FOTO: Nad Amerikou akoby sa vznášala temnota. NASA prezradila, čo je na desivej fotografii
- USA, Kanada a časti amerických kontinentov sa dostali do tieňa
- Šlo o tieň Mesiaca, ktorý sa na Zem vrhol pre zatmenie Slnka
- USA, Kanada a časti amerických kontinentov sa dostali do tieňa
- Šlo o tieň Mesiaca, ktorý sa na Zem vrhol pre zatmenie Slnka
Nad USA a Kanadou sa v sobotu (14. 10.) vznášala obrovská temnota. Aspoň tak to teda vyzerá zo záberov, ktoré zhotovili vesmírne satelity. Severnú Ameriku skutočne zakryla rozsiahla čierna škvrna. Nešlo však o nič desivé, ale o zaujímavým spôsobom zachytené zatmenie Slnka, respektíve tieň Mesiaca.
Ako informujú portály Space a The Weather Network, zatmenie Slnka prezývané ako „Ohnivý kruh“ zdobilo počas soboty oblohu severného amerického kontinentu, ako aj časti Mexika, Karibiku a južného kontinentu.
Šlo o udalosť známu aj ako prstencové zatmenie Slnka. Na snímkach vidíme, ako počas zatmenia zostali na niekoľko minút viditeľné iba jeho vonkajšie okraje.
A full-disk view of the Earth, taken just 15 minutes ago.
The #Eclipse over North America makes the region look dark red! pic.twitter.com/ALIioAPf5d
— Simon Proud (@simon_sat) October 14, 2023
Čo sa deje počas zatmenia Slnka?
Počas prstencového zatmenia Mesiac zakrýva stred Slnka. Práve to spôsobuje, že na oblohe pri pohľade zo Zeme sa Mesiac javí ako žiariaci ohnivý kruh.
Avšak satelity amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) tento úkaz zachytili na pohľad temnejším spôsobom. Tieň viditeľný na danej snímke spôsobuje prechod Mesiaca popred Slnko práve počas jeho „púte“ po dráhe prstencového zatmenia.
Here is a complete satellite loop of today’s eclipse from our GOES-16 satellite! #gawx pic.twitter.com/kXtr7d5ivM
— NWS Atlanta (@NWSAtlanta) October 14, 2023
Zatmenie Slnka nastáva počas fázy Mesiaca známej ako Nov. Mierne naklonená dráha Mesiaca znamená, že na dennej oblohe zvyčajne prechádza tesne nad alebo pod Slnkom. Sem-tam sa však prihodí, že Zem, Mesiac i Slnko sa dokonale zoradia. Z nášho pohľadu teda Mesiac nakrátko Slnko zakryje.
Sobotné zatmenie nastalo v období, keď sa Mesiac nachádza v najvzdialenejšom bode od našej planéty. Bol jednoducho až príliš ďaleko na to, aby našu hviezdu zakryl úplne celú.
Práve preto sme mohli byť svedkami prstencového zatmenia a Slnko sa nám javilo, ako keby bolo na oblohe akýmsi trblietavým prstencom.
One of our forecasters captured this great image of the annular eclipse this morning with a telescope. #houwx #txwx pic.twitter.com/3ynYKTmNg7
— NWS Houston (@NWSHouston) October 14, 2023
Generálna skúška
Ako píše agentúra TASR, toto zatmenie na západnej pologuli slúži aj ako „generálna skúška“ pred úplným zatmením, ktoré má nastať v apríli 2024. Obe zatmenia budú pre vedu „absolútne úchvatné“, povedala Madhulika Guhathakurtová, americká vedecká pracovníčka heliofyzikálneho programu.
Zatmenia Slnka majú výrazný vplyv na horné vrstvy atmosféry, napríklad na ionosféru, ktorá je plná nabitých častíc a je zodpovedná za odrážanie a lámanie rádiových vĺn.
„Hoci sa atmosférické účinky zatmení Slnka skúmajú už viac ako 50 rokov, stále zostáva mnoho nezodpovedaných otázok,“ povedala Guhathakurtová.
Úplné zatmenie Slnka sa v USA uskutočnilo v roku 2017. Po budúcoročnom úplnom zatmení bude ďalšie až v roku 2044, zatiaľ čo ďalšie prstencové zatmenie nastane v roku 2046.
Zdroje: Space, The Weather Network, X/NWS Houston, X/NWS Atlanta, X/Simon Proud, TASR