Firma najbohatšieho Slováka končí v oblasti developmentu, chce sa venovať inému biznisu
- Firma HB Reavis končí s developerským biznisom
- Developmentu sa už naďalej nebude venovať
- Presunúť sa chce do inej oblasti
- Firma HB Reavis končí s developerským biznisom
- Developmentu sa už naďalej nebude venovať
- Presunúť sa chce do inej oblasti
Firma HB Reavis, ktorá je jednou z najväčších developerských spoločností na Slovensku, končí v tejto oblasti. Magazínu INDEX, ktorý správu ako prvý priniesol, to potvrdil René Popik, výkonný riaditeľ spoločnosti HB Reavis Slovakia. Za spoločnosťou stojí najbohatší Slovák Ivan Chrenko.
Svoju pozornosť chce na domácej pôde presunúť z developerského biznisu na inú oblasť podnikania. Spoločnosť tieto zmeny plánuje už dlhšie, koncom minulého roka výrazne redukovala počet zamestnancov. Firma sa chce sústrediť najmä na tri trhy: Veľkú Britániu, Nemecko a Poľsko.
Správa o ukončení pôsobenia v developmente je relatívne prekvapivá, vzhľadom na všetky projekty, v ktorých firma HB Reavis pôsobila. Jedným z najaktuálnejších je podľa portálu YIM.BA najväčšie bratislavské bizniscentrum Nové Apollo, ktoré sa nachádza vo východnej časti biznis zóny Nové Nivy.
Spoločnosť pritom spolupracovala s londýnskym štúdiom Make Architects. „Nové Apollo, projekt s najväčším floorplate v strednej Európe, sa dostáva do svojej finálnej fázy,“ potvrdil v tom čase Ondrej Medvecký, development manager projektu Nové Apollo.
Koniec iba na Slovensku
Iba nedávno developer oznámil výstavbu rezidenčného projektu na mieste dnes už bývalej dočasnej autobusovej stanice. Ako však povedal CEO skupiny Marián Herman pre Forbes, ani tento projekt sa realizácie v réžii HB Reavis nedočká.
HB Reavis má na konte nielen slovenské projekty, ale činila sa aj v zahraničí. Vlani sa dokonca stala najsilnejšou značkou medzi kancelárskymi developermi v Európe. Ich azda najznámejším projektom je Varso Tower, najvyššia budova v Poľsku.
Okrem toho má slovenská firma dokončených či rozbehnutých v Poľsku ďalších 9 stavieb, týkajúcich sa biznis kancelárskych priestorov. Osem z toho taktiež v hlavnom meste Varšava a jedno v treťom najväčšom meste Poľska, Lodži. Medzi nimi aj dve budovy ich známej coworkingovej siete s názvom HubHub.
Za značkou HB Reavis stojí najbohatší Slovák podľa rebríčka Forbesu Ivan Chrenko. Sám je jednou z najväčších záhad slovenského biznisu, verejnosť ani presne nevie, ako vyzerá. Vďaka tomu sa vraj rád prechádza mestom inkognito.
Jeho majetok dosahuje 1,83 miliardy eur, čo mu zaistilo obhájenie prvej priečky. Finančné výsledky jeho vlajkovej lode, spoločnosti HB Reavis, sú podľa portálu Finstat nasledovné:
Najbohatší Slovák začal s podnikaním začiatkom 90. rokov ako 24-ročný vo svojej rodnej Šali, v ktorej sa v roku 1967 narodil.
Ako miesto svojho podnikania uviedol svoj panelák, v ktorom býval. Jeho prvé podnikanie sa týkalo predaja audiovizuálnej techniky, teda hlavne reproduktorov a ich montáže.
No jeho úspech je spájaný s inou firmou a niečím úplne odlišným. Reč je (už) o jeho spoločnosti HB Reavis – v začiatkoch sa volala ešte AB Reavis, do ktorej v polovici 90. rokov vstúpil. Nasledoval tak svojho parťáka z audio-brandže Viliama Pančíka, ktorý stál ešte pri úplnom zrode AB Reavis.
Chrenko následne pomáhal s rozbehnutím firmy. „Ivan Chrenko je spoluzakladateľom HB Reavis. Od roku 1994 do októbra 2013 zastával funkciu generálneho riaditeľa skupiny,“ píše sa dnes priamo na stránke spoločnosti.
Firme sa koncom 90. rokov podarilo získať zaujímavé zákazky na výstavbu kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste, ktoré naplno rozbehli jej veľkolepý a úspešný príbeh. „Spoločnosť HB Reavis vyvinula prvé biznis centrá v Bratislave,“ píše v angličtine i medzinárodná stránka Forbes.
Ivan Chrenko sa postupne stal, a je tomu tak aj dnes, väčšinovým majiteľom a predsedom predstavenstva v HB Reavis, ktorá neostala len pri stavbe kancelárií v Bratislave, ale pustila sa aj do ďalších obrovských projektov u nás i za našimi hranicami.
Zdroje: SME , YIM.BA, Forbes