FOTO: Umelec má na COVID-19 miestami až absurdný pohľad. Svet jeho očami je trpký a smutný, no úderný
- Z jeho koláží môžu mnohí cítiť pasívnu agresiu, sú však iba príliš reálnou reflexiou spoločnosti
- Uğur Gallenkuş je grafický dizajnér z Istanbulu, ktorý ukazuje svet taký, aký by mohol byť
- Jeho online galériu na Instagrame sleduje takmer milión ľudí z celého sveta
- Z jeho koláží môžu mnohí cítiť pasívnu agresiu, sú však iba príliš reálnou reflexiou spoločnosti
- Uğur Gallenkuş je grafický dizajnér z Istanbulu, ktorý ukazuje svet taký, aký by mohol byť
- Jeho online galériu na Instagrame sleduje takmer milión ľudí z celého sveta
Vytvára koláže, ktoré poukazujú na dva svety. Umenie je realita. Umelci sa totiž bez priameho reflektovania spoločnosti zaobídu len málokedy. Presne to sa stalo aj v prípade Uğura Gallenkuşa. Kombinuje fotografie z rôznych krajín sveta, aby poukázal na kontrasty, ktorými sme súčasťou.
Vizuálne trefné prepojenia
Turecký grafický dizajnér pochádza z Instanbulu. Jeho reč je obrazová a silne metaforická. Ak pracuješ s fotografiou alebo akýmkoľvek vizuálnym prostriedkom, hovoríš nepriamo. Môžeš sa pokúsiť naznačiť odberateľovi, čo si chcel svojim produktom povedať, no konečný výsledok je aj tak stále na tom-ktorom divákovi. Jediné, čo je zaručené, je emócia. Buď je pozitívna alebo negatívna. Málokedy sa stáva, že si z pohľadu na modernú či historickú fotografiu, koláž, grafiku či maľbu neodnesieš vôbec nič.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Mnohí kritici o Uğurovi Gallenkuşovi hovoria, že je majstrom umeleckého jazyka. Veľmi vkusne ho pretvára do obrazu a jeho reč smerom k divákovi, pozorovateľovi jeho koláží, je priama.
Turecko je krajina plná rozporov, kontrastov a spoločenských zvratov. Má za sebou bohatú historickú sínusoidu, ale aj búrlivé moderné dejiny. A je úplne jedno, od akého momentu ich datujeme a hodnotíme ako moderné. Uğur ukazuje, že každá náročná situácia v spoločnosti sa dá zvládnuť, no na jej konci už nič nebude také, ako predtým.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Turecko je pre nás exotické. Už len tým, že sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, prešlo si niekoľkými územnými zmenami, je tak trochu balkánske, ale na druhej strane aj silno ázijské. Nájdeš tu viacero náboženstiev, rás a názorových presvedčení.
Kríza, ktorú opisujem, je farebná
A to nie len farbami, ktoré sa na fotografických kolážových printoch nachádzajú.
„Riešenie krízy je možné opísať mnohými zložitými slovami, ale na to, aby ste si prečítali a porozumeli umeleckému dielu, nepotrebujete žiadny jazyk. Umenie je majstrom všetkých jazykov,“ hovorí pre umelecko-kreatívny web demilked.com Uğur s tým, že najviac zo všetkého by si prial, aby mier bol jedinou a najvyššou inštanciou pre všetkých ľudí na svete.
Apeluje tým nielen na bežného občana či obyvateľa Turecka, ale najmä na lídrov, ktorí krajinu vedú. Za veľmi podstatné považuje predovšetkým umiernenejší prístup vlády smerom von z krajiny. Zahraničná politika vytvára obraz, ktorý je pre ďalšie smerovanie krajiny a spoluprácu s veľkými svetovými mocnosťami najdôležitejší.
Nechce pôsobiť pateticky, skôr veľmi explicitne ukazuje, ako svet vyzerá a ako ho vníma bežný človek.
COVID-19, stay home
Samozrejme, že sa tvorbou dotkol aj globálnej pandémie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jeho nový projekt sa venuje práve tejto kríze. Spojil obrazy, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia, no dokopy dávajú absolútny zmysel. V roku 1943 vznikol známy plagát z názvom Rosie the Riveter, kde žena s ohrnutým rukávom ukazuje svoju silu a odhodlanie zvládnuť vojnu, bojovať za práva žien.
Tento poster sa stal jedným z najznámejších vizuálnych propagačných materiálov druhej svetovej vojny, v pozitívnom slova zmysle. Dnes bojujeme opäť, odhodlane a bezpečne. Celú jeho tvorbu hľadaj na Instagrame.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: demilked.com, IG