Firmy núkajú aj 25-tisíc mesačne a nechcú ani diplom. AI programátori sú na roztrhanie

  • Prompt inžinier či programátor môže byť práca snov
  • Zarobíš státisíce ročne za každodennú komunikáciu s AI
  • Netreba ti ani vzdelanie, len kreativitu
ChatGPT, jazykový model a umelá inteligencia AI
Unsplash/Choong Deng Xiang Wikimedia Commons/mikemacmarketing
  • Prompt inžinier či programátor môže byť práca snov
  • Zarobíš státisíce ročne za každodennú komunikáciu s AI
  • Netreba ti ani vzdelanie, len kreativitu

Umelá inteligencia (AI) spôsobila obrovský rozruch a svetové firmy preto začínajú verbovať takzvaných „prompt (dopytových) programátorov či inžinierov“. Ide o pozície, na ktoré nepotrebuješ žiadne špecifické univerzitné vzdelanie, no zarobíš obrovské sumy.

Konkrétne tvoj plat môže dosiahnuť 335 000 dolárov ročne. V prepočte to predstavuje približne 307 500 eur ročne, respektíve 25 600 mesačne.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, mnohé spoločnosti ani nepožadujú certifikáty či oficiálne vzdelanie v oblasti informačných technológií či počítačového inžinierstva.

Pri pozícii „prompt programátor“ sa od uchádzačov očakáva, že svoje dni strávia komunikáciou s umelou inteligenciou v snahe pomôcť danej spoločnosti dosiahnuť lepšie výsledky a trénovať ich pracovnú silu na využívanie revolučných chatbotov.

Prirodzená komunikácia

Ako uvádza portál Medium, platová ponuka pre prompt programátora začína približne na úrovni 160-tisíc eur ročne. Ich práca je však skutočne technicky náročná. Spočíva v presviedčaní virtuálnych asistentov, aby sa s ľuďmi zhovárali pre nás prirodzeným spôsobom.

Prompt inžinieri (PE) vytvárajú a zlepšujú modely AI, ktoré im majú v komunikácii s chatbotmi pomôcť. 

Rýchle inžinierstvo je pre konverzačnú AI mimoriadne dôležité. Výsledkom správnej práce takýchto odborníkov majú byť presné a užitočné odpovede umelej inteligencie, ako aj celkový zážitok z komunikácie, ktorá má pôsobiť prirodzenejšie a pútavejšie. Programátor si musí byť vedomý všetkých potenciálnych skreslení v údajoch, s ktorými pracuje.

„Pracujeme ako istí našepkávači umelej inteligencii,“ hovorí pre Bloomberg Albert Phelps, prompt inžinier v spoločnosti Mudano. Tá spadá pod poradenskú firmu Accenture v Leytonstone v Anglicku.

„Prompt inžinieri často prichádzajú z oblastí histórie, filozofie či anglického jazyka. Musia totiž používať slovné hračky. Pokúšame sa destilovať podstatu či význam akejkoľvek myšlienky do obmedzeného počtu slov,“ vysvetľuje Phelps.

Požadované schopnosti

Prompt inžinier musí disponovať viacerými zručnosťami a znalosťami. Medzi tie obťažnejšie patrí poznanie strojového učenia. Musí byť schopný všeobecne a presnejšie spracovať prirodzený jazyk a zároveň ovládať technologické záležitosti spojené s veľkými jazykovými modelmi.

Samozrejme, ak sa plánuješ uchádzať o takúto prácu, mal by si mať aj základné znalosti v oblasti programovania.

No okrem toho musíš byť tvorivý, čo je podľa portálu Medium kľúčovou požiadavkou. Riešenie problémov by malo byť tvojím koníčkom. Očakáva sa tu od teba, že dokážeš rozmýšľať ako kreatívny hacker.

Nezaobídeš sa ani bez dobrých komunikačných schopností. Tvoja práca bude totiž spočívať vo vysvetľovaní technických nápadov a vytváraní ich prehľadnej dokumentácie.

Ďalšia skupina požiadaviek už nepatrí medzi náročné. Ide o predpoklady, ktoré by mala spĺňať všeobecná väčšina zamestnancov. Konkrétne sem spadajú vlastnosti ako organizované myslenie či schopnosť budovať tímy a identifikovať potreby organizácie.

Pre svoju prácu máš byť vášnivý, technológie by ťa mali napĺňať, musíš dokázať kriticky myslieť a predvídať riziká.

Keďže ide o relatívne nový odbor, medzi uchádzačmi o pozície pohotových programátorov necítiť silnú konkurenciu. Táto oblasť pritom rýchlo rastie a má veľký potenciál. Avšak vyžaduje si istý výskum a vedomosti.

Historik

Napríklad vyššie spomínaný Albert Phelps vyštudoval históriu na Warwickej univerzite neďaleko Birminghamu v Anglicku. Pracoval ako konzultant pre banky, kde pomáhal riešiť problémy týkajúce sa rôznych rizík a regulácií. K výskumu AI ho inšpirovala prednáška z Inštitútu Alana Turinga pre umelú inteligenciu.

Jeho cesta k zamestnaniu v spoločnosti Accenture teda bola rýchla, no nepriama a nemusel byť žiadnym technologickým expertom.

So svojimi kolegami v súčasnosti trávi väčšinu dňa písaním správ alebo „výziev“ pre asistentov ako napríklad ChatGPT od OpenAI.  Typický deň v živote prompt inžiniera zahŕňa písanie piatich rôznych výziev s približne 50 interakciami s ChatGPT, hovorí Phelps.

Je príliš skoro vedieť, ako sa takáto práca vo svete rozšíri, no jej model sa objavil už v roku 2017.  Výskumníci a vývojári AI vtedy tvorili takzvané „predtrénované“ veľké jazykové modely, ktoré bolo možné prispôsobiť širokej škále úloh pridaním ľudského textu.

No ako vieme, za posledný rok sa umelá inteligencia poriadne rozšírila a ChatGPT dnes láka milióny používateľov. A všetci sa tak aj nevedomky zapájajú do práce prompt inžinierov. Deje sa to zakaždým, keď v komunikácii s AI upravíš svoju výzvu či otázku.

Zdroje: Bloomberg, Medium

Najnovšie videá

Trendové videá