FOTO: „Hlava čarodejnice“ ožila v plnej kráse. Majstrovský záber slovenského astrofotografa nadchol astronómov

  • Slovenský astrofotograf zachytil unikátny záber vesmírnej čarodejnice
  • Osvetľuje ju jeden z najjasnejších superobrov nočnej oblohy
vesmirny objav
Facebook/ Ján Gajdoš
  • Slovenský astrofotograf zachytil unikátny záber vesmírnej čarodejnice
  • Osvetľuje ju jeden z najjasnejších superobrov nočnej oblohy

Astrofotograf Ján Gajdoš opäť preukázal svoj mimoriadny talent, ktorý mu umožňuje zachytávať jedinečné vesmírne úkazy. Na svojej sociálnej sieti tentoraz predstavil unikátny záber hmloviny, ktorý okamžite očaril nadšencov astronómie aj širšiu verejnosť.

Gajdoš dokáže svojimi snímkami oživiť vzdialené galaxie a preniesť pozorovateľov priamo do srdca kozmu. Najnovšiu snímku doplnil výstižným popisom: „Veríte v čarodejnice? Lebo ja som vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil.“

Kde nájdeme Hlavu Čarodejnice

Hmlovinu Hlava Čarodejnice nájdeme v súhvezdí Eridanus približne 900 svetelných rokov od Zeme. Astronómovia ju klasifikujú ako reflexnú hmlovinu, čo znamená, že neemituje vlastné svetlo, ale odráža svetlo okolitých hviezd. Svetelný zdroj musí byť dostatočne jasný a blízky, aby došlo k rozptylu svetla.

Ako uvádza portál iMeteo, Hlavu Čarodejnice osvetľuje hviezda Rigel, ktorá sa nachádza v súhvezdí Orion. Rigel je jedným z najjasnejších superobrov nočnej oblohy, ktorého hmotnosť predstavuje dvadsaťnásobok hmotnosti Slnka. Svetlo hviezdy sa rozptyľuje na prachových časticiach hmloviny, čím vzniká jej charakteristický modrý nádych.

Hmlovina
zdroj: Facebook/ Ján Gajdoš

„Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri,“ vysvetľuje pán Gajdoš.

Svoje meno dostala podľa nezvyčajného tvaru, ktorý pripomína hlavu čarodejnice. Ide o dôsledok pôsobenia silného žiarenia z hviezdy Rigel na plynové a prachové štruktúry hmloviny. Hlavu Čarodejnice je možné pozorovať len za veľmi priaznivých podmienok.

Vesmírne srdce >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo, Ján Gajdoš, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá