Footshop hlási tržby 57,3 milióna eur: Do portfólia sme získali prestížnu značku

  • Footshop uzavrel rok 2024 s historicky najvyššími tržbami
  • V roku 2025 plánuje ďalšiu expanziu a rozšírenie portfólia o značku Jordan
Footshop CEO
Tradeshow
  • Footshop uzavrel rok 2024 s historicky najvyššími tržbami
  • V roku 2025 plánuje ďalšiu expanziu a rozšírenie portfólia o značku Jordan

Skupina Footshop, popredný európsky predajca streetwearovej módy, uzavrela rok 2024 s rekordným rastom tržieb aj ziskovosti. Spoločnosť dosiahla čisté tržby vo výške približne 57,3 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 34 %.

Výrazne posilnila aj maržovosť a hospodársky výsledok EBITDA, ktorý vzrástol o 106 % na 4,7 milióna eur.

CEO Peter Hajduček zhodnotil úspech firmy slovami: „Investorom sme sľúbili rast aj profit a oboje sme doručili. V prípade EBITDA sme zaznamenali až dvojnásobný nárast oproti minulému roku. V roku 2025 predpokladám ďalší významný rast tržieb aj profitu.“

Spoločnosť plánuje v roku 2025 pokračovať v expanzii na kľúčových európskych trhoch a investovať do prémiových kamenných predajní. Finančný výhľad na tento rok je ambiciózny – tržby by sa mali pohybovať v rozmedzí 68 – 76 miliónov eur a EBITDA medzi 5,6 – 6,4 milióna eur.

Rok 2024 tak potvrdil silnú pozíciu Footshopu v segmente streetwearu a ukázal, že firma je pripravená na ďalší rast aj v konkurencii s globálnymi gigantmi.

Slovensko zostáva kľúčovým trhom, ďalšiu predajňu však Footshop neplánuje

Slovenský trh si aj v roku 2024 udržal svoju dôležitú pozíciu v rámci Footshopu. Podľa CEO Petra Hajdučeka sa spoločnosti na Slovensku darilo podobne ako na iných európskych trhoch.

„Po otvorení bratislavskej pobočky na rohu Obchodnej a Poštovej ulice cítime rastúci záujem o nákupy. Tento rok do nášho sortimentu a aj kamenného obchodu pridáme ďalšie značky, okrem iného aj Jordan, a to veríme, že ďalej posilní naše postavenie na trhu,“ povedal Hajduček pre Startitup.sk.

Okrem rozšírenia ponuky Footshop naďalej podporuje lokálnu kultúru a umenie. „Minulý rok sme napríklad podporili videoklip HENZAP mladých hudobníkov Porsche Boy a Similivinlife, a tiež pokračujeme v spolupráci s Glebom,“ dodáva Hajduček.

Napriek úspechom však spoločnosť v súčasnosti neplánuje otvárať ďalšie predajne na Slovensku. „Našou stratégiou je sústrediť sa na hlavné mestá a pokračovať v európskej expanzii. Slovensko budeme naďalej podporovať cez kamenný obchod a kultúru.“ 

Transparentnosť na burze

Podcaster Tomáš Braverman vo svojej relácii otvoril tému zverejňovania finančných výsledkov. Spomenul, že niektoré firmy, ako Alza, majú možnosť nezverejňovať čísla ihneď, zatiaľ čo Footshop ako verejne obchodovaná spoločnosť musí byť transparentný.

„Radi sme vždy publikovali výsledky aj naše strategické úvahy. Už keď sme boli malá firma a začali sme ukazovať, čo robíme, prilákalo nám to lepšie talenty a záujem investorov. Pomohlo nám to aj k tomu, aby nás vnímali ako serióznu firmu, nielen e-shop s divnou módou a teniskami,“ vysvetľuje Hajduček.

Burza si však vyžaduje pravidelnú komunikáciu s investormi a CEO priznáva, že hoci je to dôležitá súčasť jeho práce, radšej sa venuje manažmentu a práci s tímom.

Expanzia do Poľska a návrat na Ukrajinu

Footshop sa v roku 2024 strategicky rozšíril na nové trhy.

„Mali sme hypotézu, že môžeme uspieť v Poľsku, a to sa potvrdilo. Poľsko je dnes jeden z našich kľúčových trhov, hoci pred rokom to tak ešte nebolo,“ opisuje Hajduček.

Ďalším prekvapivým krokom bolo opätovné spustenie predaja na Ukrajine.

„Možno to znie nelogicky, ale Ukrajinci stále nakupujú. Mnohé značky sa z trhu stiahli, čo nám vytvorilo priestor. A tak sme sa rozhodli vrátiť,“ dodáva CEO.

Kamenné obchody ako dôležitá súčasť stratégie

Hoci mnoho e-commerce hráčov zatvára predajne, Footshop ide opačným smerom. V roku 2024 otvoril nový obchod v centre Varšavy.

