FOTO: Strach, krv, utrpenie. Zachytil pravú tvár vojny v Mariupole, získal za to „Oscara fotografov“
- Jevhen Maloletka za svoje snímky z Ukrajiny vyhral prestížne ocenenie
- Fotografie sú často grafické a znepokojivé
- Zobrazujú skutočný výzor vojny
- Jevhen Maloletka za svoje snímky z Ukrajiny vyhral prestížne ocenenie
- Fotografie sú často grafické a znepokojivé
- Zobrazujú skutočný výzor vojny
Ukrajinský fotoreportér Jevhen Maloletka získal v sobotu na festivale vo Francúzsku hlavnú cenu Visa d’Or, jednu z najprestížnejších v tejto profesii, za svoju prácu počas ničivého obliehania ukrajinského mesta Mariupol ruskými vojakmi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Fotograf v prvej línii
Maloletka (35), viditeľne dojatý, venoval cenu ukrajinskému ľudu. Dostal ju na slávnosti v juhofrancúzskom meste Perpignan.
Novinár a fotograf pracuje pre tlačovú agentúru The Associated Press (AP). Bol – spolu so svojím kolegom a videoreportérom z AP Mstyslavom Černovom – jedným z prvých žurnalistov, ktorí prišli do Mariupola 23. februára, hodinu pred dopadom prvých ruských bômb.
Bol takisto jedným z posledných žurnalistov, čo z mesta odišli – 15. marca, keď už bol Mariupol takmer úplne zničený ruským ostreľovaním. Tých 20 dní, ktoré v Mariupole strávil, mu pripadalo ako jeden dlhý, nekonečný deň. „Čoraz horší a horší,“ povedal pre agentúru AFP.
Jeho fotografie zachytávajú všetky hrôzy vojnového konfliktu v Mariupole: deti zabité počas obkľúčenia mesta, ženy vo vysokom štádiu tehotenstva ležiace medzi troskami zbombardovaných budov, narýchlo vykopané spoločné hroby.
Ruské bombardovanie a ostreľovanie tohto prístavného mesta so 400 000 obyvateľmi, najmä priamy zásah pôrodnice, vyvolali hnev po celom svete.
Ďalšími dvoma nominovanými fotografmi boli: Austrálčan ukrajinského pôvodu Daniel Berehulak za reportáž „Tu žili ľudia“ pre denník The New York Times o masakre civilistov v Buči na predmestí Kyjeva a tiež Marcus Yam za svoj denník zverejňovaný pod názvom Pád Afganistanu (The Fall of Afghanistan) v novinách Los Angeles Times.
Ceny odovzdávali na Medzinárodnom festivale fotožurnalistiky, ktorý sa koná v Perpignane od 27. augusta do 11. septembra. Vojna na Ukrajine je tam jednou z prevládajúcich tém.
Hrôzy vojny v obrazoch
Pripravili sme pre teba výber niektorých fotiek z Maloletkovho pobytu v Mariupole. Vopred upozorňujeme, že fotografie mali za úlohu skutočne zachytiť hrôzy vojny, a z tohto dôvodu sú často veľmi názorné a nemusia byť vhodné pre slabšie povahy.
Na obrázku vyššie je zachytený moment stretu ruskej rakety s obytnou budovou v meste Mariupol. Udalosť vyobrazená na fotografii sa odohrala počas prvých dní ruskej invázie a je dôkazom toho, že ruské vojská útočili aj na civilné ciele, aj napriek tomu, že oficiálne ruské zdroje tieto tvrdenia rázne odmietali.
Na ďalšej fotografii je zachytená obyvateľka ostreľovaného mesta prechádzajúca sa po jednej zo zničených ulíc. V pozadí je opäť vidno jednu zo zasiahnutých obytných budov, ako aj horiace trosky, zasiahnuté vozidlá a požiare priamo v oknách, ktoré vedú do ukrajinských bytov.
Krutou pravdou je, že vojna na Ukrajine si okrem strát v armáde vyžiadala aj životy civilistov, ktorí s konfliktom nemali v podstate nič spoločné.
OSN vo svojom reporte uvádza, že ku 25. júlu bolo na Ukrajine zaznamenaných 12 272 prípadov, pri ktorých boli zranení aj civilisti. Celkovo 5 237 z nich bolo fatálnych. Na snímke je zaznamenaný jeden z mnohých masových hrobov v okolí Mariupola.
Svet krátko po začiatku ruskej invázie šokovalo ostreľovanie mariupolskej pôrodnice, ktoré sa neskôr stalo aj terčom ruskej propagandy. Na tejto fotografii je zachytená jedna z tehotných žien, ktorú museli ukrajinskí zdravotníci z priestorov nemocnice evakuovať.
Ako je už spomenuté vyššie, snímky z ukrajinského mesta vedia byť skutočne priamočiare. Na fotografii je vyobrazená naozaj znepokojivá scéna, v ktorej člen záchrannej služby podáva pomoc zranenému dieťaťu. Po jej boku sedí zakrvavený otec. Agentúra SITA k snímke dodáva, že dievčatko zraneniam podľahlo.
Výber zakončujeme fotografiou dvoch detí z mesta Mariupol, ktoré sa spoločne zohrievajú pod dekou. SITA uvádza, že rodičmi detí sú zdravotní pracovníci, ktorí svojich potomkov museli ponechať v priestoroch nemocnice a ísť pomáhať zraneným do prvej línie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA, OSN