FOTO: Boli sme v Lekárni u Salvátora, ktorú pred pár dňami kúpilo mesto Bratislava
- Chýrna Lekáreň u Salvátora nám dnes otvorila svoje dvere
- Dátum začiatku rekonštrukcie stále nie je známy
- Takto vyzerajú exkluzívne zábery z prázdneho priestoru historickej budovy na Panskej 35
- Chýrna Lekáreň u Salvátora nám dnes otvorila svoje dvere
- Dátum začiatku rekonštrukcie stále nie je známy
- Takto vyzerajú exkluzívne zábery z prázdneho priestoru historickej budovy na Panskej 35
Lekáreň u Salvátora má od 28. mája vo výlučnom vlastníctve mesto Bratislava. Novorenesančná budova je chránenou kultúrnou pamiatkou od roku 1963 a definitívne zostala zatvorená v búrlivých 90-tych rokoch. Nespĺňala podmienky, ktoré sa v tých časoch od lekárne požadovali. Hoci bol priestor zazmluvnený so štátnou nemocnicou, tá lekáreň predala do súkromných rúk.
Odvtedy si prešla niekoľkými majiteľmi. Unikátny barokový mobiliár, ktorý historicky siaha do konca 18. storočia, je momentálne tiež u súkromnej osoby. Vlastní ho vášnivý zberateľ z Dubnice nad Váhom.
Byty nad Salvátorom sú stále funkčné. Lekáreň sa nachádza na prízemí, má dve poschodia. Točité schodisko vedie na priestranný balkón, z ktorého je krásny výhľad na celý priestor. Pokračuje ďalej, no pre verejnosť už dostupné nie je. Nad lekárňou mal kedysi lekárnik byt. Ten je už dnes v súkromnom vlastníctve a mestu sa ho odkúpiť nepodarilo.
Výklady a kovové dvere so sklenou výplňou smerujú na Panskú ulicu. Vidno Dóm, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra a kaviareň s vinárničkou.
Lekáreň u Salvátora je momentálne prázdna. Sutín sa už mesto zbavilo.
Majetkové pomery
Druhá polovica budovy je v rukách súkromného vlastníka, ktorým je aktuálne spoločnosť Forespo Helios 2 a.s. Táto firma je napojená na skupinu J&T, čo mesto verejne komunikovalo. Výmera celej stavby je 242 štvorcových metrov a cena za 50-percentný podiel bola znaleckým posudkom určená na 372 758,44 eur.
„Budovu lekárne Salvator získa Bratislava do vlastníctva zámenou za nebytový priestor na Panskej ulici číslo 2 a predajom rozostavaného skeletu vodojemu z 80-tych rokov v MČ Devín. Rozdiel v hodnotách zamieňaných nehnuteľností spolu s predávanou nehnuteľnosťou predstavuje sumu 488,78 eur v prospech hlavného mesta,“ vysvetľuje mesto.
Hlavné mesto má v pláne budovu zrekonštruovať a vrátiť túto ikonickú stavbu Bratislavčanom a Bratislavčankám tak, aby opäť mohli navštevovať a obdivovať jej krásne priestory. Presný termín začatia rekonštrukcie a náklady na ňu v súčasnosti nie sú stanovené.
Mesto má, ako už bolo povedané, záujem získať aj mobiliár s cieľom čo najvernejšie zachovať unikátny genius loci tohto priestoru, prípadná dohoda v budúcnosti bude závisieť od ponúkaných možností.
Nie je vylúčená ani jeho prípadná replika.
Stopy monarchie
V roku 1904 dal lekáreň postaviť lekárnik Rudolf Adler. Prežila asi všetko a nalepili sa na ňu nánosy doby. Funkciu lekárne si však zachovala naprieč zmenami režimov či majiteľov. Pôvodnou však do dnešného dňa ostala podlaha a štukový strop. Čierno-biele vzorované dlaždice pochádzajú z českej oblasti Rakovníka. Podlaha od tohto výrobcu keramiky bola aj na bájnom Titanicu.
Unikátna je tiež socha Krista. Je umiestnená na priečelí budovy, hneď pri trojjazyčnom názve lekárne. Jej autorom je sochár Alojz Rigele.