FOTO: Poznáme novú podobu známej synagógy. V minulosti v nej pôsobil svetoznámy rabín Chatam Sofer
- V srdci Svätého Jura ožíva zabudnutá synagóga
- Našiel v nej útočisko svetoznámy rabín Chatam Sofer
- Nové pútnické miesto pre ortodoxných židov
- V srdci Svätého Jura ožíva zabudnutá synagóga
- Našiel v nej útočisko svetoznámy rabín Chatam Sofer
- Nové pútnické miesto pre ortodoxných židov
Keď sa prejdeš tichými uličkami malebného Svätého Jura, narazíš na skrytý architektonický klenot s fascinujúcou históriou.
Starú synagógu, ktorá kedysi poskytla útočisko jednému z najvýznamnejších židovských učencov svojej doby – Chatamovi Soferovi.
Národný poklad sa konečne dočká svojej renesancie, informuje bratislava.sme.sk a bratislavskykraj.sk.
Od úpadku k novému životu
Ak by si pred rokom zašiel do jednej z bočných uličiek mesta, našiel by si synagógu v žalostnom stave. Jej múry, ktorými kedysi zneli modlitby veriacich, sa takmer rozpadávali. Zlom prišiel v roku 2021, keď sa objektu chopila bratislavská župa. Tá okamžite konala – spevnila nosné konštrukcie a opravila strechu.
Vďaka tomu sa podarilo zachrániť túto vzácnu pamiatku pred definitívnym zánikom a začala sa jej cesta k novému životu. Podľa prepočtov by rekonštrukcia mala stáť okolo 1,1 milióna eur (bez započítania DPH). Samosprávny kraj plánuje získať potrebné financie z externých zdrojov.
Architektonická súťaž prináša nádej
V snahe vdýchnuť synagóge nový život, vyhlásila župa architektonickú súťaž, ktorá prebiehala pod dohľadom Slovenskej komory architektov.
Spomedzi 18 predložených návrhov zvíťazil projekt, ktorý najlepšie vystihol víziu župy. „Išlo nám o to, že potrebujeme synagógu dôsledne opraviť podľa pôvodných plánov a na základe pamiatkového a reštaurátorského výskumu tak, aby sa stala dominantou pozemku a zapadala do územia,“ vysvetľuje Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry bratislavskej župy.
Víťazom architektonickej súťaže sa stal tím z ateliéru FVA vedený Martinom Vankom, ktorého koncept porota vyhodnotila ako najlepší.
Podľa predsedníčky poroty Evy Eichlerovej sa v top návrhoch objavili dva rozdielne koncepty. „Na jednej strane vytvorenie neokázalého hravého komunitného priestoru a na druhej strane honosná veľkorysá a kvalitná architektúra, ktorá sa viac blíži k monumentu, ale nebude až taká využívaná miestnou komunitou.“ vysvetlila pre bratislava.sme.sk.
Súčasťou víťazného návrhu je aj nový pavilón, ktorý poskytne potrebné sociálne a kultúrne zázemie pre synagógu. Tiahnuť sa bude pozdĺž susednej parcely tak, aby historická budova zostala jadrom priestoru. Pavilón je variabilný – má otáčavé priečky, takže priestor si môžeš prispôsobiť podľa toho, či potrebuješ otvorenejšiu alebo intímnejšiu atmosféru. Priestor bude pripravený na rôznorodé typy udalostí počas roka.
Dynastia rabínov a budúcnosť synagógy
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.