Fínsko sa stalo oficiálne členom NATO. Rusko to považuje za útok na ich bezpečnosť

  • Fínsko sa rozhodlo stať členom Severoatlantickej aliancie
  • Rusko to považuje za útok a bojí sa o svoju bezpečnosť
  • Chystá sa podniknúť protiopatrenia
Rusko podniká protiopatrenia, vstup Fínska do NATO považuje za útok
Rusko podniká protiopatrenia, vstup Fínska do NATO považuje za útok TASR/AP/Alexei Babushkin, Sergei Grits
  • Fínsko sa rozhodlo stať členom Severoatlantickej aliancie
  • Rusko to považuje za útok a bojí sa o svoju bezpečnosť
  • Chystá sa podniknúť protiopatrenia

Dnes, 4. apríla, sa Fínsko pri príležitosti 74. výročia vzniku samostatného štátu stalo oficiálnym členom Severoatlantickej aliancie.

Kremeľ v utorok označil členstvo Fínska v Severoatlantickej aliancii za útok na bezpečnosť Ruska a vzhľadom na rozšírenie NATO sa chystá prijať protiopatrenia, informuje TASR.

Je to útok zo strany Fínska, tvrdí Rusko

„Rozšírenie NATO je útokom na našu bezpečnosť a ruské národné záujmy,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Kremeľ sa domnieva, že ide o najnovšie vyostrenie situácie. A to nás núti prijať protiopatrenia… z taktického i strategického hľadiska,“ dodal.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že vstupom Fínska do NATO vzniká riziko výrazného rozšírenia konfliktu, informuje The Guardian.

Helsinki požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie vlani spolu so Švédskom pre obavy spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu. Obe škandinávske krajiny týmto krokom prehodnotili dlhoročnú politiku vojenskej neutrality.

O vstupe Švédska do Aliancie ešte stále nerozhodli Turecko ani Maďarsko, a to napriek tomu, že slovne vyjadrujú podporu ďalšiemu rozširovaniu NATO. Rusko uviedlo, že posilní svoju obranu v blízkosti svojej 1 300 km dlhej hranice s Fínskom po tom, čo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že severská krajina sa v utorok formálne pripojí k transatlantickej obrannej aliancii.

Pristúpenie do aliancie znamená koniec zrýchleného procesu, ktorý sa začal vlani v máji, keď Fínsko a susedné Švédsko po ruskej invázii na Ukrajinu opustili desaťročia vojenskej nezúčastnenosti. Turecko sa minulý týždeň stalo posledným z 30 členských štátov aliancie, ktoré ratifikovali žiadosť Fínska, ale Turecko a Maďarsko naďalej zdržujú ponuku Švédska, informuje CNN.

Je to historický moment

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil moment vstupu Fínska do NATO za „historický“. Pristúpenie Fínska je „dobré pre bezpečnosť Fínska, severskú bezpečnosť a pre NATO ako celok“, dodal. „Prezident Putin išiel do vojny proti Ukrajine s jasným cieľom – oslabiť NATO. Dosahuje presný opak.“

Fínsky prezident Sauli Niinistö a minister zahraničných vecí Pekka Haavisto pocestujú do Bruselu, aby sa zúčastnili na ceremónii. „Je to pre nás historický moment,“ uviedol Haavisto vo vyhlásení po Stoltenbergovom prejave.

„Pre Fínsko bude najdôležitejším cieľom stretnutia zdôrazniť podporu NATO Ukrajine, keďže Rusko pokračuje v nezákonnej agresii. Snažíme sa podporovať stabilitu a bezpečnosť v celom euroatlantickom regióne,“ dodáva Haavisto.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško v Moskve reagoval na správu o pristúpení Fínska vyhlásením, že Rusko v prípade potreby zvýši svoje sily vo svojich západných a severozápadných regiónoch.

Ak budú vo Fínsku „rozmiestnené sily a zdroje iných členov NATO, podnikneme ďalšie kroky na spoľahlivé zaistenie vojenskej bezpečnosti Ruska“ tým, že „posilníme náš vojenský potenciál na západe a severozápade“, povedal Gruško.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa minulý rok vyslovil, že Rusko prijíma „adekvátne protiopatrenia“ vo svetle žiadostí Fínska a Švédska o členstvo v NATO a vo svojom západnom vojenskom okruhu vytvorí 12 jednotiek a divízií.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá