FOTO: Poznáme novú podobu známej synagógy. V minulosti v nej pôsobil svetoznámy rabín Chatam Sofer
- V srdci Svätého Jura ožíva zabudnutá synagóga
- Našiel v nej útočisko svetoznámy rabín Chatam Sofer
- Nové pútnické miesto pre ortodoxných židov
- V srdci Svätého Jura ožíva zabudnutá synagóga
- Našiel v nej útočisko svetoznámy rabín Chatam Sofer
- Nové pútnické miesto pre ortodoxných židov
Tu prichádza ďalšia zaujímavosť – post hlavného rabína sa v rodine Schreiberovcov dedil ako rodinné striebro. Štyri generácie a každý z rabínov zastával svoj post presne 33 rokov. Túto tradíciu prerušil až rok 1943, keď posledný potomok odišiel do New Yorku.
Čo čaká synagógu v budúcnosti? Má ambíciu stať sa pútnickým miestom pre ortodoxných židov z celého sveta. Tí už teraz cestujú po stopách Chatama Sofera a čoskoro budú mať ďalší dôvod navštíviť malebné malokarpatské mesto.
Chatam Sofer: Významná osobnosť židovskej histórie
Možno sa pýtaš, čím je táto synagóga taká výnimočná. Práve tu našiel útočisko počas napoleonských vojen slávny rabín Chatam Sofer. Moše Schreiber, ako ho poznali v civilnom živote, prišiel na svet v roku 1762 vo Frankfurte nad Mohanom a vypracoval sa na jednu z najvýznamnejších postáv ortodoxného judaizmu.
Predstav si, že 33 rokov pôsobil ako hlavný rabín a sudca rabínskeho súdu. Jeho slovo malo takú váhu, že po jeho smrti vydali vyše 1200 jeho rabínskych rozhodnutí. Prezývku „Chatam“ dostal podľa svojho najslávnejšieho diela „Chiduse Torad Mose“.
Jeho učenie o aplikácii judaistických prikázaní v modernom svete študujú v ješivách dodnes.
„Sofer znamená pisár a to nebol hocikto, kto vedel pekne písať, bol skutočne učený človek,“ vysvetľuje Staško pre náš portál startitup.sk v rozhovore o pamätníku Chatama Sofera v Bratislave.
Pamätník v Bratislave: Druhé najsvätejšie miesto po Jeruzaleme
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.