FOTO: Geniálna premena domu v 2 566 m n. m. s dychberúcimi výhľadmi. Z chaty vznikol architektonický triumf

  • Architektonické štúdio Yemail Arquitectura premenilo starú horskú chatu na modernú vilu
  • Je to vznášajúca sa rezidencia s panoramatickými výhľadmi
Vila Xecua od štúdia Yemail Arquitectura. Foto- Mateo Perez.
  • Architektonické štúdio Yemail Arquitectura premenilo starú horskú chatu na modernú vilu
  • Je to vznášajúca sa rezidencia s panoramatickými výhľadmi

V malebnom údolí Cota, ktoré sa rozprestiera v nadmorskej výške 2 566 metrov nad morom neďaleko kolumbijskej Bogoty, vyrástol pozoruhodný architektonický skvost.

Architektonické štúdio Yemail Arquitectura sa podujalo na ambicióznu renováciu pôvodného domu z roku 2007, pričom vytvorilo jedinečnú interpretáciu moderného bývania v horskom prostredí.

Projekt predstavuje fascinujúcu cestu od pôvodnej stavby k modernému bývaniu, ktoré rešpektuje svoje okolie a prirodzené podmienky.

Od minulosti k súčasnosti

História projektu siaha do roku 2007, keď štúdio realizovalo svoj prvý významný projekt v oblasti Sisga. Išlo o chatu s motýľovou strechou, ktorá bola postavená z okrajových častí borovicového dreva, ktoré zvyčajne drevorubači vyraďujú.

Tento prvotný projekt položil základy filozofie štúdia – maximálne využitie materiálov a eliminácia zbytočností. Táto myšlienka sa preniesla aj do súčasného projektu Casa Xecua.

Harmónia s prírodným prostredím

Nový domov, známy ako Casa Xecua, stojí na okraji kopca s panoramatickým výhľadom na údolie. Jeho umiestnenie nie je náhodné – pred východnými vetrami ho chráni hustý les, zatiaľ čo západná orientácia ponúka majiteľom dychberúce výhľady na okolitú krajinu.

Architektom sa podarilo vytvoriť stavbu, ktorá citlivo reaguje na terénne nerovnosti pomocou dômyselného systému pilierov, čo dodáva stavbe eleganciu a ľahkosť.

Inovatívne priestorové riešenia

Jednopodlažná stavba sa vyznačuje originálnym riešením priestoru. Hlavná časť domu je tvorená predĺženým hranolom, v ktorom sú na koncoch umiestnené spálne.

Tie sú vybavené vstavanými skriňami, ktoré poskytujú súkromie, a zároveň vytvárajú zaujímavú hĺbku pre modulované drevené okná inšpirované japonskou architektúrou. Tento prvok predstavuje zaujímavé prepojenie východnej a západnej architektonickej tradície.

Majstrovské dielo na úbočí hôr: Vila, ktorá posunula hranice modernej architektúry

Srdce domu – otvorený priestor pre život

Centrálnu časť domu tvorí otvorený priestor obývačky, kuchyne a jedálne, ktorý sa vznáša nad najstrmšou časťou pozemku. Tento priestor plynulo prechádza na vonkajšiu terasu, vytvárajúc tak dokonalé prepojenie interiéru s meniacou sa panorámou okolitej krajiny. Architektom sa podarilo vytvoriť priestor, ktorý nie je len funkčný, ale poskytuje aj jedinečný zážitok z bývania.

Medzi obývačkou a hlavnou spálňou sa odohráva zaujímavý priestorový rituál. Návštevník prechádza chodbou, ktorá prerezáva hlavný objem stavby.

Tento priestor je obohatený výhľadom na koruny čínskych akácií na východnej strane a pracovným kútom, ktorý je umiestnený medzi vzniknutým átriom. Tento prvok vnáša do domu meditatívny rozmer a vytvára plynulý prechod medzi jednotlivými časťami domu.

Architektonické inovácie

Osobitým prvkom stavby je dvojpodlažný tehlový valec, ktorý narúša tradičnú sedlovú strechu s presahmi. Tento element nielenže slúži ako hlavný vstup do domu, ale dodáva celej drevenej konštrukcii potrebnú stabilitu a vizuálnu váhu. Pod ním sa nachádza praktický skladový priestor, ktorý je šikovne integrovaný do svahu.

Materiály a remeselné spracovanie

Pri výbere materiálov kládli architekti dôraz na ich prirodzenú krásu a funkčnosť. Strešná krytina z kalenej hliny odráža medené odtiene západu slnka, zatiaľ čo vnútorné trámy z borovice Tecumani vytvárajú pôsobivý kontrast s bielymi stenami.

Tieto biele plochy majú schopnosť zachytávať a odrážať tiene, čo vytvára v interiéri dynamickú hru svetla a tieňa.

O precízne spracovanie materiálov sa postaral Majster Arbey, ktorého hlboké znalosti miestnych materiálov významne prispeli k autentickosti projektu. Jeho expertíza v práci s materiálmi charakteristickými pre túto horskú oblasť dodáva stavbe jedinečný charakter a zabezpečuje jej pevné ukotvenie v miestnej staviteľskej tradícii.

Filozofia projektu

Casa Xecua predstavuje určitý hold prírodnému svetu a materiálom používaným v stavebníctve. Nejde pritom len o remeselné spracovanie, ale o hlbšie intelektuálne pochopenie materiálov a ich vlastností.

Ako poznamenali architekti Smithsonovci, tento prístup nachádza svoje najbližšie paralely nie v historických architektonických štýloch, ale v tradičnom vidieckom staviteľstve, ktoré nikdy nepodlieha módnym trendom.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Yemail Arquitectura, Archello

Najnovšie videá

Trendové videá