Firmy majú problém nahnať ľudí späť do officov. Práca z domu sa zapáčila aj Slovákom, no predsa z trendu vyčnievame
- Počas pandémie boli mnohí pracovníci odkázaní na prácu z domu
- Situácia sa zlepšuje, no do práce nechcú nastúpiť
- Zamestnancom sa zapáčilo pohodlie home officu
- Na Slovensku však ošiaľ z práce z domu postupne upadá
- Počas pandémie boli mnohí pracovníci odkázaní na prácu z domu
- Situácia sa zlepšuje, no do práce nechcú nastúpiť
- Zamestnancom sa zapáčilo pohodlie home officu
- Na Slovensku však ošiaľ z práce z domu postupne upadá
Pandémia mnohé zmenila. Jedna z hlavných zmien bolo aj presunutie práce do domáceho prostredia. Myšlienka home officu nebola vždy samozrejmosťou. Avšak po dvoch rokoch pretrvávajúcich opatrení sa home office stal neoddeliteľnou súčasťou fungovania mnohých firiem.
Dnes sa už však opatrenia v mnohých krajinách uvoľňujú, a tak pripadá do úvahy opätovný návrat do pracovísk a kancelárií.
Odmietajú sa vrátiť
Ako informuje portál Bloomberg, zamestnanci mnohých firiem sa dnes odmietajú vrátiť naspäť za svoje kancelárske stoly. Ako dôvod uvádzajú predovšetkým flexibilitu.
Zastávajú názor, že home office je rovnako, ak nie viac, efektívny ako práca z kancelárie. Tiež tvrdia, že v domácom prostredí sa cítia komfortnejšie a napomáha to ich pracovnému výkonu.
Home office zamestnancov odbremeňuje od skorého vstávania do práce, rannej cesty obohatenej o kolabujúcu dopravu a obetovania voľného času zbytočnostiam.
Európska komisia na druhej strane uvádza, že zamestnávatelia sa ocitajú v situácii, keď hľadajú spôsob, ako dostatočne ohodnotiť výkonnosť takéhoto zamestnanca. Pokiaľ naň zamestnávateľ nemá dohľad a fyzicky nemôže jeho prítomnosť sledovať napríklad v kancelárii, nastáva problém pri ohodnotení pracovného výkonu.
V praxi to bude mať následok, že zamestnávatelia budú musieť prehodnotiť spôsob ohodnotenia pracovného výkonu a zabezpečiť pravidelnú komunikáciu so všetkými svojimi zamestnancami.
Zamestnávatelia a vedúci oddelení možnosť home officu alebo jeho hybridných modelov môžu odsudzovať aj z toho dôvodu, že pri takejto forme vykonávania práce sa oveľa viac času vynakladá na organizáciu a riadenie tímu, než ako na samotný výkon práce.
Firmy robia zmeny
Po tom, ako mnohé kancelárie zostali aj po uvoľnení situácie prázdne, firmy zostali prekvapené nezáujmom svojich zamestnancov o návrat „do normálu“.
„Každý naozaj očakával, že sa to všetko vráti späť do normálu. A myslím, že teraz si začíname uvedomovať, že to tak nie je,“ povedala pre Bloomberg Julia Hobsbawmová, autorka knihy The Nowhere Office: Reinventing Work and the Workplace of the Future.
Kým niektoré firmy zlyhávajú v prispôsobení sa, iné začínajú zvažovať nové pracovné modely pre svojich zamestnancov.
Až dve tretiny firiem dnes uprednostňujú hybridný pracovný model, ktorý dovoľuje zamestnancom pracovať z domu, no taktiež im ukladá povinnosť na určité dni vykonávať prácu zo svojho oficiálneho pracoviska.
„Ak budú organizácie nútiť ľudí chodiť do kancelárii bez jasného odôvodnenia, bude sa to odrážať na ich motivácii, čo nakoniec povedie k odchodu pracovníkov,“ povedala pre Bloomberg hlavná politická poradkyňa v Zriadenom Inštitúte Personálu a Rozvoja v Británii Claire McCartneyová.
Slováci byť doma nechcú
U nás sme sa s príchodom opatrení a prvého „lockdownu“ tešili z možnosti pracovať z domu mnohí. Nadšenie však postupom dní a mesiacov postupne opadlo.
