FOTO Apokalypsa u našich susedov: V Česku padajú domy a miznú autá, zasahujú vrtuľník aj armáda. Pod vodou je aj Viedeň
- Situácia v Česku ostáva naďalej veľmi vážna
- Nápor vody už nevydržali prvé budovy
- Problémy hlási aj Viedeň
- Situácia v Česku ostáva naďalej veľmi vážna
- Nápor vody už nevydržali prvé budovy
- Problémy hlási aj Viedeň
Extrémne počasie zasiahlo aj našich českých susedov. Najhoršia situácia je na severovýchode Česka v Jeseníku a v Moravskosliezskom kraji, kde hladiny riek stúpajú. Z tejto obce a jej okolia boli hlásené aj prvé padnuté domy.
Českému portálu Novinky.cz to potvrdila starostka obce Zdeňka Blišťanová.
„Nejaké domy spadli v Jeseníku, Českej Vsi a Belej pod Pradedom. Presné čísla nemám, ale zatiaľ podľa informácií, ktoré sa mi dostali, je to v jednotkách,“ uviedla starostka pre portál.
Pozri si neuveriteľné zábery skazy v našej galérii.
Česká televízia informuje o štyroch domoch. Starostka vo vysielaní potvrdila pád dvoch domov, ktoré nezvládli nápor vody. Ďalšie budovy voda zmietla v okolitých mestách. Obec je odrezaná od elektriky a pitnej vody.
Podľa starostky je teraz prioritou evakuácia obyvateľov, ktorí nestihli opustiť svoje domovy. Evakuácia ľudí pokračuje pomocou troch vrtuľníkov, pričom jeden je armádny, dva sú policajné. Dobrou správou je, že rieky v okolí obce už kulminovali a teraz ich hladina pomaly klesá. Zrážky v Jeseníku už tiež ustáli.
První domy na Jesenicku padají k zemi… 🙄😣
15. 9. 2024 pic.twitter.com/Pn3mqRRpIn— Jarda Prochazka (@jarda_prochazka) September 15, 2024
Premiér i minister vnútra vyzývajú ľudí
Hasiči evakuujú obyvateľov po celom Česku. Viac ako 10 500 osôb bolo evakuovaných v dôsledku povodní v Českej republike, informoval v nedeľu generálny riaditeľ českého Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček. Počas televíznej relácie Otázky Václava Moravce Vlček zdôraznil dôležitý rozdiel medzi dvoma kľúčovými pojmami:
„Je nutné vnímať rozdiel medzi evakuáciou a záchranou,“ upozornil Vlček. „Evakuácia je proces, kedy je človek potencionálne ohrozený nejakým nebezpečenstvom, zatiaľ čo záchrana je proces, v ktorom mu nebezpečenstvo hrozí bezprostredne.“
Napriek rozsiahlym evakuačným opatreniam minister vnútra Vít Rakušan v televízii Nova uviedol, že hasiči museli zachrániť viac ako 215 osôb a evakuovať 3 160 ľudí zo zaplavených oblastí. Znepokojujúce je, že vyše 100 obyvateľov odmietlo evakuáciu, čo viedlo k náročným a potenciálne nebezpečným záchranným akciám. Štyria ľudia ostávajú nezvestní.
Rakušan dôrazne apeloval na obyvateľov v postihnutých oblastiach, aby spolupracovali so záchrannými zložkami: „Chcem všetkých veľmi poprosiť o súčinnosť, aby k takýmto situáciám nedochádzalo. Ľudia samých seba, ako aj záchranárov vystavujú nepríjemným situáciám.“ Podobnú výzvu ľuďom predtým adresoval aj premiér Petr Fiala.
Vlček tiež poukázal na pripravenosť hasičských zložiek poskytnúť núdzové ubytovanie až pre 30 000 ľudí v spolupráci s krajmi. „Samozrejme, sme schopní toto číslo operatívne navyšovať,“ dodal.
Situácia zostáva napätá, keďže záchranári sa musia vracať na miesta, kde obyvatelia pôvodne odmietli preventívnu evakuáciu a následne potrebujú záchranu. Táto skutočnosť podčiarkuje dôležitosť včasnej evakuácie a spolupráce s miestnymi úradmi počas krízových situácií.
Počas dňa sa má situácia zhoršovať hlavne Moravskosliezskom kraji. Situácia je dramatická hlavne v obci Krnov, ktorá je z 80 % pod vodou. Mesto už nedokáže koordinovať záchranné práce, spolieha sa na kraj. Do obce bude potraviny, lieky aj pitnú vodu dopravovať armáda. V meste sú miesta, kde sa nevedia dostať ani hasiči so záchranným člnom, zasahovať preto musí vrtuľník.
Hladina najkritickejších riek by mala kulminovať dnes večer, ale Česko očakáva zrážky aj v nasledujúcich dňoch.
Časť Viedne je pod vodou
Situácia je kritická aj v Poľsku či v Rakúsku. Viedeň zápasí s následkami náhlych záplav, ktoré zasiahli rakúsku metropolu po intenzívnych dažďoch. Meteorológovia však predpokladajú, že intenzita zrážok by mala v priebehu nedeľňajšieho popoludnia ustúpiť.
Dramatický nárast hladiny rieky Wien zaznamenali pohotovostné zložky pri Kennedyho moste v západnej časti mesta. Za jediný deň stúpla voda z 50 centimetrov na ohromujúcich 2,26 metra, čo viedlo k vyliatiu rieky z koryta.
Následky povodne najviac pocítili obyvatelia štvrti Penzing na severozápadnom okraji Viedne. Voda tu zaplavila ulice a podzemné parkovisko, pričom z niektorých domov museli ľudí evakuovať. Záplavy sa však neobmedzili len na túto oblasť – voda sa rozliala do ulíc, domov a verejných priestranstiev aj v ďalších častiach mesta.
Prírodný živel významne ovplyvnil aj mestskú infraštruktúru. V troch okresoch došlo k výpadkom elektriny, zatiaľ čo prevádzka dvoch liniek metra musela byť z preventívnych dôvodov čiastočne obmedzená.
Podľa informácií agentúr DPA a APA ide o rozsiahle záplavy, ktoré zasiahli viaceré časti rakúskej metropoly. Situácia zostáva napätá, no očakáva sa postupné zlepšenie počasia.
Meteorologická situácia v Rakúsku sa dramaticky zhoršuje. Tlaková níž, ktorá ovplyvňuje počasie v krajine, prináša extrémne zrážky a silný vietor, čo vedie k mimoriadnym povodniam. Podľa predpovedí meteorológov by sa situácia mala zlepšiť až v utorok, keď by mali zrážky konečne ustať.
Najvážnejšia situácia je v Dolnom Rakúsku, kde množstvo spadnutých zrážok prekonáva dlhodobé rekordy. V St. Pöltene, hlavnom meste tejto spolkovej krajiny, namerali úctyhodných 300 až 350 milimetrov dažďa. To predstavuje neuveriteľných 350 litrov vody na každý meter štvorcový.
Geosphere Austria, národný úrad pre geológiu, geofyziku, klimatológiu a meteorológiu, v nedeľu zverejnil alarmujúce údaje. Podľa nich niektoré postihnuté oblasti zaznamenali za štyri dni také množstvo zrážok, ktoré zvyčajne spadne za celý september.
Situáciu ďalej komplikuje pretrvávajúci dážď sprevádzaný silným vetrom. V horských oblastiach boli namerané rýchlosti vetra presahujúce 125 kilometrov za hodinu, čo ešte viac sťažuje boj s následkami povodní.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Novinky.cz