„Naša stratégia je otvárať predajne tam, kde nám funguje online predaj. Keď vidíme, že v krajine rastie dopyt, posilníme marketingové kanály a nakoniec tam otvoríme aj kamenný obchod,“ vysvetľuje Hajduček.

„V Prahe nám denne do predajne vstúpi 1 500 ľudí. Vieme, že ak máme dobrý priestor s vysokým trafficom, dokážeme ho premeniť na zisk,“ dodáva.

Partnerstvo s legendárnou poľskou značkou Prosto

Vo Varšave sa Footshop spojil so streetwearovou značkou Prosto, ktorú založil poľský rapper Wojtek Sokół.

„Tento priestor bol od mesta prenajatý na desať rokov za veľmi výhodných podmienok. Spojili sme sily – oni dodávajú tovar a my sa staráme o operatívu predajne. Vďaka tomu sme znížili náklady a obchod je už teraz v zisku,“ hovorí Hajduček.

Získanie značky Jordan a expanzia do športového segmentu

Jednou z najväčších noviniek roka 2024 je získanie distribučných práv na značku Jordan.

„Nike a Adidas sa v posledných rokoch snažili budovať vlastné kanály predaja, ale zistili, že to nefunguje. Noví CEO týchto značiek teraz menia stratégiu a vracajú sa k veľkoobchodným partnerom. To je pre nás veľká výhoda,“ vysvetľuje Hajduček.

Okrem toho Footshop expandoval aj do športového segmentu – začal predávať profesionálne bežecké a outdoorové tenisky od značiek Nike, Adidas a New Balance.

„Doteraz sme nakupovali len módne kolekcie, ale teraz máme prístup aj do showroomov s top športovými modelmi,“ dodáva CEO.

Význam mobilnej aplikácie a gamifikácia predaja

Mobilná aplikácia sa stala dôležitým predajným kanálom – už dnes tvorí 15 % tržieb a očakáva sa jej ďalší rast.

„Naša aplikácia prináša lepšiu zákaznícku skúsenosť a znižuje marketingové náklady. Očakávame, že do roku 2030 bude generovať až 40 % tržieb,“ hovorí Hajduček.

Footshop navyše využíva gamifikáciu – napríklad systém losovania, kde zákazníci môžu „vyhrať“ možnosť kúpiť si limitované modely tenisiek.

Burza a budúcnosť Footshopu

Footshop je od roku 2023 kótovaný na pražskej burze. Hajduček priznáva, že to so sebou prinieslo nové výzvy, ale celkovo hodnotí tento krok pozitívne.

„Museli sme sa naučiť pracovať s novými reguláciami, IFRS štandardmi a pravidelnou komunikáciou s investormi. Ale firma je dnes oveľa profesionálnejšia a disciplinovanejšia,“ uznáva CEO.

Hoci akcie v roku 2024 mierne klesli, Hajduček verí, že dlhodobý rast firmy sa odzrkadlí aj na ich hodnote.

„Dnes máme pozitívny cashflow, silnú bilanciu a vieme si financovať rast sami. Neplánujeme ďalšie navýšenie kapitálu, ale ak sa objaví zaujímavá akvizičná príležitosť, vieme byť flexibilní,“ uzatvára.

Profil spoločnosti Footshop: Od startupu k lídrovi v streetwear móde

Footshop (PX: FTSHP) je európsky predajca prémiového streetwearu, zameraný na obuv, oblečenie a doplnky. Založil ho Peter Hajduček v roku 2012 v Prahe a odvtedy sa firma rozrástla na významného hráča v segmente.

Skupina Footshop prevádzkuje dve online platformy – Footshop a Queens – a zároveň vlastní štyri prémiové kamenné predajne v metropolách ako Praha, Bratislava, Budapešť, Bukurešť a Varšava.

Footshop

Spoločnosť pôsobí primárne na európskom trhu, ale jej e-shop je dostupný celosvetovo. V roku 2021 Footshop získal svojho hlavného konkurenta v Česku, Queens, ktorý sa zameriava najmä na streetwear oblečenie, zatiaľ čo Footshop kladie dôraz najmä na obuv. V roku 2023 spoločnosť spustila vlastnú mobilnú aplikáciu, ktorá sa rýchlo stala významným predajným kanálom.

V Česku a ďalších trhoch Footshop patrí medzi lídrov v prémiovom streetwear segmente. V roku 2023 firma vstúpila na Pražskú burzu prostredníctvom SPAC fúzie s WOOD SPAC One, čo bol prvý takýto obchod v strednej Európe.

Partnerstvo s WOOD & Company umožnilo Footshopu stať sa verejne obchodovanou spoločnosťou a ukázalo nový model vstupu firiem na burzu v tomto regióne.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Footshop, Podcast Tomáš Braverman

Najnovšie videá

Trendové videá