Francúzsko ponúka Európe nukleárny štít: „Vyslalo by to jasný signál,“ ozýva sa z Paríža

  • Francúzsko rozširuje svoju nukleárnu ochranu, aby posilnilo bezpečnosť Európy
  • Neistota v NATO a ruská agresia menia doterajšie obranné mechanizmy kontinentu
macron trump
Ilustračné foto TASR/Ludovic Marin/Pool via AP
  • Francúzsko rozširuje svoju nukleárnu ochranu, aby posilnilo bezpečnosť Európy
  • Neistota v NATO a ruská agresia menia doterajšie obranné mechanizmy kontinentu

Francúzsko je pripravené použiť svoj nukleárny odstrašujúci arzenál na ochranu Európy, tvrdí britský denník The Telegraph. Tento krok prichádza v momente, keď USA pod Donaldom Trumpom zvažujú stiahnutie svojich vojenských síl zo starého kontinentu.

Friedrich Merz, favorit na nového nemeckého kancelára, vyzval Francúzsko a Britániu, aby rozšírili svoju nukleárnu ochranu aj na Nemecko, a zdôraznil potrebu európskej obrany nezávislej od USA.

„Umiestnenie niekoľkých francúzskych nukleárnych stíhačiek v Nemecku by nemalo byť komplikované a vyslalo by to jasný signál,“ povedal zdroj z Paríža. Tento signál je určený nielen Vladimirovi Putinovi, ale aj Veľkej Británii, ktorá je pod tlakom, aby sa k tejto iniciatíve pripojila.

Konflikt medzi USA a Európou ohľadom Ukrajiny

Rozhodnutie Francúzska prichádza v čase eskalujúcich rozporov medzi USA a ich európskymi spojencami v súvislosti s Ukrajinou. Trump na nedávnom summite naznačil, že USA neposkytnú Ukrajine bezpečnostné záruky po uzavretí mierovej dohody. Prezident Macron mu oponoval: „Mier nesmie znamenať kapituláciu Ukrajiny.“

USA navyše hlasovali spolu s Ruskom proti rezolúcii OSN, ktorá odsúdila Putinovu vojnu a vyzývala na stiahnutie ruských vojsk. Tento krok len prehĺbil obavy Európy z možného odklonu USA od NATO.

Podľa britského komentátora Simona Tisdalla Trump síce otvorene nevyhlásil, že stiahne nukleárne sily z Európy, ale jeho zámer znížiť obranné výdavky USA na polovicu je znepokojujúci. Trump opakovane spochybňoval dôležitosť NATO a minulý rok dokonca vyhlásil, že Rusko „môže robiť, čo chce“ s členmi NATO, ktorí nemíňajú dosť na obranu.

Európa sa pripravuje na možné stiahnutie USA

Francúzsky prezident Macron preto inicioval summit európskych lídrov v Paríži, kde sa diskutovalo o obrane Ukrajiny a o možnosti vytvorenia európskeho nukleárneho štítu. Boris Pistorius, nemecký minister obrany, varoval, že Putin by mohol započať konflikt v najmenej jednom štáte NATO do piatich rokov, čo len zvyšuje naliehavosť tejto diskusie.

Spojenie francúzskeho a britského nukleárneho arzenálu by znamenalo spoločnú silu približne 520 hlavíc, čo je na úrovni čínskej nukleárnej sily. Otázkou ostáva, kto by mal oprávnenie na ich použitie, ako by sa projekt financoval a aké by boli dôsledky pre transatlantické vzťahy.

Ako poznamenal analytik Joseph de Weck: „Európa už nemá čas na postupnú integráciu v oblasti bezpečnosti. Rozšírenie francúzskych a britských nukleárnych záruk na celú Európu, vrátane Ukrajiny, je myšlienka, ktorej čas prišiel.“

Je čas na európsky nukleárny štít?

Macron už v roku 2020 navrhol „strategický dialóg s európskymi partnermi o role francúzskej nukleárnej odstrašovacej sily v kolektívnej bezpečnosti“. Nemecká CDU, ktorej šéfom je Merz, je myšlienke otvorená, hoci zelení a niektoré francúzske strany ju odmietajú.

Christian Lindner, vplyvný nemecký politik, sa pýta: „Za akých politických a finančných podmienok by boli Paríž a Londýn ochotní rozšíriť svoje strategické kapacity pre kolektívnu bezpečnosť?“

Rozšírenie európskej nukleárnej ochrany je politicky citlivou témou, ktorá vyvoláva mnoho otázok o suverenite, financovaní a geopolitických dôsledkoch. Napriek tomu, situácia v Európe sa mení rýchlo a je čoraz jasnejšie, že kontinent bude musieť vážne zvážiť novú obrannú stratégiu v dobe narastajúceho geopolitického napätia.

Dôležitou otázkou ostáva, či si Európa dokáže vybudovať samostatný nukleárny štít bez plnej spolupráce s USA. Ak sa tak nestane, mohla by zostať v geopolitickom vákuu medzi silnejúcim Ruskom a neistou transatlantickou alianciou.

Lídri EÚ uskutočnia mimoriadny videohovor o stretnutí Macrona s Trumpom

Predseda Európskej rady (ER) António Costa v utorok oznámil, že na stredu ráno zvolal videokonferenciu európskych lídrov pred mimoriadnym summitom o Ukrajine a európskej obrane naplánovaným na 6. marca. Podľa Costu by mal francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stredajšej videokonferencie informovať o rozhovoroch s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, píše TASR podľa portálu Politico.

„V rámci prípravy na osobitné zasadnutie Európskej rady, ktoré sa uskutoční 6. marca, organizujem zajtra ráno videokonferenciu členov Európskej rady, aby sme si vypočuli správu od prezidenta Emmanuela Macrona o jeho nedávnej ceste do Washingtonu,“ napísal Costa na sieti X.

Šéf ER v sobotu informoval o marcovom summite, pričom uviedol, že „prežívame rozhodujúci moment pre Ukrajinu a európsku bezpečnosť“. Dodal, že z jeho rozhovorov s európskymi lídrami vyplýva spoločné odhodlanie riešiť na úrovni EÚ výzvy jednak posilnenia obrany EÚ, ako aj rozhodujúcim spôsobom prispieť k mieru na našom kontinente a k dlhodobej bezpečnosti Ukrajiny.

Francúzsky prezident sa v pondelok v Bielom dome stretol s Trumpom, aby naliehal na bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, píše AFP. Macron po tomto stretnutí vyhlásil, že k prímeriu vo vojne na Ukrajine by mohlo dôjsť v najbližších týždňoch.

Trump pritom len minulý týždeň spochybnil účasť Ukrajiny na rokovaní, keď vyhlásil, že si nemyslí, že účasť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na týchto rokovaniach je nevyhnutná. Medzi Zelenským a Trumpom došlo počas minulého týždňa k sporom.

Ukrajinský prezident v stredu vyhlásil, že Trump žije v ruskej „dezinformačnej bubline“, čím reagoval na Trumpove vyjadrenia, že za vojnu, ktorú rozpútalo Rusko, môže Ukrajina. Trump následne povedal, že Zelenskyj je „diktátor bez volieb“ a vyzval ho, aby „konal rýchlo, inak mu nezostane žiadna krajina“.

Čítajte viac z kategórie: Európa

Zdroje: The Telegraph, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá