FOTO: Ikonická katedrála Notre-Dame je späť. Francúzska stavba otvára svoje brány po rokoch obnovy
- Ikonická stavba sa po rokoch čakania a intenzívnej obnovy vracia do svojej slávy
- Prináša so sebou premeny, ktoré priniesli roky diskusií a práce
- Ikonická stavba sa po rokoch čakania a intenzívnej obnovy vracia do svojej slávy
- Prináša so sebou premeny, ktoré priniesli roky diskusií a práce
Päť rokov po ničivom požiari, ktorý ochromil jednu z najvýznamnejších ikon svetovej gotickej architektúry, sa Notre-Dame opäť stáva stredobodom pozornosti.
Táto katedrála, postavená pred viac ako 860 rokmi, vstáva z popola a otvára svoje brány svetu. Stane sa tak počas tohto víkendu, informuje Markíza. Víkendové slávnostné otvorenie symbolizuje triumf remeselníckej dokonalosti, národnej jednoty a moderných technológií.
História katedrály v novom lesku
Notre-Dame je viac než len budova. Je živým svedectvom francúzskej histórie a kultúry. V priebehu storočí bola svedkom rôznych udalosti ako korunovácií či smútočných obradov.
Po požiari v roku 2019, ktorý spôsobil kolaps ikonickej veže a zničil strechu, sa zdalo, že táto národná pýcha už nikdy nezíska svoju pôvodnú podobu. Avšak Francúzi preukázali neoblomnú vôľu obnoviť ju do jej plného lesku.
Francúzska vláda preto vyhlásila medzinárodnú architektonickú súťaž na obnovu veže, čo prinieslo revolučné návrhy. Podľa denníka Financial Times boli tieto návrhy rôznorodé. Britský architekt Norman Foster predstavil odvážnu sklenenú strechu s modernou vežou z ocele a skla, zatiaľ čo francúzsky vizionár Vincent Callebaut navrhol ekologický skleník s pestovaním zeleniny pod solárnymi panelmi.
Ako píše organizácia Priatelia Notre-Dame, tradičné hodnoty však zvíťazili a veža bola obnovená presne podľa návrhu Eugèna Viollet-le-Duca z 19. storočia. Obnova sa teda niesla v znamení rešpektovania historických metód, avšak s využitím moderných technológií. Projekt tak dokázal spojiť minulosť s prítomnosťou a ukázal, že kultúrne dedičstvo môže inšpirovať aj v modernej dobe.
„Notre-Dame nie je len architektonický skvost, je to polyfónny monument, ktorý rozpráva príbehy nášho národa,“ povedal Jérémie Patrier-Leitus, bývalý člen agentúry zodpovednej za obnovu katedrály.
Hlavná drevená konštrukcia strechy, nazývaná „les“, bola zhotovená ručne z 1 300 dubov, čo presne odráža stredoveké metódy stavby. „Pracovali sme len s tradičnými nástrojmi, bez použitia moderných zariadení,“ vysvetlil Jean-Louis Bidet, jeden z vedúcich majstrov.
Súčasne bol nainštalovaný pokročilý systém ochrany pred požiarmi, vrátane tepelných kamier a rozprašovačov vody, ktoré zvyšujú bezpečnosť katedrály.
Veľkolepé otvorenie s prominentnými hosťami >>>
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.