FOTO: Výstup na novú dominantu Štrbského Plesa bude stáť rodinu desiatky eur. Sľúbené múzeum je v nedohľadne

  • Kontroverzná vyhliadková veža na Štrbskom Plese predstavuje v skutku sofistikovane vybudovanú stavbu, ktorá je vysoká až 53 metrov
  • Veža nesúca názov Tatras Tower je jednou z najvyšších v Európe a zároveň najvyššie položenou s nástupom v nadmorskej výške 1 367 m.n.m.
TatrasTower.sk
TatrasTower.sk
  • Kontroverzná vyhliadková veža na Štrbskom Plese predstavuje v skutku sofistikovane vybudovanú stavbu, ktorá je vysoká až 53 metrov
  • Veža nesúca názov Tatras Tower je jednou z najvyšších v Európe a zároveň najvyššie položenou s nástupom v nadmorskej výške 1 367 m.n.m.

Občianske združenie Tatry máme radi ešte v januári poukázalo na to, že priestor vo veži, určený pôvodne na zriadenie múzea Tatranského národného parku, investor nenápadne pričlenil k prevádzke reštaurácie.

Toto rozhodnutie mnohých pobúrilo. Ľudia súhlasili s tým, aby si unikátny projekt Messner Mountain Museum pre svoje pôsobenie vybral Tatry, no my ho začleníme do nejakého bufetu.

zdroj: TatrasTower.sk

zdroj: TatrasTower.sk

Popradská spoločnosť High Tatras Tower nepopiera, že pri výstavbe veže realizovala „určité dispozičné zmeny“, no tie sú podľa nej vzhľadom na veľkosť a povahu stavby relatívne nepatrné. Veža bola aj napriek nezrovnalostiam skolaudovaná.

O zmenách však nič netuší spoločnosť zastupujúca slávneho horolezca Reinholda Messnera, ktorý stojí za sieťou múzeí svetového významu – Messner Mountain Museums. Navyše, projekt múzea investor na stránke projektu zatiaľ ani náznakom nespomína.

„Chceme podporovať horské múzeá. O tomto vývoji situácie sme nevedeli, momentálne máme menej kontaktu s investorom. V prípade, že by sme zistili, že projekt nie je v súlade s hodnotami p. Messnera, aby Tatras Tower fungovala ako múzeum pre milovníkov hôr, sme pripravení túto spoluprácu ukončiť,“ objasnila pre Tatry.sk Diane Schumacher, zastupujúca siete múzeí.

https://www.instagram.com/p/BieCplvA6xv/

Z informácií zverejnených na oficiálnej stránke projektu možno predpokladať, že otvorenie veže pre verejnosť sa očakáva už v priebehu mája. Ak sa sem vyberie rodina s dvoma deťmi, môže ju výstup na vežu stáť spolu aj 44 eur. Vstupné pre dospelého je 13 eur, dieťa od 3 do 15 rokov a senior od 65 rokov pri zakúpení lístka pri turnikete zaplatí 9 eur.

Cena je platná na jednorazový vstup na vežu a oprávňuje ťa na 1-hodinový pobyt na veži s využitím všetkých atrakcií okrem toboganu. Za ten je nutné si priplatiť ďalšie 3 eurá. V prípade každej ďalšej začatej hodiny sa účtuje návštevníkovi poplatok v rovnakej sume, ako bola cena zakúpeného lístka.

Navštíviš novú atrakciu na Štrbskom Plese?

S výstavbou kontroverznej veže sa začalo ešte v júni 2019, petíciu za jej zrušenie v minulosti podpísalo viac ako 8 000 ľudí.

Mnohí Slováci ju vyslovene nenávideli, vznikla aj petícia. Na Štrbskom Plese skolaudovali vyhliadkovú vežu

Na zastavenie kolaudačného konania vyzývalo spomínané OZ Máme radi Tatry. Žiadalo zainteresovaných, aby proti vyhliadkovej veži ihneď zasiahli. Súčasná podoba stavby podľa nich nezodpovedá stavu, aký bol pred vydaním stavebného povolenia.

zdroj: TatrasTower.sk
zdroj: TatrasTower.sk

Investor tvrdí, že náučná a vzdelávacia funkcia veže ostáva zachovaná v plnom rozsahu, a aj naďalej má byť nosným prvkom. „Plánované múzeum ostáva v koncepte náučného prínosu veže Tatras Tower zachované v aktualizovanej forme, pričom edukatívny charakter veže je rozšírený aj o ďalšie moderné, interaktívne vzdelávanie a atrakcie,“ informovala spoločnosť.

Správa Tatranského národného parku v minulosti v stavbe pod skokanskými mostíkmi problém nevidela.

Šéf TMR: Zvykol som si, že všetko, čo robíme, je kritizované. Nádrže za 2,5 milióna eur sú prínos pre prírodu

„Vyjadrovali sme sa k inej predloženej dokumentácii a iná je realizácia. Boli sme uvedení do omylu. Vizualizácia bola pravdepodobne v ďalších procesoch povoľovaní modifikovaná, a ďalšie orgány, pre ktorých sú vyjadrenia záväzné, sa možno vyjadrovali k niečomu inému,“ vysvetlil pre agentúru SITA riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.

zdroj: TatrasTower.sk

Pripomenul však, že proti miestu výstavby veže nikdy nenamietal. Veža bola postavená v zastavanej časti Štrbského Plesa, kde sa v minulosti plánoval niekoľkoposchodový hotel.

Stavba je umiestnená v Areáli snov v Mlynickej doline, jej kapacita je do 500 osôb. Ambíciou projektu malo byť podľa popradskej spoločnosti sprístupniť a priblížiť výhľady aj pre tých, ktorým sú výhľady z tatranských štítov nedostupné.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: tatry.sk, tatrastower.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá