Francúzsko do roku 2023 definitívne zatvorí všetky uhoľné elektrárne

  • Francúzi idú vzorom ostatným krajinám sveta.
france
  • Francúzi idú vzorom ostatným krajinám sveta.

Zasadnutie OSN, ktoré sa týkalo klimatických zmien sa tento rok uskutočnilo v Marakéši v Maroku. Jeden z kľúčových rečníkov bol francúzsky prezident Holland, ktorý pred delegátmi ohlásil, že Francúzsko zavrie všetky svoje uhoľné elektrárne najneskôr do roku 2023. Taktiež si neodpustil pochváliť konanie Obamu a kritizoval Trumpa, čo sa publiku veľmi páčilo.

Rola ktorú zohrával Barack Obama bola kľúčová v dosiahnutí Parížskej dohody. Rozhodnutie je nezvratné a hlavy najmocnejších štátov sveta si plne uvedomujú, že je nevyhnutné dosiahnuť uhlíkovú neutralitu najneskôr do roku 2050. Francúzsko sa preto rozhodlo, že uhľové elektrárne nebudú súčasťou tvorby ich energetického mixu v priebehu najbližších šesť alebo sedem rokov.

m1

foto: energyandpolicy.org
Toto je vítaná správa, ktorá prichádza aj s ďalšími optimistickými predsavzatiami od ostatných štátov, ktoré sa chcú takisto zapojiť do boja o uhlíkovú neutralitu. Nemecko dúfa, že zníži svoje emisie skleníkových plynov až o 95% do roku 2050. V Británii chcú zase zatvoriť všetky uhoľné elektrárne do roku 2025.

Francúzsko sa už teraz radí medzi svetových lídrov, pokiaľ ide o skladbu zdrojov s nízkymi emisiami uhlíka. Krajina, ktorá v minulosti mohutne investovala do jadrovej energie, teraz získava viac ako 75% svojej elektriny zo štiepenia jadra. To produkuje také veľké množstvo energie, že sa veľa z nej vyváža do okolitých štátov v hodnote vyše 3,2 miliárd dolárov (cca 2,9 miliárd eur) ročne.

leo

foto: energyandpolicy.org

Prezident Holland sa pritom stále snaží pripomínať ľuďom, že Trump predstavuje reálnu hrozbu pre boj proti klimatickým zmenám. Nielen, že je to prezident, ktorý verejne popiera existenciu globálneho otepľovania, ale je aj veľkým zástancom uhľových elektrární. Spaľovanie uhlia pritom nie je deštruktívne len pre životné prostredie, ale aj pre ľudské zdravie a klímu. V skutočnosti nič neprodukuje viac oxidu uhličitého a toxických častíc na 1 gram, ako je to pri spaľovaní uhlia.

hez

foto: energyandpolicy.org

Našťastie globálna spotreba uhlia neustále klesá a je to hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak sú obnoviteľné zdroje čoraz viac dostupnejšie a stávajú sa každodennou súčasťou našich životov. A taktiež uhoľné elektrárne predstavujú čoraz väčšie bremeno nielen z environmentálneho, ale aj z ekologického hľadiska.
Rozvojové krajiny, ako India, preferujú uhlie predovšetkým kvôli jeho cene. Ale nebude trvať dlho, kým si väčšina sveta uvedomí, že čistejšia energia je tou správnou cestou.

zdroj:iflscience.com zdroj obrázkov:energyandpolicy.org zdroj titulnej fotografie:i.ytimg.com/i.ytimg.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá