Foto: Hrozivá explózia v Bejrúte zničila všetko v dosahu niekoľkých stoviek metrov

  • Počet mŕtvych stúpol na 135
  • Zranených je viac ako 4000
  • Počet ľudí bez domova je vyše štvrť milióna
beirut
TASR/Herzog & de Meuron
  • Počet mŕtvych stúpol na 135
  • Zranených je viac ako 4000
  • Počet ľudí bez domova je vyše štvrť milióna

V utorok 4. augusta otriasol hlavným mestom Libanonu strašidelný výbuch. Jeho príčina je už známa. Došlo k zanedbaniu 2750 ton pravdepodobne dusičnanu amónneho uloženého v jednom z prístavných skladov, čo spôsobilo rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu a jeho okolí.

Počet obetí stále stúpa, keďže záchranári ešte neprehľadali trosky všetkých zrútených a poškodených budov. Momentálne stúpol počet na 135 mŕtvych, desiatky ľudí sú stále nezvestné. Zranených je viac ako 4000. Informovala o tom v stredu agentúra TASR. 

Bez bývania sa v meste ocitlo vyše štvrť milióna ľudí. Mesto po explózii bolo vyhlásené za oblasť katastrofy. K dvom výbuchom došlo v mestskom prístave, ich sila bola taká veľká, že tlaková vlna povybíjala okná do vzdialenosti desiatich kilometrov od epicentra a poškodila množstvo budov.

beirut
zdroj: TASR

beirut
zdroj: TASR

beirut
zdroj: TASR

Výbuch, ktorý v utorok nastal v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút, bolo cítiť až na Cypre, vzdialenom 234 kilometrov. Informoval o tom denník The Guardian. „Každý na Cypre to cítil. Dvere v mojom dome sa triasli. Mysleli sme si, že sa to stalo u nás,“ uviedol obyvateľ cyperského mesta Larnaka, ktoré leží na južnom pobreží ostrova.

Podľa libanonského ministra vnútra Muhammada Fahmího explóziu zrejme spôsobili „obrovské množstvá dusičnanu amónneho“, ktoré boli skladované v prístave, uviedli miestne médiá. Na miesto incidentu prišiel guvernér Bejrútu Marwán Abbúd, ktorý sa rozprával s novinármi.

Uviedol, že prebieha pátranie po hasičoch, ktorí hasili požiar pred výbuchom. „Prišli sem, aby bojovali s plameňmi, a potom zmizli. Pripomína mi to udalosti, ktoré sa stali v Hirošime a Nagasaki. Ešte som dosiaľ nevidel skazu takýchto rozmerov. Je to národná katastrofa,“ vyhlásil.

beirut
zdroj: TASR

beirut
zdroj: TASR

beirut
zdroj: TASR

Vyše štvrť milióna bez domova

Pravdepodobne to bola ľudská chyba. V dôsledku zanedbania vysoko výbušného priemyselného hnojiva na nábreží vláda nariadila domáce väzenie niekoľkým predstaviteľom prístavu. Do krajiny začala letecky prichádzať pomoc a libanonskí lídri sa snažia poradiť si s rozsiahlymi škodami po mohutnej explózii, ale aj so šokom obyvateľov. 

Mnohé štáty sveta a organizácie vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu zdravotnú i humanitárnu pomoc. Pomoc už do Libanonu vyslali Francúzsko, Katar, Irak, Kuvajt či Česko.

beirut
zdroj: TASR
beirut
zdroj: TASR

beirut
zdroj: TASR

V okolí prístavu bolo veľa mrakodrapov, ktoré slúžili ako biznisové centrá, ale aj bežné byty. Škody sú napáchané v rádiu niekoľkých kilometrov. 

Pri pobreží sa nachádzali aj budovy, ktoré navrhli známe architektonické štúdiá. Portál Architecture Now informoval aj o zničení Beirut Terraces, ktoré sú dielom z ateliéra Herzog & de Meuron.

 

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá