FOTO: Nové zábery Titanicu ukazujú jeho postupný rozklad. Objavili aj vzácnu sochu, ktorú nevedeli nájsť
- Výskumníci sa znova vybrali k Titanicu
- Morské dno loď pomaly rozkladá
- Objavili bronzovú sochu Diany, chcú ju vyloviť
- Výskumníci sa znova vybrali k Titanicu
- Morské dno loď pomaly rozkladá
- Objavili bronzovú sochu Diany, chcú ju vyloviť
Titanic už je pod vodou dosť dlho, no výskumníkov ešte stále neprestal zaujímať. Vďaka legendárnemu filmu dokonca všetci zhruba vieme, ako vrak slávnej lode vyzerá. Čo si však pravdepodobne nečakal, je, ako veľmi sa za posledných 27 rokov zmenil. Nedávna expedícia k lodi totiž priniesla zaujímavé zistenie. Podmorské roboty zachytili výrazné zmeny.
„Prova Titanicu je ikonická. Keď si predstavíte vrak, vidíte práve túto časť. Teraz to už tak nevyzerá,“ poznamenala Tomasina Ray zo spoločnosti RMS Titanic Inc, ktorá expedíciu zorganizovala. Najšokujúcejším objavom je totiž zmiznutie časti zábradlia na prove lode. Tento približne 4,5-metrový úsek, ktorý bol ešte pred dvoma rokmi na svojom mieste, sa zrútil na morské dno.
„Je to len ďalšia pripomienka zhoršovania situácie, ku ktorému dochádza každý deň. Ľudia sa neustále pýtajú: Ako dlho tu Titanic ešte bude? To jednoducho nevieme, ale sledujeme to v reálnom čase,“ povedala Tomasina Ray pre BBC.
Rozklad vraku však pokračuje aj v iných častiach. Mikroorganizmy neúnavne rozkladajú kovové časti, vytvárajúc charakteristické hrdzavé útvary. Predchádzajúce prieskumy už zaznamenali kolaps častí dôstojníckych kajút na pravoboku.
Našli dlho stratenú sochu
Tohtoročná expedícia, uskutočnená v júli a auguste, priniesla bohatú zbierku materiálu – viac ako dva milióny snímok a 24 hodín videozáznamu vo vysokom rozlíšení. Tieto cenné záznamy poslúžia na vytvorenie detailného 3D modelu celého miesta vraku. Dôležité však je, že tentokrát sa výskumníkom podarilo nájsť aj sochu, ktorú na záberoch nemali 38 rokov.
Významným momentom totiž bolo znovuobjavenie bronzovej sochy Diany z Versailles. Tento artefakt, pôvodne zdobiaci luxusný salón prvej triedy, bol naposledy zaznamenaný v roku 1986. Teraz leží tvárou nahor v usadeninách okolo vraku.
James Penca, výskumník Titanicu, opísal tento nález slovami: „Bolo to ako hľadať ihlu v kope sena. Znovuobjaviť ju tento rok bolo monumentálne.“
Artefakty chcú dostať na súš
RMS Titanic Inc plánuje v budúcom roku vyzdvihnúť ďalšie artefakty vrátane sochy Diany. Tento zámer však vyvoláva diskusie: Je vrak Titanicu miestom posledného odpočinku? Mal by ostať nedotknutý? Čo ak si presunom sochy na súš pohneváme antických bohov? Nech už je to akokoľvek, zdá sa, že morské dno legendárnu loď skôr či neskôr príjme úplne k sebe.
James Penca má však pre kritikov svoj protiargument. „Toto znovuobjavenie Dianinej sochy je dokonalým argumentom proti tomu, aby sme Titanic nechali na pokoji. Bolo to umelecké dielo, ktoré sa malo pozerať a oceniť. A teraz je toto krásne umelecké dielo na dne oceánu… v čiernej tme, kde bolo 112 rokov. Vrátiť Dianu späť, aby ju ľudia mohli vidieť na vlastné oči – to má hodnotu, vzbudiť lásku k histórii, k potápaniu, k ochrane prírody, k vrakom lodí, k sochárstvu. To by som nikdy nemohol nechať na dne oceánu.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BBC, Youtube/The Lost History, The Standard