Fínsko plánuje do roku 2030 úplne zakázať používanie uhlia

  • Fínsko oznámilo, že do roku 2030 postupne vyradí z prevádzky všetky uhoľné elektrárne v krajine. Týmto krokom tak nadviaže na ratifikáciu Parížskej dohody zo 14. novembra, ktorú podpísalo až 193 krajín sveta.
collage
  • Fínsko oznámilo, že do roku 2030 postupne vyradí z prevádzky všetky uhoľné elektrárne v krajine. Týmto krokom tak nadviaže na ratifikáciu Parížskej dohody zo 14. novembra, ktorú podpísalo až 193 krajín sveta.

Až 79 percent dodávok elektriny vo Fínsku pochádza z obnoviteľných zdrojov a z jadrovej energie. Uhoľné elektrárne produkujú iba 7 percent elektrickej energie. Fínsko je teda na najlepšej ceste k zníženiu emisií uhlíka. ,,To, že sa úplne vzdáme uhlia, je jediný spôsob, ako dosiahnuť medzinárodné klimatické ciele,“ povedal fínsky minister hospodárstva.

õ,zdroj: gotravelaz.com

Vďaka svojej relatívne čistej energetickej infraštruktúre je Fínsko na 67. priečke na zozname najväčších producentov skleníkových plynov na svete. Produkuje približne toľko CO2 ako Nórsko a Švédsko. Tieto tri krajiny dokopy produkujú len 1,3 % skleníkových plynov, ktoré v roku 2015 vyprodukovala Čína.

Pokiaľ ide o zmierňovanie klimatických zmien, je na tom Európa celkom dobre. Zrovna nedávno Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Švédsko oznámili svoj zámer vyvarovať sa počas nasledujúcich 15 rokov používaniu uhlia.

coal-fired-power-plantzdroj: dailynewsegypt.com

Aj keď sa o škodlivosti uhlíkových emisií vie už celé desaťročia, krajiny začínajú prijímať opatrenia proti klimatickým zmenám až teraz. Obnoviteľné zdroje energie sa stávajú čoraz dostupnejšími a výstavba veterných a solárnych elektrární je čoraz lacnejšia tak na výstavbu ako aj na prevádzkovanie. Na druhej strane – uhlie je čoraz drahšie, znečisťuje ovzdušie a priemyselné odvetvia už nemajú taký záujem doň investovať. Používanie uhlia tak postupne klesá v takmer každej krajine, dokonca aj v Číne, a krajiny ako Fínsko venujú čím ďalej tým viac pozornosti aj verejnej mienke, energetickej bezpečnosti a globálnym trendom.

coalmine

zdroj: timeslive.co.za

Bohužiaľ, v porovnaní so zvyškom sveta je budúcnosť USA v tomto smere neistá, najmä ak sa Trump pokúsi vzkriesiť americký uhoľný priemysel. Pre Spojené štáty americké by to znamenalo krok vzad, keďže momentálne sa USA vo svojom prechode k obnoviteľnej energií celkom dobre darí. Ak ale bude USA v porovnaní so zvyškom sveta zaostávať, potom je viac než isté, že Čína a európske krajiny ako Fínsko sa stanú svetovými lídrami v boji proti uhliu.

zdroj článku: iflscience.com zdroj titulnej fotografie: koláž iflscience.com/utilities-me.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá