Firma pre zamestnancov vybudovala moderný drevodom: To, že stavbu obalíte do polystyrénu, z nej nerobí ekologickú

  • Predstav si svet, kde materiály na stavbu domu necestujú cez pol sveta
  • Kde poznáš les, kde sa vyrúbali stromy, z ktorých máš postavené bývanie
domy
Mjölk architekti/BoysPlayNice
  • Predstav si svet, kde materiály na stavbu domu necestujú cez pol sveta
  • Kde poznáš les, kde sa vyrúbali stromy, z ktorých máš postavené bývanie

Niečím podobným disponuje sídlo firmy s názvom Kloboucka lesná. Nie je to len administratívne zázemie progresívnej firmy, je to laboratórium.

Skúma, ako by sa dali stavať domy rýchlejšie, ako pracovať s energiou aj materiálmi tak, aby sme nezaťažovali prírodu pri ich výrobe, počas ich životnosti, ale aj pri likvidácii na konci ich životného cyklu.

Cieľom je, aby ani kvapka vody nevyšla nazmar, aby sa ani joul energie sa neprepálil len tak a každá skúsenosť sa využila na ďalší vývoj.

Snahou tímu architektov zo štúdia Mjölk je, aby dokázali múdro využiť potenciál, ktorý sa krajinám ako Slovensko a Česko ponúka, a aby dokázali stavať domy, ktoré nebudú ekologické len z hľadiska úspor na vykurovaní.

„Chceme sa na proces výstavby z dreva pozrieť z väčšej diaľky, pochopiť princípy a spojitosti, a pod touto novou optikou ho znova zložiť dohromady.“

Pre spomínanú firmu je poznanie postupov, ktoré nadväzujú na samotné spracovanie dreva, zásadné pre ďalší vývoj. Súčasný rozsah produkcie firmy je zakorenený v slogane, ktorý popisuje prácu s drevom ako proces od zasadenia semienka až po výsledný produkt – hobľovanú dosku.

zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

„Vďaka skúsenostiam nadobudnutým v laboratóriu sa chceme spoločne pozerať ďalej. Filozofia udržateľnosti, hospodárnosti i spoločenskej zodpovednosti nám ukazuje ďalšie možnosti a potenciály rozvoja.“

V čase, keď je stavebný priemysel zablokovaný byrokraciou, nedostatkom materiálov aj ľudí, je tá správna chvíľa začať odznova. Ekologicky, efektívne a ekonomicky. 

Téma, ktorá rezonuje

Téma ekológie vďaka dotačnej politike a prijímaným normám stavebnou profesiou rezonuje. Len malá časť stavebníkov sa však o ekológiu zaujíma naozaj a nerieši ju iba z ekonomického či legislatívneho pohľadu.

zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

Výrobcovia stavebných materiálov sa predháňajú, koho stavebný materiál je najčistejší, aký výrobný proces je najšetrnejší k prírode, ale predovšetkým, ktorý materiál, či výrobok človeku ušetrí čo najviac peňazí.

„Stavebné normy sú nastavené tak, že už prakticky nesmieme postaviť dom bez izolácie, pretože nie je ‚ekologický‘. A tak sa všetko obaľuje. Pod nánosom izolačných vrstiev miznú nielen novostavby, ale aj krásne staré domy. Štátna podpora síce pomáha stavebnému biznisu, ale celkovo skôr škodí.“

mjolk-kloboucka-lesni-hq-boysplaynice-31
zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

Ekologické stavanie je oveľa komplexnejšie, než sa zdá.

„Keď staviame, nezáleží na tom, či máme dom obtiahnutý polystyrénom, alebo nie. To, čo robí domy ekologickými, nie sú normy na zateplenie, ale to, ako domy vieme používať alebo kde ich postavíme.“

Dôležité je podľa architektov si uvedomiť, že témou nie je len priama energetická spotreba stavby, ale celá množina úkonov a energetických vstupov.

zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

Zásadné je mať kontrolu nad celým procesom, zaistiť kvalitu a mať zodpovednosť v každej jednotlivej produkčnej fáze. Zíde sa aj pozerať na veci nielen z hľadiska rentability, ale predovšetkým udržateľnosti.

„Tu nejde len o predaj a spracovanie dreva, ide o komplexnú činnosť, ktorá sa dá pomenovať starostlivosťou o les. Na jej začiatku je semienko a na konci dom. Jednotlivé časti systému sa nedajú oddeliť, jedno bez druhého nemôže existovať.“

zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

Životnosť budovy je projektovaná s presahom na minimálne tri generácie. Vnútorné technológie domu kombinujú moderné technické riešenia a sedliacky rozum. Základná konštrukcia domu je kombináciou ťažkého dreveného skeletu, betónového jadra a oceľových stužení.

Jednotlivé moduly vypĺňa niekoľko typov fasádnych panelov, ktoré sú umiestnené podľa logiky vnútornej dispozície. Modulárna konštrukcia domu poskytuje veľkú variabilitu použitia aj v prípade budúcej potreby zmeny využívania.

Hlavnú časť drevenej konštrukcie tvoria lepené BSH profily, vyrobené iba niekoľko desiatok metrov od stavby. Väčšina dreva použitého na stavbu je z neďalekých lesov, prevažne ide o beskydský smrek. Pri výbere stavebného dreva sa kládol dôraz na jeho kresbu aj hustotu vlákien a podľa toho sa tiež vyberal les, kde prebiehala ťažba.

zdroj: Mjölk architekti/BoysPlayNice

Strecha domu je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré uspokoja energetickú spotrebu domu, a zároveň zastupujú funkciu strešnej krytiny. Budova disponuje batériovým úložiskom s celkovou kapacitou 72 kW.

Prebytky sú smerované na pokrytie energetických požiadaviek výroby firmy. V súčasnej dobe pracuje väčšina zariadení v areáli na energiu zo slnka. Severnú stranu strechy pokrývajú sklenené panely, ktoré presvetľujú podstrešné priestory.

Voda zo strešných plôch je odvádzaná do nadzemných nádrží, ktoré v letných mesiacoch prirodzene ochladzujú budovu a akumulujú vodu na spätné použitie v areáli. Vodná plocha je tiež spôsobom, ako odrážať rozptýlené svetlo aj do hlbších častí dispozície.

Ekologický dom pre zamestnancov

Zdrojom na vykurovanie stavby a celého areálu je centrálna areálová kotolňa, kde hlavnou palivovou surovinou je štiepka vlastnej produkcie. Týmto je areál úplne nezávislý od iného palivového zdroja. Pridanou hodnotou je, že ide o úplne ekologický zdroj.

Sofistikovaný interiér plný výnimočných vychytávok

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Mjölk architekti

Najnovšie videá

Trendové videá