FOTO: Slováci zachytili najkrajšie nebeské divadlo. Polárna žiara sa predviedla v plnej kráse
- Počas uplynulej noci sme mohli opäť sledovať fascinujúci úkaz
- Slováci sa podelili o svoje fotografie
- Počas uplynulej noci sme mohli opäť sledovať fascinujúci úkaz
- Slováci sa podelili o svoje fotografie
Počas uplynulej noci sa objavil na území Slovenska mimoriadne vzácny fenomén – polárna žiara. V tunajších končinách ide o pomerne ojedinelý úkaz.
Nádherné nebeské divadlo
Nedávna slnečná erupcia vyvolala geomagnetickú búrku, ktorá dosiahla klasifikáciu G4, čo značí silnú geomagnetickú búrku. Vďaka tomu sme uplynulú noc mohli pozorovať polárnu žiaru aj z nášho územia. Sledovať sme ju mohli počas noci z pondelka na utorok, a to hlavne od západu slnka až do 3:00 hod.
O vskutku zaujímavé zábery nevšedného fenoménu sa na sociálnej sieti podelilo viacero Slovákov. „A je tam! Polárna žiara opäť nad Slovenskom. Prvú vlnu o 19:00 som prepásol ale druhú po 22:00 sa mi podarilo zachytiť,“ napísal na Facebooku používateľ Michal. „Polárna žiara viditeľná predsa aj zo Slovenska,“ komentoval zase svoju fotografiu Marek.
Polárnu žiaru sme mohli pozorovať aj v noci z nedele na pondelok. Ako sme ťa nedávno informovali, v piatok došlo v aktívnej oblasti 3229 na Slnku k silnej slnečnej erupcii. Tá vychrlila smerom k našej planéte tzv. výron koronárnej hmoty (prúd nabitých častíc). V dôsledku toho počas soboty došlo na Slnku k ďalšej erupcii, ktorá bola omnoho silnejšia než tá piatková.
Prúd nabitých častíc zasiahol počas nedele magnetosféru Zeme a vyvolal tým geomagnetickú búrku triedy G2, čo značí miernu geomagnetickú búrku.
V dôsledku slnečnej búrky bola na Slovensku v nočných hodinách približne okolo 23:00 hod. spozorovaná polárna žiara v ružovo-červených tónoch. Ako informuje Meteo Východ na sociálnej sieti, tento vzácny fenomén pozorovali aj naši susedia v Maďarsku.
Objavil sa však aj v Česku, Poľsku a Belgicku. Polárna žiara nebola ale viditeľná iba v Európe, ale aj vo viacerých častiach USA.
Erupcia X
Ako sme vyššie písali, za pôvodom polárnej žiary treba hľadať geomagnetické búrky. Len nedávno došlo na Slnku k masívnej erupcii, ktorá bola klasifikovaná ako trieda X2.2. Táto erupcia svoj vrchol dosiahla približne 48 minút od svojho začiatku. Udialo sa tak v minulý piatok a erupcia dokonca nad Amerikou zapríčinila dočasné výpadky rádiového signálu, píše Space.com.
Námorníci, letci a rádioamatéri si mohli všimnúť stratu signálu a iné nezvyčajné efekty šírenia na frekvenciách pod 30 MHz viac ako hodinu po erupcii.
Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Erupcia, ktorá sa odohrala pred dvomi týždňami, spôsobila jav známy ako geomagnetická búrka. Ide o narušenie magnetického poľa planéty (Zeme) silným prúdom nabitých častíc unikajúcich vysokou rýchlosťou z hviezdy (Slnka). Tento prúd častíc sa uvoľňuje pri mohutných explóziách žeravej plazmy na povrchu Slnka pri slnečných erupciách.
Počas búrky sa silne narúša časť zemskej atmosféry (ionosféra), ktorá je zodpovedná za odrazy rádiových elektromagnetických vĺn v pásme krátkych vĺn.
Počas intenzívnych búrok môže dôjsť až k úplnému znemožneniu šírenia a odrazov elektromagnetických vĺn od ionosféry, môže narušiť komunikáciu so satelitmi na obežnej dráhe Zeme, prípadne spôsobiť nepresne lokalizovanie cieľov systému GPS.
Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup, Space