FOTO: Moskva je odhalená. Unikol dôkaz nákupu balistických rakiet od svetového agresora

  • Rusko od Iránu nakúpilo balistické rakety Fath-360
  • Dokázala to analýza satelitných snímok
Fath-360, balistické rakety z Iránu, Rusko
Plavidlo z Iránu kotviace v ruskom prístave a raketa Fath-360 Maxar Technologies, Wikimedia Commons/Fars media Corporation
  • Rusko od Iránu nakúpilo balistické rakety Fath-360
  • Dokázala to analýza satelitných snímok

Keď sa v pondelok 9. septembra objavila informácia, že Rusko od Iránu nakúpilo balistické rakety Fath-360, nič nebolo jasné ani potvrdené. Dokonca aj Washington uznal, že ju nemôže potvrdiť. Správu zverejnil prestížny denník The Wall Street Journal, odvolával sa v nej na anonymov z USA aj Európy.

Ako píše TASR, napriek tomu, že Biely dom nič oficiálne nepotvrdzoval, Kremeľ nič oficiálne nepopieral. Dnes je už čoraz jasnejšie, že šlo o pravdivú informáciu. Ako totiž upozorňuje The Kyiv Post, svet získal satelitné snímky priamo z prepravy zbraní.

Fotografie analyzovali experti televízie Sky News. Tie podľa nich zachytilo plavidlo, ktoré 4. septembra dopravuje okolo 220 balistických rakiet krátkeho doletu cez Kaspické more do Ruska. Moskva ich má použiť vo svojej invázii na Ukrajinu. Snímka pochádza z prístavu Oľja 3 v regióne Astrachaň v južnom Rusku.

Zo sledovania lode sa dá konštatovať, že jej posledná zastávka pred zakotvením v Rusku bola v iránskom prístave Amirabad. Z neho odchádzala 29. augusta. Podľa ukrajinských zdrojov sa na lodi nachádzali teheránske rakety Fath-360. Ide o balistické strely s doletom aj 120 kilometrov. Po vylodení ich mali Rusi nakladať na veľký nákladný vlak. Loď v prístave zachytil satelit spoločnosti Maxar 4. septembra, snímku nájdeš pod titulkom článku.

Moskva to nepoprela ani pred zverejnením snímok

Ešte v pondelok sa ku všetkému vyjadroval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov: „Videli sme túto správu, ale tento typ informácie nie je vždy pravdivý. Irán je naším významným partnerom, rozvíjame naše obchodné a hospodárske vzťahy, rozvíjame našu spoluprácu a dialóg vo všetkých možných oblastiach vrátane tých najcitlivejších.“ Irán pritom predaj rakiet do Ruska popiera.

Fath-360

Fath-360 dokáže zasahovať ciele vo vzdialenosti 30 až 120 kilometrov. Môže niesť hlavicu s hmotnosťou do 150 kilogramov a dosahuje rýchlosť 3 Mach, čiže vyše 3 600 kilometrov za hodinu.

Po štarte sa raketa napája na satelit a zlepšuje tak presnosť jej zameriavania. Predpokladá sa, že Iránci pri ich výrobe a používaní využívajú ruský satelitný navigačný systém GLONASS, ktorý je alternatívou k GPS.

Problémom pre Moskvu môžu byť odpaľovacie zariadenia potrebné na aktiváciu rakety. Dosiaľ sa totiž neobjavili žiadne potvrdené informácie o ich presune. Existuje však možnosť, že Rusi si ich už sami vyrábajú na domácom trhu.

Irán a Rusko

Podľa nepotvrdených zdrojov Mosvka a Teherán dosiahli dohodu o nákupe Fath-360 v decembri 2023. Viacero odpaľovacích zariadení sa odvtedy mohlo do Ruska prepraviť letecky.

Európska únia na všetko reagovala a Iránu pohrozila novými sankciami. Tie mali vstúpiť do platnosti v prípade, že sa dodávky rakiet potvrdia. Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken neskôr vyrukoval s informáciou, že nákup rakiet potvrdzuje aj výcvik ruských jednotiek v Iráne.

Západné mocnosti sa preto v utorok 10. septembra zhodli na novom postupe a okamžite oznámili sankcie voči Iránu. Predaj rakiet označili za nebezpečnú eskaláciu konfliktu na Ukrajine.

Irán sám v súčasnosti vedie agresívnu politiku proti Izraelu, ktorý je významným spojencom USA, ale aj Európskej únie na Blízkom východe. Prostredníctvom teroristickej organizácie H*zballáh v Libanone, ktorú priamo podporuje, podniká útoky na sever Izraela.

Za posledný mesiac napätie poriadne vzrástlo a hnutie sa Jeruzalemu vyhrážalo rozsiahlym ostreľovaním. Izrael však bol pripravený a pokus zmaril ešte predtým, než sa vôbec začal. Bližšie informácie nájdeš v článku na tomto odkaze.

Zdroje: The Kyiv Post, Sky News, TASR, Maxar

Najnovšie videá

Trendové videá