FOTO: Slovenský umelec Martin prerobil svoje staré oblečenie na najkrajšie momenty roku 2022
- Martin Smatana je umelec a ilustrátor
- Svojím umením chce poukazovať na pekné veci, čo sa vo svete dejú
- Martin Smatana je umelec a ilustrátor
- Svojím umením chce poukazovať na pekné veci, čo sa vo svete dejú
Rok 2022 bol pre veľa ľudí naozaj náročným rokom. V médiách rezonovala pandémia covidu, vojna na Ukrajine, inflácia, pád vlády a mnoho ďalšieho. Práve negatívne správy, ktoré netešili nikoho z nás, mnohokrát zatienili pozitívne a inšpiratívne príbehy z celého sveta.
Ilustrátor Martin Smatana sa rozhodol tieto príbehy zozbierať a vytvoriť z nich umenie. Nie je to však len tak hocijaké umenie. Na ilustrácie použil svoje svetre a oblečenie a vdýchol im nový život.
„Vyrobil som ich z mojich starých svetrov a vyradeného oblečenia, ktoré mi darovali kamaráti. Verím, že vás obrázky potešia a utvrdia v presvedčení, že aj v ťažkých časoch sa medzi ľuďmi deje veľa dobrého a že aj malé, nenápadné gestá robia svet lepším. Prajem vám šťastný nový rok (dobrých správ),“ odkázal čitateľom Startitupu umelec Martin Smatana.
Roztomilé diela zachytávajú to najkrajšie, čo sa za rok 2022 udialo.
Pletie svetre pre tučniaky
To, že je najstarším človekom v Austrálii, nespomalilo Alfieho Datea, ktorý len dvanásť hodín po príchode do svojho nového domova dôchodcov spustil pletaciu misiu s cieľom poskytnúť svetre pre tučniaky v núdzi.
Alfred „Alfie“ Date má 109 rokov a začal pliesť v roku 1932, keď ho jeho švagriná naučila, ako upliesť sveter pre jeho novorodeného synovca, píše portál Daily Mail.
Teraz Alfie využíva svoje veľkorysé a stále šikovné prsty a vytvára drobné oblečenie pre tučniakov z Phillip Island Penguins, ktorí potrebovali vlnené svetre v dôsledku úniku ropy, zabraňujúcemu tvorom zostať v suchu.
Babka gamerka
Masako Wakamiya má veľmi ďaleko od typickej seniorky. Táto technicky zdatná Japonka vo veku 81 rokov využila všetko, čo vedela o kódovaní, na vytvorenie aplikácie pre iPhone. Teraz chce inšpirovať aj ostatných seniorov, aby urobili to isté.
Aplikácia s názvom Hinadan je založená na tradičnom japonskom sviatku, známom ako Deň dievčat. Je to jednoduchá hra, v ktorej hráč musí usporiadať sériu bábik v určitom poradí. Riadi sa pritom „pípaním“ buď schválenia, alebo nesúhlasu.
Wakamiya si svoj prvý počítač kúpila vo veku 60 rokov, keď bola nútená odísť do dôchodku po 43 rokoch služby vo veľkej banke.
Na prednáške TEDxTokyo, ktorú predniesla v roku 2014, opísala, ako si úplne sama nastavila počítač a začala chatovať online, čo jej dalo nový zmysel. Teraz prevádzkuje rozkošnú webovú stránku plnú návodov na umenie v Exceli a iných príručiek pre starších používateľov počítačov.
Pes menom Náboj
Teriér Jacka Russella pracuje na frontových líniách na Ukrajine a od začiatku vojny vyčuchal už vyše 200 výbušných zariadení a pozemných mín.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pes menom Patron (Náboj) sa stal na internete senzáciou a na päť týždňov starom účte na Instagrame má už viac než 140 000 sledovateľov. Je maskotom vojenskej jednotky určenej na zneškodňovanie výbušnín, ktorá pochádza zo severoukrajinského mesta Černihiv.
Okrem jeho obrovského úspechu na Instagrame si jeho statočnosť všimol aj samotný prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten udelil Patronovi dokonca medailu za statočnosť.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Tie isté alebo podobné udalosti vytvára Martin aj na svojom Instagrame. Prezradil nám, že verí v to, že jeho obrázky utvrdia ľudí v presvedčení, že aj v ťažkých časoch sa medzi ľuďmi deje veľa dobrého, a že aj malé, nenápadné gestá robia svet lepším.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra
Zdroje: Daily Mail, Youtube