Slováci naďalej vnímajú ponuku práce na home office pozitívne, avšak nie všetci. Tí, ktorí nemajú vlastné bývanie, si prácu z domu nevychvaľujú.
V prieskume, ktorý zverejnil portál Profesia, sa uvádza, že úplný home office podporuje len 8 % Slovákov. Skúsenosť s prácou z domu má viac ako polovica z nás, napriek tomu však zostáva táto ponuka lákavá prevažne mladšej populácií.
Ukázalo sa, že viac ako polovica zamestnancov nad 50 rokov uprednostňuje možnosť pracovať výlučne z pracoviska. Podľa slov Nikoly Richterovej, PR manažérky portálu Profesia, u niektorých môže byť tento výsledok spôsobený aj tým, že ľudia nemajú s prácou z domu skúsenosť.
Rušná domácnosť
V predchádzajúcich článkoch sme už informovali, že síce mnohí Slováci vnímajú home office pozitívne, no na iných to nemalo dobrý vplyv.
Ako hlavný dôvod Slováci uvádzajú aj domácnosť, ktorú nemajú prispôsobenú na prácu. Pracovné prostredie, akým je kancelária, vnímajú ako miesto vyhradené len na prácu. Naopak je to v domácom prostredí, ktoré je väčšinou vyhradené na oddych a relax.
Startitupu sa na túto tému už dávnejšie vyjadril aj Dalibor Madžo, key account manager (zamestnanec pre starostlivosť o kľúčových zákazníkov) jednej z poisťovní. „Mám problém oddeliť prácu a súkromný život, občas sa pristihnem, že o 22:00 zapnem PC a kontrolujem maily,“ spomína v rozhovore.
Neschopnosť oddeliť súkromný a pracovný život komplikuje aj rušné prostredie domácnosti, pokiaľ bývate v spoločnosti svojej rodiny či partnera.
„Problémom je spolunažívanie 24/7 na denno-dennej báze. Samozrejme, niektorým párom vyhovuje stráviť spolu krásne chvíle, ale v našom prípade by tie pracovné mali byť oddelené. Človek príde aj na iné myšlienky, keď pracuje s inými ľuďmi a je v inom prostredí,“ spomína v nedávnom rozhovore pre Startitup Nikola Kozáková, ktorá pracuje ako podpora pre portál Bistro.
Obdobie pandémie nás ukrátilo aj o socializáciu so svojím okolím mimo nášho úzkeho okruhu rodiny, s ktorou môžeme zdieľať spoločnú domácnosť. Návrat do pracovného prostredia tak pre Slovákov bude znamenať aj kontakt s kolegami a nadväzovanie konverzácií inak ako prostredníctvom počítača.
Preferujú kombináciu
Rovnako ako aj v zahraničí, Slovákom nevyhovuje byť odkázaný na prácu výlučne z kancelárie, no zas ani výlučne z prostredia domácnosti. Najvhodnejšiu formu nachádzajú kombináciou oboch.
Takzvaný hybridný model home office ponúka pracovníkom možnosť vykonávať prácu aj z pohodlia domova, no taktiež majú prístup k svojmu pracovnému prostrediu napríklad v kancelárii.
Trh práce sa prispôsobuje aj u nás
Slovensko nezaostáva zo zvyškom sveta. Pracovné pozície, ktoré svojim zamestnancom ponúkajú možnosť home office rekordne stúpa. Pre porovnanie oproti minulým rokom až niekoľkonásobne.
Mnohé firmy ponúkali pracovné pozície bez požiadavky príchodu na pracovisko. Hlavné sektory, ktoré tieto ponuky uverejňovali, boli informačné technológie, prekladateľstvo, práca v médiách, marketing a iné.
Home office ako budúcnosť práce
Pandémia nám za posledné roky ukázala, že možnosť pracovať z domu síce bola vždy atraktívnou, no nie podmienkou či prioritou pri vyberaní zamestnania. Dnes už však môžeme hovoriť o modernej dobe technologického pokroku.
Aj po mnohých obavách dokáže systém, ako je tento, fungovať alebo byť po zdokonalení efektívnejší ako ten pôvodný.
Zdroje: Bloomberg, Forbes, Startitup, Startitup, Profesia.sk, Profesia.sk, EURES