FOTO + VIDEO Obrovský výbuch Etny: Sicília je pod čiernym popolom odrezaná od sveta. Okamžité rušenie letov

  • Obrovský výbuch Etny odrezal taliansku Sicíliu od sveta
  • Na ostrov sa lieta len obmedzene, je pod čiernym popolom
Výbuch Etna, Etna vybuchla
Výbuch Etny zo 4. augusta Reprofoto: X/Giuseppe M.S. Grifeo, Centinela35
  • Obrovský výbuch Etny odrezal taliansku Sicíliu od sveta
  • Na ostrov sa lieta len obmedzene, je pod čiernym popolom

Dnes ráno na talianskej Sicílii vybuchla najväčšia aktívna sopka v Európe. Aktivita Etny získava pozornosť médií už celé týždne. Keď v júli chrlila do vzduchu popol, na ostrove uviazli aj Slováci a exkluzívne vypovedali pre Startitup. Dnešný výbuch obmedzuje leteckú dopravu a Sicília tak zostáva čiastočne odrezaná od sveta.

Ako píše Euronews, na idylický ostrovček sa v nedeľu (4. augusta) tak ľahko nedostaneš. Kráter Voragine začal vybuchovať včera večer a viaceré lety na letisko v Catanii ako aj lety z neho sa preto museli zrušiť. Do vzduchu sa totiž z Etny valil dym, prach a popol. To ovplyvňuje viditeľnosť pre pilotov aj bezpečnosť letu. Krízová jednotka nariadila zatvorenie sektora B1 letiska  a zníženie príletov na šesť letov za hodinu.

Nezrušené spoje poletia s iných letísk ako z Palerma a Comisa. Cestujúcim sa odporúča, aby svoje letecké spoločnosti kontaktovali a požiadali ich o informácie. Skontrolovať tiež môžu príslušné aplikácie či webové stránky, kde nájdu tie najaktuálnejšie informácie.

Spoločnosti a letiská informácie uverejňujú aj na sociálnych sieťach. Ak ste si rezerváciu vykonali prostredníctvom svojej e-mailovej adresy, sledujte schránku. Vaša letecká spoločnosť vás týmto spôsobom môže kontaktovať.

Hoci neboli zverejnené žiadne oficiálne čísla, tabuľky s odletom letiska uvádzali pri niektorých letoch meškanie až tri hodiny.

Zakryl ich popol

Časti ostrova zostali úplne prikryté čiernym sopečným popolom. Ľudia na sociálnych sieťach uverejňujú fotografie, ktoré zachytávajú jeho hrubú vrstvu na podlahe.

Ako píše talianska redakcia televízie Sky News, kráter Voragine na Etne leží vo výške 2 800 až 2 900 metrov nad morom. K sopečnému otrasu, ktorý sa dnes postupne zvyšoval, sa pridala lávová fontána so sopečným oblakom smerujúcim na východ-juhovýchod.

Pred mesiacom tu uviazli Slováci

Ako sme ťa informovali v článku na tomto odkaze, v malebnej Catanii začiatkom júla uviazli aj mladí Slováci. Etna, ktorá sa týči do výšky 3 300 metrov nad morom a pre porovnanie je asi dvakrát väčšia než Vezuv, tu totiž opäť úradovala. Vybuchla, a vyliala lávu. 

V Catanii sa v týchto dňoch konalo aj vyhodnocovanie celoeurópskej súťaže GEN_E2024. Startitup sa preto skontaktoval s riaditeľkou organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko Martou Slovákovou, s ktorou na taliansky ostrov odcestovala aj slovenská študentská firma Devecol.

Slovákom sa tu podaril veľký úspech vo svojej kategórii získali prvé miesto. Domov sa však nedostali podľa plánov. Ich príbeh sme ti priniesli v tomto článku.

Zdroje: Euronews, Sky News, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá