Flegr: Prípadov Covidu je viac, než ukazujú dáta. V nemocniciach máme stovky infikovaných pacientov
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 29
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 219
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 29
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 219
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 68, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 29 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 325 934, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 851 312 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 714 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 564.
Evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr tvrdí, že jesenná vlna v Česku už druhým týždňom opadá. Konštatuje, že ďalšiu vlnu očakáva zrejme až v decembri. Informuje o tom CNN Prima NEWS.
Na klesajúci trend oficiálnych čísel upozornil aj na Twitteri. „Asi ste to nezaznamenali, ale za minulý týždeň bolo výrazne menej nakazených Covidom – 14 016, než o týždeň skôr – 18 183. Predtým 18 100, 16 158, 14 716, 12 489. Snáď to nezakríknem, ale ďalšia vlna je za nami! Ale aj tak som si včera došiel pre ‚druhého posilňováka‘,“ napísal biológ.
https://twitter.com/FlegrJaroslav/status/1581274646108057601
Aj tak sú však skutočné počty infikovaných mnohonásobne vyššie. „Odhadujem asi päťkrát viac. Ale to platilo aj celé leto, takže za súčasný pokles to nemôže. Klesajú aj počty v nemocniciach,“ povedal Flegr pre CNN Prima NEWS. Expert neočakáva ani preťaženie nemocníc. Dodáva, že to nehrozí, ak nepríde nový výrazne virulentnejší variant. „To veľmi nepredpokladám,“ uviedol.
Pandémia a jej vplyv na biznis
Ochladenie trhu, platobná neschopnosť, vyššia koncentrácia podvodov a zhoršujúca sa kondícia malých podnikov. Toto sú štyri výzvy, ktorým bude už čoskoro čeliť svetový biznis.
Dôvodmi sú pandémia nového koronavírusu, problémy v dodávateľských reťazcoch, geopolitické zmeny a ekonomické sankcie uvalené na Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet.
Krízy sa v celosvetovom meradle opakujú pravidelne a tie uplynulé podľa analýzy odhalili zaujímavý trend, keď sa firmy viac sústredia na vymáhanie dlhov od existujúcich zákazníkov, ako na hľadanie nových obchodných príležitostí.
Aktuálne dáta ale ukazujú aj ďalšie signály zmien v ekonomike, ktoré predpovedajú spomalenie. Z výsledkov globálneho scóringu Dun & Bradstreet Global Business Ranking vyplýva, že firmám vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, Taliansku, Indii, Spojených štátoch amerických či v Austrálii sa výrazne zhoršila platobná schopnosť a v týchto oblastiach existuje zvýšené riziko úpadku spoločností.
Podľa spoločnosti je preto možné, že sa v tomto prípade dostaví efekt snehovej gule a problémy vo veľkých ekonomikách sa budú prelievať do ďalších.
Zároveň sa spomalil obchodný ekosystém. Najvypuklejšia situácia je podľa analýzy v USA, avšak ochladenie trhu je cítiť globálne. Firmy začali medzi sebou menej obchodovať a tiež poklesol aj celkový objem transakcií.
Postupne sa zhoršuje kondícia malých podnikov. Od začiatku tohto roka došlo v USA k postupnému spomaľovaniu hlavných sektorov ekonomiky. Dôvodom bolo ukončenie federálnej pandemickej pomoci. Spomalenie pokračovalo počas roka, keď sa znížil záujem o tovary dlhodobej spotreby. „Najviac to znázorňuje prudký prepad indexov z oblastí automotive a retailu,“ upozornila spoločnosť.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: CNN Prima NEWS, Twitter