Francúzsko dáva stopku ropným vrtom
- Francúzsko sa rozhodlo zastaviť rozvoj v oblasti ropných a olejových vrtov. Dáva tak jasne najavo, že krajina sa chce uberať ekologickým smerom.
- Francúzsko sa rozhodlo zastaviť rozvoj v oblasti ropných a olejových vrtov. Dáva tak jasne najavo, že krajina sa chce uberať ekologickým smerom.
Francúzsko sa rozhodlo skoncovať s ropnými a olejovými vrtmi. Francúzsky minister životného prostredia Nicolas Hulot oznámil, že krajina zavedie moratórium na vznik nových vrtov a získavanie potrebných licencií, čim v praxi obmedzí funkčnosť ropných a olejových vrtov. Tento zásadný krok vyšiel na svetlo sveta len niekoľko dní po tom, ako sa americké úrady rozhodli naopak rozšíriť a podporiť vznik nových vrtov na území USA.
Podľa slov ministra Hulota sa tak budúci rok v marci kompletne zastaví produkcia uhľovodíkov na celom území Francúzska. Neznamená to však kompletnú stopku všetkých súčasných vrtov, ktoré sa však minister bude snažiť sankcionovať.
Okrem iného, minister oznámil, že sa bude snažiť presadiť zákon, ktorým zrovná cenu nafty na čerpacích staniciach na hodnotu benzínu. Kedže cena za liter nafty bola niekoľko rokov nižšia ako cena benzínu, vodiči si preto začali vyberať častejšie dieselové vozidlá, ktoré znečisťujú vzduch vo veľkomestách viac ako klasické benzínové autá.
zdroj foto: pixabay.com
Francúzsko je krajinou, ktorá sa môže popýšiť titulom „eco friendly“ krajina. Nízka úroveň produkcie emisií Francúzska je spôsobený hlavne veľkým financovaním jadrovej energie. Minulá vláda sa zaviazala, že do roku 2020 zastavia funkčnosť všetkých uhoľných elektrárni.
V porovnaní s USA, ktoré odstúpili od Parížskej klimatickej dohody je svetový trend naklonený viac na ekologickú nôtu. Dohoda medzi Európskou úniou a Čínou len poukazuje na to, že sa svetové veľmoci chcú v budúcnosti viac venovať celkovému znižovaniu emisií.
zdroj foto: pexels.com
Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron patrí k politikom, ktorým nie je osud sveta ľahostajný. Rozhodol sa ponúknuť štvorročný grant na výskum v oblasti klimatických zmien pre amerických vedcov, ktorí chcú odísť z USA a podľa slov prezidenta „spraviť tak znova svet lepším“.
Dúfame teda, že sa k podobným krokom odvážia aj ostatné krajiny a zoberú si príklad z Francúzska.
zdroj: iflscience.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti