generálna prokuratúra vo svojej pripomienke k zákonu uviedla, že žandársky zbor nie je efektívnym riešením bezpečnostných výziev a môže viesť k ďalšiemu oslabeniu polície. Exminister vnútra Roman Mikulec návrh ostro kritizoval, označil ho za „pamflet“ a zdôraznil viaceré nezrovnalosti vrátane nejasných pravidiel na lustráciu osôb, zásahy pri trestnej činnosti či použitie strelnej zbrane. „Kaliňákov zákon o žandároch nerieši, ale ešte zhoršuje situáciu v policajnom zbore a nezlepšuje bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Týmto zákonom Kaliňák rozoberá Šutajovi Eštokovi policajný zbor,“ vyhlásil Mikulec a dodal, že proti návrhu sa stavajú aj samotní policajti a ich odborári.

Ak legislatívny proces prebehne úspešne, nové opatrenia v oblasti obrany a bezpečnosti nadobudnú účinnosť 1. júla 2025. Návrh zákona ešte musí prejsť parlamentnou diskusiou a schválením, pričom bude podrobený ďalšiemu pripomienkovému konaniu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá