FOTO: Hanba Slovenska zmizne, vysokoškoláci v Bratislave dostanú internáty, v ktorých sa nebudú báť vojsť do sprchy
- O rekonštrukcii Internátu Mlyny sme počúvali už v roku 2018
- Zdá sa, že po troch rokoch sme sa dočkali prvých vizualizácií projektu
- Ten by mal študentom zabezpečiť ubytovanie, za ktoré sa nebudú musieť hanbiť
- O rekonštrukcii Internátu Mlyny sme počúvali už v roku 2018
- Zdá sa, že po troch rokoch sme sa dočkali prvých vizualizácií projektu
- Ten by mal študentom zabezpečiť ubytovanie, za ktoré sa nebudú musieť hanbiť
Najväčšia a najdrahšia modernizácia budovy Internátu Mlyny má do vysokoškolského mesta priniesť nový vzhľad hodný 21. storočia. Z pôvodnej stavby zostane len skelet, všetko ostatné bude nové a moderné.
Obnovou prejdú všetky inžinierske siete, vonkajšie opláštenie budovy, okná, dvere a samozrejme aj sociálne zariadenia. Dokonca sa zrušia balkóny, čím sa zväčšia izby a odstráni sa problém s holubmi. Moderný vzhľad budovy má dopĺňať nové zariadenie izieb a nábytok. Zmenou prejde aj fasáda a priestor tzv. betónových Véčok, ktorý presklením získa novú úžitkovú plochu.
„Dosiahli sme významný míľnik v najväčšom projekte rekonštrukcie internátov na Slovensku! V týchto dňoch sme prebrali projektovú dokumentáciu rekonštrukcie. Dodávateľ projektu ešte čaká na vyjadrenie stavebného úradu v stavebnom konaní, pričom všetky ostatné vyjadrenia povinných úradov už má. Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu sme zaslali žiadosť o pridelenie dotácie,“ objasňuje na sociálnej sieti vedenie internátu.
Teraz budú nasledovať procesy posudzovania príslušnými ministerstvami a štátnymi inštitúciami. Nový Šturák prinesie najmä vyšší komfort. V praxi to znamená, že o kúpeľňu a WC sa už v rámci bunky nebudú deliť štyri izby, ale len dve.
V spoločných kuchynkách budú namiesto jedného variča štyri pracovné miesta s varičom. „Nový Štúrak je obrovský projekt a žiada si nasadenie množstva zamestnancov univerzity, ale napriek prvotným komplikáciám to zatiaľ ide dobre!“
„Konečne, trvalo to strašne dlho. Teda mne to môže byť jedno, ale aby to mali lepšie budúce generácie. Ale bolo by potrebné, aby ľudia za poškodzovanie vybavenia boli tvrdo trestaní. Nie je možné, aby niekto odovzdal izbu a boli zničené veci, potom každá rekonštrukcia je zbytočná,“ komentuje nové vizualizácie Vladimír.
Vedenie univerzity s týmto súhlasí. „Jedna vec je pohnúť s dekády stagnujúcou rekonštrukciou. Druhá vec je nastaviť procesy tak, aby lepšie fungovala zodpovednosť študentov za priestory internátov, ale zas aj údržba a starostlivosť o izby na strane internátov. Pracujeme na tom!“
Mnohí tiež nesúhlasia s bielou farbou nábytku, ktorá sa objavila na vizualizáciách, najmä kvôli bezohľadným študentom, ktorí budú nové vybavenie ničiť. Vedie internátu informuje, že farba nábytku nie je definitívna. V hre je hlasovanie o použitých farbách ešte pred vypísaním súťaže na dodávateľa.
Kameňom sváru sa stalo aj zrušenie balkónov. „Tomu, kto vymyslel zrušenie balkónov by som dal Nobelovu cenu. Tu nejde len o fajčiarov, byť zavretý medzi štyrmi stenami s jedným oknom je psycho. Skoro ako vo väzení, keď je balkón, človek má možnosť aspoň sa trošku prejsť, natiahnuť, vyvetrať.“
Vedenie tvrdí, že pre účely vyvetrania tu sú športoviská – napríklad úplne nová lezecká stena. Sú tu podľa ich slov aj podniky, napríklad nový Unic by mal byť otvorený aj cez deň, aby si tam človek mohol sadnúť ku káve a učiť sa či pracovať.
Možnosťou majú byť aj coworkingové priestory a študovne, otvorená je napríklad Štúrovňa a v pláne sú ďalšie. Univerzita si stojí za rozhodnutím, že radšej vybrali väčšie izby a to aj na úkor balkónov.
Navyše sa zdá, že pandémia zmení aj chod internátov. Univerzita deklaruje, že určite nepočíta s plnou kapacitou. „Oproti minulému roku sme vyčlenili viac izieb na izolačky. To, či niektoré odbory nebudú vôbec potrebovať internáty, lebo pôjdu 100 % online teoreticky možné je, ale teraz – dva mesiace pred začiatkom akademického roka – to predikovať nevieme. Všetko však pripravujeme tak, aby sa aspoň časť univerzity na aspoň časť výučby vrátila do prednáškových miestností.“
Zdroj: Univerzita Komenskeho v Bratislave